Artikuj të mbledhur nga kërkimi për termin "Uilliam Shekspirit"

Shenim: Per te pare si mund te permiresoni kerkimin tuaj, ju lutem vizitoni kete artikull!

»Teatri Kombėtar prezantohet meBlondell nė festivalin e Shekspirit - Shqiptarja.com

MAQEDONI- Nė “Festivalin e Shekspirit nė Manastir, Maqedoni” i cili po zhvillohet kėto ditė (nga datat 19 deri mė 26 korrik) marrin pjesė 8 teatro nga e gjithė bota si ai Rus, Meksikan, Tu
- Shtuar 3 muaj mė parė


»Dilema: Do tė funksiononin helmet dhe ilaēet e Shekspirit sot? - Gazeta Shqip

Si elemente qendrore tė veprave tė Shekspirit, helmet dhe ilaēet kanė ngritur ndėr shekuj dilema mbi vėrtetėsinė e tyre. Shkenca ėshtė pėrpjekur tė zbulojė tė vėrtetėn
- Shtuar 7 muaj mė parė


»Shekspiri, antiçifut ja argumentette “Tregtari i Venedikut” - Shqiptarja.com

TIRANE - Pas persekutimeve të ndryshme që i erdhën komunitetit hebre, perëndimi por edhe lindja nuk diti asnjëherë të sillej me ta dhe për çdo ngjarje ap
- Shtuar 1 vit mė parė


»Shekspiri, shkrimtar antiçifut jaargumentet te “Tregtari i Venedikut” - Shqiptarja.com

TIRANE - Pas persekutimeve të ndryshme që i erdhën komunitetit hebre, perëndimi por edhe lindja nuk diti asnjëherë të sillej me ta dhe për çdo ngjarje ap
- Shtuar 1 vit mė parė


»Regjisori amerikan Xhon Blondell ne proces pune - ABC News

Komedia romantike “Ëndrra e një nate vere” ka hyrë në proces prodhimi si bashkëpunim i Teatrit Kombëtar me një regjisor që prej vitesh vë n&eum
- Shtuar 2 vite mė parė


»Muzikė pėr krahėt e vdekjes - Shekulli


- Shtuar 3 vite mė parė


»Gjithė besimin aktorėve - Shekulli


- Shtuar 3 vite mė parė


»Keshilla mjekesore nga.... Shekspir - Shqiptarja.com

Askush nuk besoj te kete menduar me pare se shkrimtari i madh Uilliam Shekspir mund te ishte nje konsulent shume i mire mjekesor sidomos per problemet e lidhjes mendje ndash trup. Dr Kenneth Hea
- Shtuar 3 vite mė parė


»Londer 2012 hapje Shekspiriane - Top Channel

Këmbana më e madhe e Europës do të bjerë kur hapja 27 milion stërlinëshe e Olimpiadës Londër 2012, do të frymëzohet nga dramaturgu më i njoh
- Shtuar 3 vite mė parė»Titujt e rinj mungojne librat shqiptare 1 2 3 4 5 1 vote e diel 13 ma - Alsat

Shkrimtaja amerikane e “Luginës së Kukllave” Zhakuelinë Susan rikthehet në gjuhën shqipe me një roman të ri. “një henë nuk mjafton”
- Shtuar 4 vite mė parė


»Doreshkrimi i vecante dhurate per princin 1 2 3 4 5 1 vote e premte 1 - Alsat

Një artizan i ka paraqitur ambasadorit britanik në Jeruzalem  një dorëshkrim të vecantë që përmban premtimet e martesës në gjuhën cifute dhe
- Shtuar 4 vite mė parė


»Akuza ndaj Shkelzenit genjeshtra qe perseritet - Gazeta Standard

Genjeshtra ka shtate variante e verteta ka vetem njehellip. Shkrimtari i madh Uilliam Shekspir ne kohen e tij goditi me fuqi shprehese teksa na keshilloi ate cfare i mesoi jeta se nuk ka e
- Shtuar 4 vite mė parė


»Shekspiri nuk ka ekzistuar kurrĆ« - Gazeta Standard

Dyshimi kryesor janƫ provat e pakta tƫ ekzistencƫs qƫ ka lƫnƫ pas vetes dramaturgu anglez. Ashtu si autopsitƫ e trupave tƫ alienƫve dhe pranisƫ sƫ njƫ qitƫsi tƫ dytƫ nƫ vrasjen e Pr
- Shtuar 4 vite mė parė


»Info/ Kult - Gazeta Standard

Klasike te frymezuar te Moby Dick Ne daten 21 janar ora 1900 Orkestra Simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar do te jap nje koncert ne Teatrin e Operes d
- Shtuar 4 vite mė parė


»Shqiptarėt shijojnė versionin rus tė “Ėndrrės...” sė Shekspirit - Metropol

10/08/2010 Festivali ndėrkombėtar “Butrinti 2010” dhe “Ėndrra e njė nate vere”, njė nga veprat e munguara nė repertorin shekspirian tė teatrit shqiptar. Nga Donard Hasani* “Ėndrra e n
- Shtuar 5 vite mė parė


»Pėr njė Shekspir rus - Gazeta Standard

Refleksion nga Festivali Ndėrkombėtar i Teatrit nė Butrint “ndrra e nj nate vere” sht nj nga komedit m t famshme ndr 36 veprat e njohura t
- Shtuar 5 vite mė parė


»Tregtari i Venecias nė versionin ramix - Gazeta 55

Politika po pushton kulturėn, kinemanė, teatrin, artin dhe lirikėn. ėshtė kudo. Kėtu qėndron paradoksi. Me themel e me ēati kemi njė rast flagrant metaforik qė ėshtė zilia pėr red carpet e Edi R
- Shtuar 5 vite mė parė


»Shekspiri nė skenė, nga njė regjisor grek - Ballkan

Autori i Lajmit: Redaksia Njė tragjedi nga njė regjisor grek do tė ngjitet nė skenėn e Teatrit Kombėtar. Hamleti ėshtė shfaqja shekspiriane qė do tė vijė sė shpejti pėr kryeqytetasi
- Shtuar 5 vite mė parė


»"Eduardi III" u shkrua nga Shekspiri dhe Thomas Kyd - Gazeta Shqip

Njė softuer antiplagjiaturė zgjidh njė mister letrar dhe historik qė vijon tė ngrejė pikėpyetje edhe pas 400 vitesh. Brian Vickers, studiues i Uilliam Shekspirit, tashmė nuk ka mė asnjė dyshim: "Eduar
- Shtuar 6 vite mė parė


< Më para | 1 | 2 | Më pas >
0 total -> total 1 25 ->25 0 total_found -> total_found 1 25 ->25 0 time -> time 1 0.000 ->0.000 0 keyword[0] -> keyword[0] 1 uilliam ->uilliam 0 docs[0] -> docs[0] 1 765 ->765 0 hits[0] -> hits[0] 1 968 ->968 0 keyword[1] -> keyword[1] 1 shekspirit ->shekspirit 0 docs[1] -> docs[1] 1 638 ->638 0 hits[1] -> hits[1] 1 1043 ->1043

Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos