Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavis +Federale

Meta: total 206 / total_found 206 / time 0.000 / keyword[0] jugosllavis / docs[0] 3803 / hits[0] 5642 / keyword[1] federale / docs[1] 6092 / hits[1] 8530 /
BE-ja e fal Millosheviqin, por jo edhe Drashkoviqid
  • 2014-10-29

BE-ja e fal Millosheviqin, por jo edhe Drashkoviqid

Heqja e sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër familjes Millosheviq-Markoviq dhe bashkëpunëtorëve të tyre, nuk është hap që na dërgon drejt drejtësisë dhe krijimit të vlerave evropiane, tha sot kryetari i Lëvizjes së Rip&eu

Nikolla Shainoviq i bashkohet të dënuarve ballkanas
  • 2014-09-26

Nikolla Shainoviq i bashkohet të dënuarve ballkanas

Nikolla Shainoviq, ish-zëvendës Kryeministër i Jugosllavisë i dënuar për krime lufte në Kosovës, do të jetë krimineli i katërt i luftës që do vuaj dënimin në Suedi. Shainoviq do të dërgohet në një burg su

No Pic available
  • 2014-09-08

Hoffmann për “A1 Report”: Vizitae Ramës në Beograd, historike

Të tjera rreth shkrimit VIDEO Vizita e kryeministrit Rama në Beograd në fund të tetorit është padyshim një arritje historike. Kështu shprehet ambasadori gjerman në Shqipëri Hel

DOBRICA QOSIQI, ai që hapi dyert e ferrit në Ballkan
  • 2014-05-27

DOBRICA QOSIQI, ai që hapi dyert e ferrit në Ballkan

Nga Salih Kabashi    Dobrica Qosiqi ka qenë një njeri me pak shkollë. Nuk e kishte të mbaruar as shkollën e mesme bujqësore. Doli partizan dhe u bë komisar politik. Disa nga biografët e tij thonë se në Beograd i ka shkelë opinga vetëm pas mbarimit të Luftës së Dytë Botëror

No Pic available
  • 2014-05-19

Vdes në moshën 93-vjecare Dobrica Qosiç, ideologu i nacionalizimit serb

SERBI- Dobrica Qosiç, njëri prej shkrimtarëve më të njohur serb, president i dikurshëm i RF të Jugosllavisë, anëtar i Akademisë serbe të shkencave e arteve dhe ideolog i lëvizjes nacionaliste serbe, ka vdekur të dielën në B

No Pic available
  • 2014-05-04

Në Beograd kujtohet përvjetori i vdekjes së Titos

BEOGRAD- Sot janë bërë 34 vjet nga vdekja e presidentit të ish-Republikës Socialiste Federale të Jugosllavisë, Josip Broz Tito. Qindra njerëz kanë bërë sot nderime në varrin e tij në Shtëpinë e Luleve në Beograd, raoport

Kroacia dorëzon ish-shefin e shërbimit të fshehtë
  • 2014-04-20

Kroacia dorëzon ish-shefin e shërbimit të fshehtë

Atë e akuzojnë si pjesëmarrës në vrasjen e disidentit kroat, Stjepan urekovi, në vitet ’80 në Gjermani Tani mori fund përpjekja e mundimshme për dorëzimin e dy ish-oficerëve të lartë të shërbimit të fshehtë jugosllav, Udba, nga Kroacia në Gjermani: pasi në janar autoriteteve