Rezultate te kerkimit per termin: +Teatrot

Meta: total 667 / total_found 667 / time 0.000 / keyword[0] teatrot / docs[0] 667 / hits[0] 835 /
Ndahet nga jeta Fadil Kujofsa
  • 2014-10-31

Ndahet nga jeta Fadil Kujofsa

brbrCuku personazhi qe ai interpretoi ne filmin e vitit 1986 Dy here Mat eshte nder rolet me te dashura dhe ka batutat me te njohura per nga menyra sesi ne do ta kujtojme aktorin Fadil Kujofsa Artisti eshte ndare nga jeta ne moshen 63-vjecare mbremjen e te enjtes pasi vuante pre dy vjetesh nga nje s

No Pic available
  • 2014-10-30

Kur mbarojnë fjalët, nis muzika… fillon “Marie Kraja”

Nëse doni të njihni një popull, duhet të dëgjoni muzikën e tij”. Kështu thoshte Platoni. E nëse do t’ia perifrazonim shprehjen grekut të lashtë, pa ia ndryshuar kushedi ç’ë kuptimin, do të thonim: “Nëse d

SHATK: Politika të mbrapshta në krye të Teatrit e Ministrisë së Kulturës
  • 2014-10-23

SHATK: Politika të mbrapshta në krye të Teatrit e Ministrisë së Kulturës

Bordi Ekzekutiv i Shoqatës së Artistëve të Teatrit të Kosovës (SHATK), nëpërmjet një komunikate për medie, vlerëson se mosmarrëveshjet e krijuara tash së voni, ndërmjet Teatrit Kombëtar të Kosovës (TKK) dhe Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) rreth çështjeve të

No Pic available
  • 2014-10-20

Paris/Gruaja me hijab nxirret me forcë nga Opera

Një grua myslimane që mbante hijab është dëbuar nga opera e Parisit. Ky incident ka ndarë mendimet  e opinionit publik në qytetin liberal të artit, pasi artistët që luanin ” La Traviate” kanë kundërshtuar fort prezencën e gruas me vel mysliman në sallë. “Një kë

Dy shfaqje teatrore të jashtëligjshme në TKK
  • 2014-10-17

Dy shfaqje teatrore të jashtëligjshme në TKK

Dy shfaqje kanë filluar të mbajnë provat në Teatrin Kombëtar të Kosovës, përkundër faktit që nuk janë miratuar nga të gjithë anëtarët e Këshillit Drejtues të TKK-së. Sipas portalit Koha, dy regjisorët Sokol Plakolli dhe Iliriana Arifi, kanë filluar provat e shfaqjeve të tyre, n

Kryeministri Thaçi: Bashkëpunimi dhe komunikimi kulturor - një nga çelësat kryesorë për të hapur dyert e Evropës për Kosovën dhe
  • 2014-10-05

Kryeministri Thaçi: Bashkëpunimi dhe komunikimi kulturor - një nga çelësat kryesorë për të hapur dyert e Evropës për Kosovën dhe

Prishtinë, 3 tetor 2014 I nderuar ministër Krasniqi,Të nderuar zëvendësministra,Të nderuar të pranishëm, Sot për mua është një kënaqësi e veçantë të jem këtu me ju, në këtë forum të rëndësishëm për dialogun kulturor në Evropë dhe më gjerë; dhe të rëndësishëm për t

Hervin uli Teatri kalendar nga tetori ne maj dhe ngrohje
  • 2014-10-02

Hervin uli Teatri kalendar nga tetori ne maj dhe ngrohje

e Merkure 1 Tetor 20141409 pm p classwp-caption-text Drejtori i Teatrit Kombetar Hervin ulibrbrU prezantuan dje veprat qe do te ngjiten ne skenen e TKbrbrNese vepra e Arben Kumbaros do te jete shume e mire patjeter qe vitin tjeter do ta ftoj serishbrbrNe fillim te cdo sezoni tea