Rezultate te kerkimit per termin: +Diskursit

Meta: total 191 / total_found 191 / time 0.000 / keyword[0] diskursit / docs[0] 191 / hits[0] 217 /
E verteta totalitare te ligjerimi i Edi Rames
  • 2014-11-05

E verteta totalitare te ligjerimi i Edi Rames

e Merkure 5 Nentor 20141150 am FITIM ZEKTHIbrbr   Totalitarizmat e cdo lloji kane te perbashket perpjekjen per te kontrolluar shoqerine legjitimuar kjo me ekzistencen e nje te vertete qe paraqitet si fundore Kjo i heq diskursit publik nje nga tiparet themelore te gjuhes sh

Jo vetëm bashkëjetesë fetare
  • 2014-10-27

Jo vetëm bashkëjetesë fetare

Teuta Nunaj Karta e bashkëjetesës fetare ka filluar të jetë tashmë pjesë e diskursit politik, kryesisht kur Shqipëria sulmohet padrejtësisht, apo edhe kur nderohet për tolerancën e saj. Antropologët janë individët e duhur, që shkencërisht mund të vërtetojnë tezën se populli shqip

Mushkolaj: Albini u kthye në rrënjet e tij
  • 2014-10-23

Mushkolaj: Albini u kthye në rrënjet e tij

Albin Kurti ka duruar shumë gjatë t’ia thotë koalicionit pas zgjedhor, LAN se janë hajna, prejse nënshkroi marrëveshje të parimeve me të, thotë për Indeksonline, njohësi i çështjeve politike, Imer Mushkolaj. “Unë be

Internacionalizmi i Lubonjes dhe patriotizmi virtual
  • 2014-10-22

Internacionalizmi i Lubonjes dhe patriotizmi virtual

e Merkure 22 Tetor 20141221 pm MARK MARKUbrbr   Nuk kisha nder mend te perfshihesha ne valen patriotike qe ka perfshire shqiptaret pas ndeshjes Shqiperi-Serbi sikur te mos me kishte joshur nje ftese per debat mbi nacionalizmin qe Fatos Lubonja na bente nepermjet shkrimit S

Agjenda e ngjeshur e Petrit Selimit në Uashington
  • 2014-10-11

Agjenda e ngjeshur e Petrit Selimit në Uashington

Zëvendësministri i Jashtëm i Republikës së Kosovës, Petrit Selimi, ka qëndruar në Uashington në një vizitë punë ku ka zhvilluar një sërë takimesh të nivelit të lartë të Departamentit Amerikan të Shtet

Sallova: Deputetët e LAN-it komikë, po imitojnë Kurtin
  • 2014-10-09

Sallova: Deputetët e LAN-it komikë, po imitojnë Kurtin

Analisti politik, Donik Sallova, vlerëson se deputët e LAN-it, po imitojnë gjuhën e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes. Sipas tij, influenca e diskursit të Albin Kurtit, është parë në fjalimet e sotme të deputetëve të LAN-it, derisa Sallov

No Pic available
  • 2014-10-05

Bujar Rama, një zë i veçantë brenda polifonisë universale poetike

Vëllimi poetik “Nxito, Amarantë” është  libri i tretë me poezi i Bujar Ramës.  Autorin e njoha gjatë qëndrimit tim në Fier, me rastin e Panairit të parë të librit, ku pata rast të kem në dorë librin m&eu