Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Gustav Majer"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Të huajt: Vetëm shqiptarët janë pasardhës të ilirëve - BalkanWeb

Më poshtë janë citime të studiuesve të shquar, por edhe të strategëve të popujve të ndryshëm për shqiptarët dhe origjinën e tyre ilire.
- Shtuar 4 muaj mė parė


»Mjeda, tri letra surprizë, skandalii rinisë? Ja shjegimet në dokumente - Shqiptarja.com

Letra e parë është një letër autograf e Ndre Mjedës 12-vjeçar, i cili i shkruan nga Shkodra  më 28 korrik të vitit 1879,  padre  Zef Pacit
- Shtuar 7 muaj mė parė


»Fishta pasionant, Noli i rreptė - Gazeta Shqip

Jasques Bourcart/ Njė ushtarak francez nė Shqipėrinė e viteve 1913, bėn njė studim mbi letėrsinė shqipe tė atyre viteve… Vite mė vonė, nė rolin e akademikut, ai do ti kujtojė vite
- Shtuar 8 muaj mė parė


»Kapet banda e minorenevevidhnin shkollat e kryeqytetit - Shqiptarja.com

Te tjera rreth shkrimit DOKUMENTI - Deklarata e policise TIRANE- Policia e Tiranes zbulon banden e minoreneve te cilet akuzohen per nje sere vjedhjesh te kryera muajt e fundit ne shkollat
- Shtuar 3 vite mė parė


»Nuk pagoi dy muaj qerane pronari i viles vret me thike 57-vjecarin - Gazeta Standard

style=positionrelativez-index2> Artan Koci Mosshlyerja ne kohe e qerase se shtepise per dy muaj me radhe ka bere qe pronari
- Shtuar 4 vite mė parė


»Si do numėrohen votat nė Tiranė - Panorama


- Shtuar 4 vite mė parė


»abej ne letrat nga Kosova - Shekulli

Leterkembimi i studiuesve te Kosoves me prof. Eqrem abejn. Nje kerkim nga arkivat personale nderton historine e nje komunikimi te kufizuar ne kohen e izolimit politik te kolegeve shkencetare
- Shtuar 4 vite mė parė


»Dua ta coj femijen ne shkollen me te mire - Shekulli

Pese dite pas nisjes se shkolles ka ende femije te paregjistruar ne klasen e pare Prinderit kerkojne qe femijet te frekuentojne shkollat publike me me emer. Drejtuesit e shkollave ra
- Shtuar 5 vite mė parė


»Befasi e madhe e Dr.Giovanni Armillotta-sNga Besnik DizdariKrejt papritmas, tė shtunėn qė shkoi, kam marrė librin e Dr. Giovanni Armillota-s, “Almanacco della Serie B (1930/2008-09) e del calcio Albanese” (“Almanaku i kategorisė sė dytė (1930/2008-09 - Tema

Nėse dėshironi tė lexoni edicionin online tė gazetės nė PDF klikoni kėtu. Befasi e madhe e Dr.Giovanni Armillotta-sNga Besnik DizdariKrejt papritmas, tė shtunėn qė shkoi, kam
- Shtuar 6 vite mė parė


»Rama, pėruron shkollėn e re 9-vjeēare “Gustav Majer“ - BalkanWeb

Ėshtė pėruruar sot nga Bashkia e Tiranės shkolla mė e re nė kryeqytet “Gustav Majer“. Krybashkiaku Rama, kėshilloi nxėnėsit tė lexojnė sa mė shumė libra. Bashkia dhuroi pėr shkollėn e re njė kontigjen
- Shtuar 6 vite mė parė


»Dhuro nje liber, nisma e bashkise per shkollat - Top Channel

Rreth 900 nxenes te shkolles nentevjecare “Gustav Majer” kane mundesi jo vetem te studiojne ne ambjente bashkekohore, por edhe te argetohen ne ambjente sportive dhe te lexojne ne nje bibli
- Shtuar 6 vite mė parė


»Njė gjuhė e bukur dhe e fuqishme - Albania

“Gjuha shqipe ėshtė njė gjuhė me njė tip tė veēantė, afrimi qė ka me gjuhėn e sllavėve e tė grekėve ėshtė kaq i largėt, sa afrimi qė ka me gjuhėn e danezėve ose tė persianėve. Gjuha shqipe ės
- Shtuar 6 vite mė parė


»Ēmimi albanologjik pėr Topallin, Malcolm, Cabannes e Drinin - Metropol

21/12/2008  Mbyllet Simpoziumi Shkencor Ndėrkombėtar i Albanologjisė Ėshtė mbyllur dje simpoziumi shkencor ndėrkombėtar i albanologjisė, i mbajtur pėr tri ditė nė Tiranė. I organizua
- Shtuar 6 vite mė parė


»Eric Hamp: Ju rrėfej arbėrishten e zhdukur - Gazeta Shqip

Ishte Lufta e Dytė Botėrore. Asokohe, djalosh i ri, pa i mbushur ende tė 30-at, indoevropiani Eric Hamp, ra nė kontakt fare rastėsisht me gjuhėn shqipe. Nė njė librari tė Nju Jorkut, i bie nė dorė njė
- Shtuar 6 vite mė parė


»Eric Hamp, indoevropiani i vetėm pėr shqipen nė Tiranė - Metropol

19/12/2008  Pėrdorimi i teknologjisė ėshtė thuajse tėrėsisht i huaj pėr tė. Nuk pėrdor kompjuter dhe madje punėt e tij preferon t’i sistemojė me shkrim dore. I vetėm nė llojin e vet, Eric Ha
- Shtuar 6 vite mė parė


»Kur krijohej njė balet - Gazeta 55

Nė 75-vjetorin e Agron Aliaj Ėshtė njė moment kur njeriu vendos pėr tė ardhmen e tij, zgjedh rrugėn pėr tė mbėrritur atje ku ka ėndėrruar. Ky moment sidomos pėr artistėt i ngjan njė fi
- Shtuar 6 vite mė parė


»Gaetano Petrot, italiani qe u mrekullua nga shqipja dhe shqiptaret - Koha Jonë

Nga Albert Vataj Pasurohet me tej repertori i albanologeve, perpjekja titane e te cileve ka nxjerre nga harresa identitetin tone pwr ta vendosur ate ne piedestalin e shume kombeve te tjera. Ne
- Shtuar 6 vite mė parė


»Oso Kuka, hero me vulėn e popullit, jo tė qeverisė - Gazeta Shqip

Ai ėshtė heroi mė popullor, mė i dėgjuar, mė i njohur, ėshtė kulmi i ēdo heroizmi. Trimėria e tij ka marrė dhenė e pėrmasa qė rrallė mund t‘i ketė njė hero tjetėr. Edhe koha qė ėshtė aq e pamėshirshme
- Shtuar 7 vite mė parė


»Imazhi i Shqip - Panorama

• Mark MarkuNuk ėshtė e rastit qė akti i parė i dokumentuar i aventurės sė zbulimit tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve ėshtė njė akt gjuhėsor: Fjalorthi shqip i Arnold von Harfit. Kalorėsi nga K
- Shtuar 7 vite mė parė


< Më para | 1 | Më pas >
0 total -> total 1 19 ->19 0 total_found -> total_found 1 19 ->19 0 time -> time 1 0.018 ->0.018 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 gustav ->gustav 0 docs[0] -> docs[0] 1 282 ->282 0 hits[0] -> hits[0] 1 459 ->459 0 keyword[1] -> keyword[1] 1 majer ->majer 0 docs[1] -> docs[1] 1 135 ->135 0 hits[1] -> hits[1] 1 203 ->203

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos