Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Hermann Hesse"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»(Ri)Lexime - Gazeta Shqip

Gazmend Krasniqi Dhjetori i Nobelit
- Shtuar 10 muaj mė parė


»I njohur dhe i harruar - Gazeta Express

Laureati i ēmimit Nobel pėr letėrsi Hermann Hesse vdiq para 50 vjetėsh. Por vepra e tij jeton. Ai ėshtė njė nga shkrimtarėt mė tė njohur gjermanė nė botė. Edhe pse e kishin harruar pėr njė kohė tė gja
- Shtuar 3 vite mė parė


»Nė xhelatinėn e kujtimeve - Shekulli


- Shtuar 3 vite mė parė


»Te kerkosh ti shpetosh denimit ngjaka me denimin - Gazeta Standard

Ne vazhdim te librit Panteoni i nendheshem ose letersi e ndaluar shkrimtari Visar Zhiti hyn ne perballjen me delikate te letersise dhe denimit te saj ndonese i kursyer Zhiti per here te pare na sje
- Shtuar 4 vite mė parė


»Mos shpresoni ti hiqni qafe librat - Gazeta Standard

Nje permbledhje ad hoc e nje libri te ardhshem qe pritet te dale ne tetor ne France qe sjell para lexuesit biseden e Umberto Ecos me Jean-Claude Carrire Sebepi u be PPU bl
- Shtuar 5 vite mė parė


»«Mos shpresoni ti hiqni qafe librat» - Gazeta Standard

Njė pėrmbledhje ad hoc e njė libri tė ardhshėm qė pritet tė dalė nė tetor nė Francė, qė sjell para lexuesit bisedėn e Umberto Ecos me Jean-Claude Carričre. Sebepi u b PPU
- Shtuar 5 vite mė parė


»Boterori dhe Ujku i Stepes Nga Frrok Cupi - Koha Jonë

Qe diten kur filloi kampionati boteror i Futbollit, duket se nuk ka me lajme. Vetem “zgavrat” qe ishin, si per shembull rrjedhja e Naftes ne Gjirin e Meksikos, vazhdojne te renkojne. Madje edhe vete P
- Shtuar 5 vite mė parė


»Shoqėria-Kultura | 08.03.2010 - Deutsche Welle

Arlinda Dudaj ka rreth dhjetė vjet qė ėshtė e angazhuar nė fushėn e biznesit. Ajo drejton njė ndėr shtėpitė botuese mė tė mėdha nė Shqipėri, Botimet Dudaj. Publikimet e saj, tė autorėve mė tė s
- Shtuar 5 vite mė parė


»Hija e Peter Schlemhil nė letėrsinė gjermane dhe botėrore - Shekulli

Historia e njeriut qė shiti hijen e vet, do tė kthehej nė njė nga sukseset mė tė mėdha letrare tė shekullit 19 nė Gjermani dhe jashtė saj. Humbja e hijes si paralajmėrim pėr humbjen e shpirtit.
- Shtuar 5 vite mė parė


»Shėruesi i shpirtrave - Shekulli

Romani "Siddhart'ha", i nobelistit gjerman Hermann Hesse, gėrmon nė shpirtin e njeriut. Vepra e Hermann Hesse-s nė viset shqiptare ka mbetur pothuaj e panjohur. Nė Shqipėrinė diktato
- Shtuar 6 vite mė parė


»Mes letėrsisė dhe pikturės - Gazeta Shqip

Hermann ishte njė fėmijė jashtėzakonisht i ndjeshėm, por edhe kokėfortė. E ėma kuptoi se i biri nuk do tė kishte njė tė ardhme tė zakonshme, ashtu si shumė fėmijė tė tjerė. Me njė stil ndryshe tė tė m
- Shtuar 6 vite mė parė


»Kapėrcimet si mundėsi e shkrimtarit - Albania

Kalimet dhe kapėrcimet, nė vetvete, nuk na garantojnė apo tregojnė ndonjė gjė, ndėrsa suksesi apo dėshtimi i tyre, pėrsa i takon forcės bindėse, varet nga mėnyra e veēantė me tė cilėn rrėfimtari i pėr
- Shtuar 6 vite mė parė


»"Kupa shpirterore midis poetit dhe filozofit" - Koha Jonë

Intervistoi: Valbona Zunce, gazetare Interviste me poetin e filozofin Plloshtani Cfare perfaqeson kultura sipas jush? Kultura eshte norma me thelbesore qe e mban aktiv nje popull te vetedijshem. Fe
- Shtuar 7 vite mė parė


< Më para | 1 | Më pas >
0 total -> total 1 13 ->13 0 total_found -> total_found 1 13 ->13 0 time -> time 1 0.000 ->0.000 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 hermann ->hermann 0 docs[0] -> docs[0] 1 133 ->133 0 hits[0] -> hits[0] 1 192 ->192 0 keyword[1] -> keyword[1] 1 hesse ->hesse 0 docs[1] -> docs[1] 1 38 ->38 0 hits[1] -> hits[1] 1 105 ->105

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos