Matura, 7 teza provimesh me tri nivele vėshtirėsieShtatė teza tė ndryshme, sipas profilit tė shkollave me tri nivele vėshtirėsie. Nė kėtė mėnyrė do tė hartohen testet pėr provimet e maturės shtetėrore. Tė gjithė maturantėt, tė cilėt hyjnė nė kategorinė e nxėnėsve tė dobėt, pra qė pėrgjithėsisht marrin notėn 5 ose 6, do tė kenė hapėsirėn e tyre nė ēdonjėrin prej testeve tė provimeve tė maturės. Kėshtu, nė masėn 40 pėr qind, hartuesit e testeve do tė pėrgatisin pyetje pikėrisht pėr kėtė nivel. Nxėnėsit me kėto nota i korrespondojnė nivelit tė tretė, sipas kategorizimit qė u ėshtė bėrė. Nė kėtė mėnyrė, kėta maturantė do tė mund tė marrin pikėt e nevojshme nė provim sa pėr tė mos mbetur nė klasė. Niveli i dytė i pyetjeve, ku hyjnė nxėnėsit mesatarė, do tė zėrė nė ēdonjėrin prej testeve plot 40 pėr qind tė totalit tė pyetjeve. Nė kėtė grup pyetjesh do tė ketė testim tė dijeve tė maturantėve jo thjesht pėr njohuritė bazė, por pėr njohuri mė tė thella, pėr tė cilat mund tė pėrgjigjen ata maturantė qė pėrpiqen tė mėsojnė, ose kanė qenė sistematikė. Niveli i parė, ose i nxėnėsve tė mirė dhe shumė tė mirė do tė ketė 20 pėr qind hapėsirė nė test. Nė kėtė grup pyetjesh, maturantėt do tė testohen jo vetėm pėr njohuritė qė kanė marrė gjatė shkollės sė mesme, por edhe pėr kreativitetin e tyre individual. Nė kėtė mėnyrė, maturanti i nivelit tė tretė ka tė ngjarė tė marrė 40 pėr qind tė pikėve, ata tė nivelit tė dytė 80 pėr qind dhe maturantėt e nivelit tė parė, 100 pėr qind tė pikėve, pra pikėt maksimale. Testi i provimeve tė maturės, pėr secilin nga provimet e detyruara (Matematikė dhe Gjuhė-Letėrsi) do tė pėrmbajė 25 pyetje. Prej tyre, 13 me pėrgjigje alternative ku nxėnėsi do tė grumbullojė 13 pikė dhe 12 pyetje me zhvillim. Nėse u pėrgjigjet saktė kėtyre tė fundit, do tė marrė 37 pikė. Nė total, njė maturant duhet tė marrė maksimumi 50 pikė pėr ēdo provim tė detyruar. Testet e provimeve me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore 2010 do tė pėrmbajnė pėr secilėn lėndė 20 pyetje, nga tė cilat 10 pyetje me pėrgjigje alternative, nga tė cilat nxėnėsi merr 10 pikė dhe 10 pyetje me pėrgjigje me zhvillim. Pėr ēdo pėrgjigje tė saktė nė kėtė grup pyetjesh, nxėnėsi merr 3 pikė, duke grumbulluar nė fund 30 tė tilla. Nė total njė maturant duhet tė marrė maksimumi 40 pikė pėr ēdo provim me zgjedhje. Kohėzgjatja e dhėnies sė pėrgjigjes me shkrim pėr secilin nga testet e provimeve tė detyruara do tė jetė 2 orė e 30 minuta. Ndėrsa kohėzgjatja pėr dhėnien e pėrgjigjeve me shkrim pėr tė dy testet provimeve me zgjedhje do tė jetė 4 orė. Provimet e Maturės Shtetėrore do tė jenė tė mbėshtetura vetėm nė programin e shkollės sė mesme. Shkollat do tė organizojnė konsultime pėr provimet, sipas njė plani tė programuar, duke mos lejuar organizimin e kurseve private. Tezat do tė jenė tė nivelit mesatar duke mos i ngarkuar mė shumė seē duhet maturantėt. Rezultati negativ i njėrit prej provimeve tė detyrueshme tė maturės nuk do tė penalizojė hyrjen e maturantėve nė provimet me zgjedhje. Sipas Ministrisė sė Arsimit, meqė pesha e 4 provimeve ėshtė e shpėrndarė nė mėnyrė tė barabartė, nuk ka pse t’u jepet mė shumė prioritet provimeve me detyrim.

matura

Pyetjet
40 pėr qind pėr nxėnėsit e 5-6
40 pėr qind pėr nxėnėsit e 7-8
20 pėr qind pėr nxėnėsit 9-10

Testet
Provimet me detyrim
25 pyetje
13 me pėrgjigje alternative
12 pyetje me zhvillim.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos