Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Nikita Hrushovi"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Ideja e Putinit për rinegocimin e luftës së ftohtë - BalkanWeb

Etapat e mbyllura historike mund të ridiskutohen apo të rishkruhen në tekstet e Historisë. Ato janë të kapërcyera, së bashku me mënyrën si janë z
- Shtuar 5 ditė mė parė


»Fund-tetori 1956, si u përgatit sulmi ndaj Hungarisë - BalkanWeb

Po mbushen afro gati 6 dekada nga ajo që ndodhi në Hungari në vitin 1956 dhe sa herë afrohet fundtetori është e përligjur të arsyetohet mbi ato ngjarje. Ri
- Shtuar 6 ditė mė parė


»Kadare mes Skiles e Karibdes ne komunizem - Panorama

e Premte 8 Gusht 20141944 pm Ismail Kadare romancieri shqiptar dhe kandidati ne pritje i Nobelit ka kohe qe e ka ndare me dysh opinionin dhe jo vetem per vepren e tij Disa koment
- Shtuar 3 muaj mė parė


»Visar Zhiti: Debati Jorgaqi-Kadare? Në diktaturë nuk kishte disidencë - BalkanWeb

TIRANE- Nëse libri është i njëjtë kudo e në çdo kohë, kështu duket, të qenit shkrimtar në diktaturë nuk është njëlloj me t&
- Shtuar 4 muaj mė parė»Krimea u dha projekt per vaditje - Top Channel

Krimea, një gadishull ukrainas, por dhe bazë e flotës ruse të Detit të Zi, i lejon Moskës të zgjerojë praninë e saj ushtarake në Mesdhe.
- Shtuar 8 muaj mė parė


»Krimea u dha projekt vaditje - Top Channel

Krimea, një gadishull ukrainas, por dhe bazë e flotës ruse të Detit të Zi, i lejon Moskës të zgjerojë praninë e saj ushtarake në Mesdhe.
- Shtuar 8 muaj mė parė»Krimea, 13 faktet qė duhet tė dini pėr tė kuptuar betejėn mes Ukrainės dhe Rusisė - Tirana Observer

Nga hipotezat pėr shkėputjen e referendumit, tek tartarėt dhe flota ruse nė Detin e Zi. Fjalėt kyēe pėr tė kuptuar krizėn nė gadishull ndėrmjet Ukrainės dhe Rusisė.
- Shtuar 8 muaj mė parė


»Si duhet tė pėrgjigjet SHBA ndaj Rusisė - Tema


- Shtuar 8 muaj mė parė


»Takimi sekret, Che Guevara - Mehmet Shehu - IndeksiOnline

Analisti rumun heq paralele mes dy liderëve politikë. Në përfundim të takimit në 1960, të zhvilluar në fshehtësi të plotë, Mehmeti i dhur
- Shtuar 10 muaj mė parė


»Proceset gjyqėsore tė Putinit si ato tė Stalinit - Gazeta 55

24-05-2013 / “Foreign Policy” Ja pse përpjekja absurde e Rusisë për t’i mbyllur gojën Alexey Navalnit është një kthim prapa te kohët e kë
- Shtuar 1 vit mė parė


»Enver Hoxha si burrë shteti - BalkanWeb

(vijon nga numri i djeshëm) Publicistja Liliana Hoxha ka bërë një përmbledhje të artikujve në shtypin e huaj për Enver Hoxhën gjatë viteve
- Shtuar 2 vite mė parė


»Kriza kubane e raketave: Mėsime pėr rastin e Iranit - Gazeta 55

17-10-2012 / Nga Andre de Nesnera (VOA) Ekspertët flasin për ngjashmëritë mes dy krizave dhe alternativave që kanë Shtetet e BashkuaraKy muaj sh&e
- Shtuar 3 vite mė parė


»Kriza kubane e raketave, mėsime pėr rastin e Iranit - Ora News

Ky muaj shënon 50 vjetorin e Krizës Kubane të Raketave, një përpjekje e Bashkimit Sovjetik për të dislokuar raketa bërthamore në atë vend ishull, r
- Shtuar 3 vite mė parė


»Ide/Historiani slloven: Ngjan se Stalini ėshtė helmuar nga njė vrasės i paguar prej Titos - Gazeta 55

19-07-2012 / Gazeta 55 Historiani slloven, Joze Pirjavec, në librin e tij të botuar kohëve të fundit pohon se Stalini ishte i helmuar nga vrasësi i cili ësht&
- Shtuar 3 vite mė parė


»Agim Popa: Ramiz Alia u përzu nga mbledhja që vendosi murin e Berlinit - BalkanWeb

Quhet Agim Popa personi i cili të befason me dëshmitë që mbart në vetvete. Veç shumë delegacioneve të nivelit të lartë që kanë ardhur p&eu
- Shtuar 3 vite mė parė


»Popa: Mbledhja e 81 Partive Komuniste, Hrushovi gjeste për prerje koke - BalkanWeb

Ishte nëntori i vitit 1960, kur delegacioni shqiptar i kryesuar nga Enver Hoxha shkoi në takimin e veçantë të vendeve të kampit socialist. Kishte filluar çarja e
- Shtuar 3 vite mė parė


»Popa: Mehmet Shehu në Nju York, protesta dhe revolta kundër tij - BalkanWeb

Ishte shtatori i vitit 1960, kur një delegacion i nivelit të lartë të Shqipërisë Komuniste i kryesuar nga vetë njeriu i fuqishëm i pushtetit, Mehmet Shehu, mori
- Shtuar 3 vite mė parė


»Popa: Udhëtimi i Mehmetit në SHBA, përplasja në vapor me të birin e Çërçillit - BalkanWeb

Ishte shtatori i vitit 1960, kur një delegacion i nivelit të lartë të Shqipërisë Komuniste, i kryesuar nga vetë njeriu i fuqishëm i pushtetit, Mehmet Shehu, mor
- Shtuar 3 vite mė parė


< Më para | 1 | 2 | 3 | Më pas >
0 total -> total 1 138 ->138 0 total_found -> total_found 1 138 ->138 0 time -> time 1 0.000 ->0.000 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 nikita ->nikita 0 docs[0] -> docs[0] 1 387 ->387 0 hits[0] -> hits[0] 1 661 ->661 0 keyword[1] -> keyword[1] 1 hrushovi ->hrushovi 0 docs[1] -> docs[1] 1 293 ->293 0 hits[1] -> hits[1] 1 830 ->830

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos