Gabimet mė tė shpeshta qė bėjnė gratė nė shtratNjė anekdotė e vjetėr qė i kushtohet preferencave tė ndryshme tė meshkujve dhe femrave nė krevat thotė: “Femrat duan verė tė kuqe, qirinj me aromė nė dysheme dhe ēarēafė prej mėndafshi nė krevat. Ndėrsa, meshkujt kėrkojnė thjesht dhe vetėm krevatin”. Por nė fakt e vėrteta rreth preferencave seksuale ėshtė shumė mė e ndėrlikuar dhe atė, ndoshta kurrė, mos prisni ta dėgjoni nga buzėt e meshkujve. Pasi, megjithėse marrėdhėnia intime i pėrfshin tė dy partnerėt, kėta tė fundit jo gjithmonė veprojė drejt nė menaxhimin e situatės. Tė tjera dėshira seksuale mundojnė vazhdimisht mendjen mashkullore, ndėrkaq, krejt ndryshe nga ajo qė duan nė tė vėrtetė sillen femrat nė shtrat. Pėr kėtė, specialistėt e marrėdhėnieve intime tregojnė se cilat janė gabimet mė tė shpeshta qė bėjnė gratė nė shtrat. Kjo nuk do tė thotė se meshkujt nuk gabojnė nė kėtė drejtim.
Prisni qė partneri tė mendojė si grua
Ky gabim mund tė jetė burim i frustrimeve te tė dy partnerėt. Meshkujt habiten nga femrat, e femrat nuk i kuptojnė meshkujt. Pritja se ai do tė mendojė nė tė njėjtėn mėnyrė ėshtė e padobishme dhe paraqet humbje tė kohės, por edhe njė burim tė madh tė keqkuptimeve dhe tensioneve.
Kėshillė: Truri i meshkujve dhe ai i femrave funksionojnė ndryshe. Pėr kėtė shkak, komunikimi midis partnerėve ka rėndėsi tė madhe. Nėse mendoni se meshkujt e kuptojnė seksin sikurse ju, atėherė kjo mund tė paraqesė problem nė shtrat.
Prisni qė partneri t’ua lexojė mendjen
As partneri, e askush tjetėr nuk mund ta dijė me saktėsi se ēfarė mendoni, pa ua thėnė ju vet. Sikurse ju qė nuk mund ta dini se ēfarė ėshtė duke menduar partneri. Mėsohuni qė nevojat tuaja seksuale t’i shprehni me fjalė. Shumė femra e kanė vėshtirė ta bėjnė njė gjė tė tillė dhe ndihen nė siklet kur e bėjnė. Por, kjo ėshtė mėnyra e vetme qė ta merrni atė qė e doni.
Kėshillė: Tejkalojeni turpin. Edhe pse kjo mund tė jetė pasojė e edukimit konservator, duhet ta dini se sot guxoni qė tė bisedoni rreth tė gjitha temave me partnerin. Seksi nuk ka vetėm funksionin e shtimit tė njerėzve.
Nuk keni iniciativė
Shumė meshkuj ndihen shumė mirė kur gruaja e merr iniciativėn nė shtrat, por edhe jashtė tij. Telefonojini nė punė dhe thoni se i keni pėrgatitur njė darkė romantike. Ai do tė vijė nė shtėpi i ngazėllyer. Befasojeni duke e pritur e veshur me rroba seksi.
Kėshillė: Mos e frenoni imagjinatėn tuaj. Nuk ėshtė e thėnė qė tė jeni vulgare, nėse kjo nuk ėshtė pjesė e personalitetit tuaj.
Ju mungon spontaniteti
Seksi nuk ėshtė e thėnė qė tė jetė njė ngjarje e paralajmėruar. Meshkujve ju pėlqen kur gratė janė spontane. Kurrė nuk e dinė se ēka i pret nė fund. Nė fund tė fundit, tė gjithė neve na pėlqejnė befasitė.
Kėshillė: Kur ta parkojė veturėn, rrėmbejeni dhe filloni qė ta puthni sapo tė hyni nė shtėpi.
Bėni seks vetėm nė dhomėn e gjumit
Kjo jo vetėm qė tė mėrzit, por ėshtė edhe e kufizuar. Bėni seks gjithandej nė shtėpi, nė banjė, kuzhinė, shkallė. Natyrisht, kur jeni vetėm nė shtėpi.
Kėshillė: Monotonia mbytė jetėn seksuale, prandaj mos hezitoni nga gjėrat qė e freskojnė atė.Gabojnė edhe meshkujt
Ja shprehitė e tyre nė seks, tė papranueshme pėr femrat

Bėhet fjalė pėr shprehitė e meshkujve nė seks, tė cilat, besuat apo jo, janė tė padurueshme pėr tė femrat.
1. Pas seksit, ai kthehet nė anėn tjetėr dhe ia kėrcet gjumit. Pas orgazmės, meshkujt hyjnė nė fazėn ku humbin interesin pėr seks dhe, pėr shkak tė sekretimit tė hormonit serotoninė bėhen tė pėrgjumur. Prandaj femrat nuk do tė duhej qė kėtė t’ia shohin pėr tė madhe tė dashurit tė tyre. Nėse burri pas seksit, menjėherė bėhet i ftohtė, refuzues, apo nėse menjėherė ēohet nga shtrati dhe fillon qė tė vishet, kjo domethėnė se atė e mundojnė mendime tė rėnda. Ndoshta ėshtė duke kaluar nėpėr ndonjė krizė.
2. Natyra ėshtė treguar dorėlirė me burrėrinė e tij, e ai mendon se kjo mjafton pėr seks tė mirė. Kjo zakonisht ngjan me njerėzit e bukur, tė cilėt mendojnė se vetė fakti qė janė tė tillė, apo qė kanė mė shumė “centimetra”, mjafton qė ta kėnaqin partneren dhe nuk duhet farė tė mundohen nė kėtė drejtim. Nga tė gjitha shprehitė e kėqija, kjo pėrmirėsohet mė me vėshtirėsi, pėr shkak se ata qė janė tė vetėdijshėm se janė tė bukur, pėr nga natyra janė shumė tė prekshėm.
3. I jep vrull, sikur ėshtė nė garė vrapimi. Nėse femra ka pėrshtypjen se burri e ledhaton mekanikisht dhe e ndėrron pozėn ēdo 20 sekonda, kjo ndoshta domethėnė se ai nuk e njeh sa duhet seksualitetin femėror. Duhet qė femra t’ia shpjegojė mashkullit dėshirat e saj. Nėse femra trembet se njė gjė e tillė do ta frikėsojė mashkullin, atėherė ajo duhet t’ia kapė atij dorėn dhe t’ia vendosė ku tė dojė. Apo, ajo mund ta zgjidhe njė pozė ku dominon.
4. E tejkalon paralojėn dhe kalon menjėherė nė seks. Gati tė gjithė meshkujt e dinė se ledhatimet janė shumė tė rėndėsishme pėr femrat, meqė gjatė paralojės organizmi i saj pėrgatitet pėr penetrim. Mashkulli qė e injoron njė gjė tė tillė ėshtė njė egoist i papėrmirėsueshėm. Nėse doni qė burri juaj ta ndryshojė njė sjellje tė kėtillė ėshtė mirė qė t’ia thoni menjėherė, pa hezitim, apo t’i tregoni duke e ledhatuar atė, se si doni qė edhe ai t’ju ledhatojė juve.
5. Tė gjithė e kemi pozėn tonė tė preferuar, por ai ėshtė fiksuar pas njėrės. Ndoshta kjo ka tė bėjė me karakterin e tij? Por, nėse jashtė shtratit burri juaj ėshtė njė person interesant dhe kurioz, atėherė ka tė ngjarė qė ėshtė i pasigurt nė seks. Ndoshta frikėsohet se po tė provojė me diēka tė re do tė dėshtojė. Nė kėtė rast, atij i duhet pėrkrahja juaj. Thoni se ai ėshtė dashnori ideal, tė cilin gjithmonė e keni ėndėrruar.
6. Flet fjalė banale nė momentet e kėnaqėsisė mė tė madhe. Ai mashkull qė nuk ėshtė nė gjendje qė tė bėjė dashuri nė qetėsi tregon nevojėn qė do ta pėrforcojė kėnaqėsinė e tij. Pėr personin e tillė, kėnaqėsia fizike dhe dashuria janė dy botė paralele. Ajo qė ėshtė e sigurt ėshtė se ai nė tė vėrtetė nuk mendon pėr atė qe e thotė. Ato fjalė mė shumė ia thotė vetes, sesa gruas sė tij. Ndryshimi i kėsaj shprehie mund tė jetė tepėr i vėshtirė. Ndoshta ėshtė mirė qė gruaja tė pėrgjigjet ndaj kėtyre vulgariteteve me fjalė tė mira e tė buta.3 Prill 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos