Rezultate te kerkimit per termin: +Visar +Zhitit

Meta: total 134 / total_found 134 / time 0.000 / keyword[0] visar / docs[0] 1834 / hits[0] 2637 / keyword[1] zhitit / docs[1] 140 / hits[1] 280 /
No Pic available
  • 2014-11-06

Visar Zhiti: Një libër për ata që guxuan, disidentët

TIRANE - Me një prej punëve të Lin Delisë, një frat i veshur me zhgun, Visar Zhiti na fton të hapim kapakët e librit të tij "Antologjia e të vrarëve, lajmëtarë të Europës", botim i UET. Në të, janë përfshir&eum

Ne Shqiperi para se te behesh politikan duhet te jesh shkrimtar
  • 2014-10-30

Ne Shqiperi para se te behesh politikan duhet te jesh shkrimtar

e Merkure 29 Tetor 20141327 pm p classwp-caption-text Studiuesi Mauro GeracibrbrStudiuesi ne Tirane per librin e tij Prometeu ne Shqiperi brbrMauro Geraci Letersia sherben per te rishkruar projektin kombetar brenda historise se re politike  brbrMauro Geraci do ta tregonte vet

No Pic available
  • 2014-10-29

“Në Shqipëri, para se të bëhesh politikan, duhet të jesh shkrimtar”

TIRANE - Mauro Geraci do ta tregonte vetë historinë e zanafillës së këtij libri. Rreth 10 vjet më parë, ai do të shoqëronte gjatë një udhëtimi njëmujor në Shqipëri shkrimtarin Oliviero la Stella. Këtij të fundit i d

No Pic available
  • 2014-09-13

“Perëndia mbrapsht dhe e dashura” e Visar Zhitit flet italisht

TIRANE- Shtëpia e njohur botuese italine “Rubbettino” nxori këto ditë romanin “Perëndia mbrapsht dhe e dashura” të Visar Zhitit, të përkthyer në italisht nga Elio Miracco, drejtues i katedrës së albanologjisë në Universitetin “La Sapienza¨ në Romë. Roman

GJEOGRAFIA POETIKE E PODRIMJES
  • 2014-07-23

GJEOGRAFIA POETIKE E PODRIMJES

(Përkujtesë, në dy-vjetorin e vdekjes së poetit të shquar) Nga Petrit Palushi Vjen një kohë, e padëshirueshme natyrisht, që njeriut nganjëherë i duhet të hedhë shënime për mikun që ka njohur dhe që tashmë nuk jeton. Por, tek njerëzit e letrave, ndodh pakëz më ndryshe. Mungesa fi

No Pic available
  • 2014-03-01

Kalaja e Lezhës, Kompania: Do ndërtojmë kompleks turistik

TIRANE-Atë që vandalët e ndërtuan me aq mund, akademikët e shkatërrojnë me copa letrash. Viktor Hygoi tek "Katedralja e Parisit", protestonte pak a shumë me këto fjalë për dëmet e bëra trashëgimisë kulturore në kryeqytet

No Pic available
  • 2014-01-25

Kryevepra “Rrugët e Ferrit”, nën censurën enveriste

25-01-2014 / Nga Kostaq Xoxa SSSAASS“Burgjet e mia” të Silvio Pelikos e kam pas lexuar në origjinal, që kur isha me pantallona të shkurtra (1942), kur librat në italisht gjendeshin lehtësisht nëpër shitoret tona. Më vjen të krahasoj