Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Klasicizmi"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Hervin uli Teatri kalendar nga tetori ne maj dhe ngrohje - Panorama

e Merkure 1 Tetor 20141409 pm p classwp-caption-text Drejtori i Teatrit Kombetar Hervin ulibrbrU prezantuan dje veprat qe do te ngjiten ne skenen e TKbrbrNese vepra e Arben Kumbar
- Shtuar 4 javė mė parė


»Piktura klasike, artistė nga 1500-1900 - Tirana Observer

(Rreth Ekspozitės nė GKA Tiranė) Nga Ndini R. Bardhi* Nė Galerinė Kombėtare tė Arteve nė Tiranė, ditė e enjte, datė 24 prill deri mė 18 maj 2014, u
- Shtuar 6 muaj mė parė


»Kthimi i Beut tė fundit - Gazeta Shqip

Eqrem Bej Vlora/ Prehja e eshtrave tė Eqrem Bej Vlorės nė atdhe  ėshtė fundi i njė shtegtimi tė gjatė i njė prej dashnorėve mė tė mėdhenj tė shqipes, qė e bėri kthimin ashtu si nė librat qė kish
- Shtuar 7 muaj mė parė


»Albert Kamy: Një vend vlen aq sa vlen shtypi i tij... - BalkanWeb

Albert Kamy e nisi jetën aktive pro-fesionale si gazetar, në Algjer, kur sapo kishte përfunduar studimet për filozofi. Qysh në atë kohë ai u shqua për vësh
- Shtuar 12 muaj mė parė


»Perkujtohet 142-vjetori i lindjes se At Gjergj Fishtes - Top Channel

Përkujtohet në fshatin Fishtë të Lezhës 142-vjetori i lindjes poetit At Gjergj Fishta. Në aktivitetin e organizuar në kuadër të kësaj dite, në qe
- Shtuar 1 vit mė parė


»Remusica pak mė ndryshe - Gazeta Express

Festivali Ndėrkombėtar i Prishtinės Remusica filloi me performimin e orkestrės sė Filarmonisė sė Kosovės. Kėtė vit Remusica e zgjeron fokusin e interesimit edhe te muzika klasike. Me interes tė veēant
- Shtuar 3 vite mė parė


»Vepra e Rexhep Qosjes, njė portė e madhe drejt botės sė dijes dhe imagjinatės krijuese - Metropol

08/06/2011  “Nė ēastin kur nuk do tė jem asgjė mė tepėr se shkrimtar, unė do tė pushoj sė qeni shkrimtar.” Albert Camus “Qosja Vepra”, botim i Institutit Albanologjik tė Prishtinės,
- Shtuar 4 vite mė parė


»Akademia e Arteve, del rregullorja dhe kriteret e konkursve tė pranimit - Gazeta Mapo

SHKRUAN: Jonida Tashi 16-05-2011 11:15Akademia e Arteve publikon rregulloren dhe kriteret e konkurseve tė pranimit, pėr vitin e ri akademik 2011-2012, pėr tė tre fakultetet e saj. Kėshtu, sipas r
- Shtuar 4 vite mė parė


»Gjeneza e Arkitekturės moderne dhe e realizmit socialist nė Shqipėri, nė vitet 1945-1980 - Gazeta 55

16-12-2010 / Nga Prof. Dr. Enver Faja Me përfundimin e luftës së II-të botërore ndryshime rrënjësore u bene në Shqipë
- Shtuar 4 vite mė parė


»Letra e nje te cmenduri - Gazeta Standard

fare eshte cmenduria Ndersa fjalori i cdo gjuhe e perkufizon si nje semundje mendore leksiku i perditshem i dhuron nje orientim social drejtuar nga individi qe bind se nuk eshte vetem patologji. Sa
- Shtuar 4 vite mė parė


»Per here te pare vjen ne shqip vepra e plote e shkrimtarit gjerman Georg Bhner - Deutsche Welle

Drama Vojcek Woyzeck e shkrimtarit gjerman Georg Bhner u vu ne skene nga studentet e drames ne Akademine e Arteve te Bukura ne Tirane ne mbremjen e prezantimit te botimit ne shqip te vepres se
- Shtuar 4 vite mė parė


»Met Baci nje veper me nje dashuri altruiste - Gazeta Shqip

Fondin e pasur krijues te piktorit Met Baci tashme mund ta gjejme ne nje hapesire te madhe. Pervec disa ekspozitave te suksesshme ne Shqiperi dhe Itali disa nga krijimet e tij vrojtohen me interes
- Shtuar 5 vite mė parė


»Provimet pėr pranimet nė Akademine e Arteve, nė shtator - Albania

Pėrzgjedhja e studentėve nė Universitetin e Arteve tė Bukura do tė bėhet nė bazė tė testeve dhe programeve tė pėrgatitura pėr ēdo fakultet. Nga rektorati bėhet e ditur se kuotat e studentėve
- Shtuar 5 vite mė parė


»Qė letėrsia tė mos hiqet nga shkollat e mesme - Panorama

Dhurata Shehri* Nė shkollėn e mesme shqiptare lexohet shumė pak letėrsi e aq mė pak studiohet. Do tė duhej qė shkolla e mesme shqiptare t’u mėsonte nxėnėsve nėpėrmjet leximit tė letėrsis
- Shtuar 5 vite mė parė


»Emancipimi qė u erdhi grave edhe nga veshja - Gazeta Standard

Kozmetika, arti i tė zbukuruarit, ėshtė aq e vjetėr, sa Ƨ'ėshtė e vjetėr edhe historia e njerėzimit.
- Shtuar 5 vite mė parė


»Specialistėt: Tė ndalet censurimi i letėrsisė nė gjimnaze - Gazeta Shqip

Integrimi i gjuhės me letėrsinė nė kurrikulat e shkollės sė mesme, vendosja e letėrsisė vetėm nė funksion tė gjuhės, pa mundur asnjėherė qė njė vepėr letrare tė trajtohet nė unitet, i ka indinjuar shk
- Shtuar 5 vite mė parė


»At Gjergj Fishta, pėr herė tė parė si humorist - Ballkan

Autori i Lajmit: Redaksia I formuar nė periudhėn e Rilindjes Kombėtare, poeti ynė Gjergj Fishta ėshtė njė nga vazhduesit mė autentikė dhe tė drejtpėrdrejtė tė saj, shprehės i idealeve atdhetare dhe
- Shtuar 5 vite mė parė


»Pėrkujtohet 138 vjetori i lindjes sė At Gjergj Fishtės - BalkanWeb

LEZHE- Pėrkujtohet nė Lezhė 138-vjetori i lindjes sė poetit tė njohur At Gjergj Fishta. Njė sėrė aktivitetesh janė bėrė pjesė e sofrės poetike lezhiane, e cila mblodhi nė njė festė tė pėrbashkėt autor
- Shtuar 6 vite mė parė


»Poeti qė donte "iluzionet" - Gazeta Shqip

Nė moshė tė re u detyrua tė largohej nga vendlindja e tij (ishulli grek Zacinto, sot Zante, dikur i pėrkisnin republikės sė Venetos), pėrgjatė gjithė jetės u ndje si njė i arratisur i pėrhershėm. E la
- Shtuar 6 vite mė parė


»LETėRSIA SHQIPTARE KA VLERA EUROPIANE - Gazeta Shqip

Njė popull i vogėl a mund tė japė njė letėrsi tė madhe? Kėsaj pyetjeje interesante jo rrallė i ėshtė dhėnė, - dhe me tė drejtė, - pėrgjigjja "po". Konkretisht, letėrsia shqiptare a ėshtė ngritur nė ni
- Shtuar 6 vite mė parė


< Më para | 1 | 2 | Më pas >
0 total -> total 1 31 ->31 0 total_found -> total_found 1 31 ->31 0 time -> time 1 0.000 ->0.000 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 klasicizmi ->klasicizmi 0 docs[0] -> docs[0] 1 31 ->31 0 hits[0] -> hits[0] 1 32 ->32

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos