Proteston "Urdhri i farmacistėve"

Urdheri i farmacistit ka te drejte vetem te pajise me certifikate per drejtues teknik,te gjithe ata individe qe ushtrojne profesionin e farmacistit, nderkohe qe me licensimin merret Qendra Kombetare e Licensimit. Kjo ka qene deklarata e urdherit te farmacisteve, te cilet kane reaguar pas deklarates se Ministrise se Shendetesise, e cila sipas tyre nuk po zbaton legjistacionin farmaceutik shqiptar.

"Urdhri i farmacisteve pajis brenda dites me certifikate per anetaresimin pa pagese te gjithe ata farmaciste, apo individe qe duan te ushtrojne profesionin e farmacistit, ne perputhje me kodin farmaceutik dhe legjislacionin farmaceutik shqiptar ne fuqi. Nuk e kuptoj si Ministria e Shendetesise merr ato qe nuk i takon sepse nuk merret me licensimin po deklaratat e sak krijojne vetem pershpejtime dhe rremuje dhe ngadalesojne reformen ne fushen e shendetesise", tha Arjan Jaupllari, urdheri i farmacisteve.

Nderkohe, urdheri i farmacisteve ben publike dhe disa fakte te tjera te shkeljes se ligjit farmaceutik, si ajo e distances mes farmacive, e cila ne baze te vendimit te keshillit te ministrave duhet te jete 100 deri ne 150 metra, nje kriter ky i cili nuk zbatohet, nga farmacite ne vendin tone, dhe qe institucionet pergjegjese, si qendra e kontrrollit te barnave nuk merr persiper monitorimet.

Edlira Sulejmani < I mėparshmi

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos