Sarandė, hakerėt vėnė nė lojė drejtorėt e shkollave

Incidenti Dėrgohet urdhėr i rremė nga adresa e Drejtorisė Arsimore: Bėni lista pėr mėsuesit qė janė me PD-nė

Nė faqen zyrtare tė zyrės arsimore tė Sarandės, persona tė paidentifikuar kanė folur nė emėr tė drejtoreshės sė kėsaj zyre, zonjės Lina Vaso. Mes tė tjerave, falė futjes klandestine nė kėtė faqe zyrtare, ėshtė dėrguar pėr gjithė drejtorėt e shkollave njė kėrkesė e rreme, nė tė cilėn thuhet: “Dėrgoni urgjentisht nė zyrėn arsimore listėn emėrore tė mėsuesve qė janė nė PD”.

Kjo ndėrhyrje nė faqen e kėtij institucioni nė internet dhe “lėnda e huaj” e futur nė tė ėshtė konstatuar ditėn e djeshme, thotė drejtoresha Lina Vaso. Ajo thotė se ka qenė shumė e alarmuar nga ajo qė ka konstatuar dhe menjėherė ka vepruar pėr ta bėrė tė paefektshme kėrkesėn absurde. “Drejtorėt i kemi sqaruar pa humbur asnjė minutė kohė se ajo ka qenė njė kėrkesė e rreme, me autorė ata qė janė futur nė mėnyrė klandestine dhe kanė folur nė emėr tė zyrės arsimore”. Mėsohet se “karremin” e ka ngrėnė vetėm drejtori i shkollės 9-vjeēare tė Xarrės, Abedin Ahmeti, i cili ėshtė treguar i zellshėm dhe ka nisur listėn e mėsuesve me tesera tė PD-sė. Zonja Vaso tha se nuk ka dyshim qė ky rreng tė jetė punuar nga ndonjė prej atyre qė kanė qenė nė drejtorinė arsimore dhe e dinė fjalėkalimin e faqes zyrtare nė internet. “Nuk na shkonte ndėr mend qė veprimi hakmarrės i tyre pėr largimin nga zyra arsimore tė shkonte deri kėtu, qė ta kishin ndryshuar menjėherė fjalėkalimin e fshehtė, tė cilin e di qė nga personi qė e ndėrtoi faqen, mėsuesi Aleksandėr Cerro, e tė gjithė ata mėsues qė ishin nė stafin e zyrės arsimore e janė larguar prej andej”, shprehet Lina Vaso. Pėr pėrdorimin e paautorizuar nga persona tė jashtėm tė faqes zyrtare tė zyrės arsimore nė internet, ajo tha se ka njoftuar policinė, ndėrkohė qė ka bėrė denoncimin edhe nė Prokurorinė e Sarandės.

#

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Shqip

Publikuar nga: Gazeta Shqip

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos