Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Perktheu N"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»De Rada dhe perkthimi i pare i Dantes ne shqip - Panorama

e Merkure 22 Tetor 20141207 pm MOIKOM ZEQObrbrĀ Ā  Poeti arberesh i pari qe botoi shqiperimin e Luigji LorekiobrbrSMe perpara gjithe poeteve shqiptare ne perzgjedhjen e stilit dhe
- Shtuar 3 ditė mė parė


»Lamtumire princ i gjuhes shqipe - Panorama

e Enjte 4 Shtator 20141204 pm NDRIIM KULLAbrbrĀ  Me date 30 gusht u nda nga kjo jete albanologu me i madh i mbetur gjalle i diteve tona patriarku i shkencave filologjike ne Shqip
- Shtuar 2 muaj mė parė


»Ndahet nga jeta Amik Kasoruho - Top Channel

Ndahet nga jeta ne moshen 82-vjecare perkthyesi, shkrimtari e publicisti Amik Kasoruho, pasi prej kohesh vuante nga nje semundje e rende ne mushkeri. Ai u lind ne Tirane ne vitit
- Shtuar 6 muaj mė parė»At Shtjefėn Gjeēovi, si e shpėtoiprifti kėmbanėn e Skėnderbeut - Shqiptarja.com

TIRANE - Shtjefėn Gjeēovi lindi me 12 korrik tė vitit 1874 nė Janjevė tė Kosovės, 11 km larg Prishtinės, ku kaloj dhe fėmijėrinė e hershme dhe pastaj vazhdoj kolegjin franēeskan nė Troshan (Lezhė). Nė
- Shtuar 1 vit mė parė
»Arben Derhemi: “Johan Padan...”, monodrama qe lindi nga papunesia! Izaura Ndoj - Koha Jonë

Aty perplasen 16 karaktere qe vijne ne 6 dialekte te ndryshme, dialekte te shqipes, por nga vetem nje aktor. Eshte monodrama “Johan Padan ne kerkim te Amerikave” qe bashkoi ne skenen e Universitetit t
- Shtuar 2 vite mė parė»Vittorio Parisi Nuk jane te vertetaato qe thuhen per Zhani Cikon - Shqiptarja.com

Nje kolege e sjellshme nga Shqiperia me perktheu te merkuren ne mengjes ate qe ishe shkruar tek gazeta lsquoSHQIPTARJA.COM. Mbeta shume i habitur pasi konstatova qe ne Shqiperi ka penetruar nje virus
- Shtuar 3 vite mė parė


»Profesor Kostaq Cipo atdhetari demokrat, shkencėtari, me kontribute tė spikatura nė gjuhėsi - Gazeta 55

06-01-2012 / Nga Astrit Margjeka In MemoriamProfesor Kostaq Cipo perfaqeson atdhetarin demokrat, shkencetarin, pedagogun, intelektualin erudit me kontribute te spikatura ne dob
- Shtuar 3 vite mė parė


»Pirro Andoni Ne vitin 86 solla nga Argjentina te kycur te dora dokumentin sekret qe i rrembeva CIA-s - Gazeta Standard

Ish-ambasadori yne ne Argjentine tregon per grabitjen e shekullit. Si shtiu ne dore dokumentin teper sekret te CIA-s. Ankthi dhe tmerri qe po perjetonte Tirana zyrtare gjate
- Shtuar 3 vite mė parė


»Pirro Andoni Ne vitin 86 me urdheruan te rrembeja ne Argjentine dokumentin sekret te CIA-s - Gazeta Standard

Historia e Ambasadorit tone ne Argjentine kur mesoi per ekzistencen e dokumentit sekret te CIA-s qe fliste per Shqiperine. Peripecite qe kaloi pas urdhrit te Tiranes komuniste
- Shtuar 3 vite mė parė


»Denohet se perktheu biografine e mbretit - Top Channel

Tajlanda ka dënuar me burgim një shtetas amerikan pasi ky i fundit pranoi se ka përkthyer pjesë nga biografia e mbretit Bhumibol Adulayaed.   
- Shtuar 3 vite mė parė


»Princesha e akullt - Gazeta Standard

Historia e Turandot eshte nga me te njohurat nga perkthimi i De La Croix. Kur u dha premiera e Turandot ne La Scala me 25 prill 1926 nje vit e pese muaj pas vdekjes se Puccini
- Shtuar 3 vite mė parė


»Megjithate Ali Podrimja foli - Gazeta Standard

Ali Podrimja per here te pare ne nje interviste te jetes rrefen femijerine kohet e veshtira rinine luften e Kosoves dhe si eshte reflektuar kjo ne krijimtarine e tij letrare.
- Shtuar 3 vite mė parė


»Cilen tfolme - Gazeta Standard

Komisia Letrare Shqipe ne Shkoder 1916-1918 ne 95-vjetorin e saj/Te merren dy dialekte apo nje kjo solli diskutime ne mes anetareve te Komisise. Gurakuqi Fishta Paluca Logorec
- Shtuar 4 vite mė parė


»... nje lule e vogel qe e kerkoja - Gazeta Standard

Letersi/ Nje nga poetet me te medhenj grek te shek. XX Nikos Engonopulos ekskluzivisht ne shqip nga perkthimi i poetit Romeo ollaku Engonopulos gjen motive nga Shqiperia dhe s
- Shtuar 4 vite mė parė


»Perendite e kishin denuar Sizifin... - Gazeta Standard

Alber Kamy Perendite e kishin denuar Sizifin te ngjiste pa pushim nje shkemb ne maje te nje mali nga ku guri rrokullisej vetvetiu. Ato kishin gjykuar me te drejte se nuk ka ndeshkim me te t
- Shtuar 4 vite mė parė


»Mendja nordike Nobel per misterin - Gazeta Standard

mimi Nobel ne letersi per vitin 2011 iu dha dje poetit suedez Tomas Transtromer per veprat surrealiste rreth mistereve te mendjes njerezore duke fituar njohje te gjere si poet
- Shtuar 4 vite mė parė


< Më para | 1 | 2 | 3 | Më pas >
0 total -> total 1 130 ->130 0 total_found -> total_found 1 130 ->130 0 time -> time 1 0.000 ->0.000 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 perktheu ->perktheu 0 docs[0] -> docs[0] 1 130 ->130 0 hits[0] -> hits[0] 1 162 ->162

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos