Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Iluminizmi Francez"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Perendimi orientimi yne historik - Panorama

e Diele 7 Shtator 20141221 pm p classwp-caption-text Ndricim KullabrbrNDRIIM KULLAbrbrbrĀ  Ā  Ā  Ā Nje perfaqesuese e denje e mendimit te hershem politiko-historik e vecanerisht
- Shtuar 2 muaj mė parė


»Kushtetuta polake e vitit 1791 - BalkanWeb

Kushtetutat janë dokumente që përmbajnë parimet dhe ligjet që drejtojnë një komb ose një shtet. Fundi i shek. XVIII solli tri dokumente të rënd&e
- Shtuar 6 muaj mė parė


»Fillesat e zgjimit kombëtar shqiptarne oborrin e Ali Pashe Tepelenës - Shqiptarja.com

Viti 1789 është një vit emblematik për Evropën dhe më gjerë pasi shënon lindjen dhe konceptimin e ideve të reja për shtetin kombëtar. Revolucioni
- Shtuar 11 muaj mė parė


»Vetëm demokraci, apo edhe shtet ligjor? - BalkanWeb

Qysh prej vitit 1996 e deri në 22 qershor të këtij viti, paaftësia e politikës shqiptare për të prodhuar zgjedhje të lira e të ndershme ishte një
- Shtuar 1 vit mė parė


»Rexhep Qosja: Shqipėria pa Sali Berishėn, mė e qetė dhe demokratike - Gazeta Idea

Tiranė- Pėr akademikun e shquar Rexhep Qosja l
- Shtuar 2 vite mė parė»Shqip me Rexhep Qosen - Top Channel

Akademiku Rexhep Qosja vizitoi Tiranën pas 10 viteve duke shkelur një premtim të bërë prej tij se nuk do të shkelte në kryeqytetin e Shqipërisë përsa
- Shtuar 2 vite mė parė


»Europa po shkon larg Turqisë dhe pjesës tjetër të botës - BalkanWeb

Gjithë jetën time e kam kaluar në kufijtë e Europës kontinentale. Nga dritarja e shtëpisë ose zyrës sime kam parë Bosforin, pak më larg Azinë, dh
- Shtuar 2 vite mė parė


»Roli i organizatave fetare nė politikė - Panorama

ILIR KALEMAJ Mobilizimi i grupeve tė veēanta tė (vetė) organizuara pėr ti pėrkthyer si fluks elektoral, ėshtė njė nga arritjet jo pak tė rėndėsishme tė betejave politike, ve
- Shtuar 3 vite mė parė


»Po lind njė humanizėm i ri - Gazeta 55

29-10-2011 / Nga Julia Kristeva* Çfarë është humanizmi? Një pyetje e madhe për t’u trajtuar me seriozitet të madh? Është në tradit
- Shtuar 3 vite mė parė


»Neni 8 - Tema


- Shtuar 4 vite mė parė


»Status Quo Vadis - Shekulli

Varet ku e ve presjen Bota sikur ka dale nga nje qendrim ne vend dhe po niset drejt zhvillimeve te reja e te paparashikueshme. Ndryshimeve te shpejta ne Afriken Veriore dhe v
- Shtuar 4 vite mė parė


»Evropa i la myslimanet e Bosnjes vetem - Gazeta Standard

Cem Oumlzdemir-i eshte gjermani shembull me origjine migracioni model i integrimit te suksesshem. I lindur ne Gjermani ne nje familjeje turke u be shtetas gjerman ne moshen 18
- Shtuar 4 vite mė parė


»Zygmut Bauman Fati vetjak - Gazeta Standard

Nuk eshte e lehte te degjosh emrin e nje mendimtari te tille e te rrish indiferent ndaj asaj qe mund te thote edhe pse paraprakisht ndiej se gjendja shqisore nuk me frymezon sh
- Shtuar 5 vite mė parė


»Zotėrinjtė e Vatikanit - Gazeta Express

Ishte 11 shkurti i vitit 1929, njė gjysmė ore para mesditės kur njė makinė ngjyrė e zezė erdhi e u ndal pėrpara pallatit tė Lateranos nė Romė. Dyert e veturės u hapėn dhe prej saj doli njeriu mė i fri
- Shtuar 5 vite mė parė


»Idetė iluministe tė Belit - Gazeta Express

Pjer Beli (Pierre Bayle 1647-1706) Franca ishte pjesėmarrėse, si vendet e tjera evropiane, nė zhvillimet shkencore dhe nė rritjen demografike, ekonomike tė shekullit tė XVIII-tė. Ndėrsa lėvizja filoz
- Shtuar 5 vite mė parė


»Ku jemi me traditėn? - Gazeta Standard

Qendra e Studimeve Albanologjike shqiptare hedh nė treg botimin “Mendimi shqiptar dhe shkolla shqipe”, botimet “Plejad”, ku pėrfshihen aktet e konferencės sė parė shkencore mbarėshqiptare qė u
- Shtuar 5 vite mė parė


»Pesė ditėt e mjaftueshme tė shpėtimit tė familjes, vetes dhe popullit tėndNga Taip SulejmaniDėshira pėr tė pėrkufizuar tė “majtėn” mė lindi dje pa ndonjė qėllim tė mirėfilltė politik. Shkak u bė im atė qė nė njė darkė me pjesėmarrjen e jashtėzakonshm - Tema

Nėse dėshironi tė lexoni edicionin online tė gazetės nė PDF klikoni kėtu. Pesė ditėt e mjaftueshme tė shpėtimit tė familjes, vetes dhe popullit tėndNga Taip SulejmaniDėshira p
- Shtuar 6 vite mė parė


»Kajsitė e papjekura tė njė leximi qė s’pėrkthen dot ideologjitė e politikės - Gazeta 55

  Kur lexoj politologėt shqiptarė qė flasin pėr doktrina politike tė mėsuara ashtu bruto nga universitet e oksidentit ose kanė lexuar literaturė mbi shkencėn polit
- Shtuar 6 vite mė parė


»Zenitizmi dhe Neo-shqiptarizma - Gazeta Standard

Ėshtė konstatim praktik se pa mendimin shqiptar nuk mendojmė shqip, nė kuptimin e artikulimit tė interesave kombėtare. Ky ėshtė njė sinjal qė tani ne kemi filluar tė kuptojmė dhe tė veprojmė n
- Shtuar 6 vite mė parė


< Më para | 1 | 2 | Më pas >
0 total -> total 1 26 ->26 0 total_found -> total_found 1 26 ->26 0 time -> time 1 0.001 ->0.001 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 iluminizmi ->iluminizmi 0 docs[0] -> docs[0] 1 77 ->77 0 hits[0] -> hits[0] 1 84 ->84 0 keyword[1] -> keyword[1] 1 francez ->francez 0 docs[1] -> docs[1] 1 19709 ->19709 0 hits[1] -> hits[1] 1 30173 ->30173

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos