Matura Shtetėrore, nė 2011 do tė jepet provim dhe anglishtja

Tiranė, 30 prill, NOA - Duke filluar nga viti qė vjen, shkollat e mesme nuk do tė lėshojnė mė dėftesė pjekurie pėr maturantėt, por diplomė tė Maturės Shtetėrore.

Ky ėshtė njė nga ndryshimet e parashikuara nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės nė sistemin e Maturės Shtetėrore qė po aplikohet pėr tė pestin vit nė ciklin arsimor parauniversitar nė vend.

Sipas Ministrisė sė Arsimit, njė tjetėr ndryshim qė do tė prekė Maturėn Shtetėrore ka tė bėjė me numrin e provimeve qė do tė japin maturantėt nė pėrfundim tė kėtij cikli arsimor. Duke filluar nga viti 2012, maturantėve do tu shtohet njė tjetėr provim, krahas katėr provimeve qė kryejnė aktualisht.

Provimi i pestė ėshtė ai i gjuhės angleze ose i njė gjuhe tjetėr tė parė pėr shkollat dygjuhėshe. Sipas Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės, ky ndryshim do tė pėrafrojė nxėnėsit shqiptarė me ato tė vendeve tė tjera evropiane.

m.xh/NOA

var _JOOMLACOMMENT_MSG_DELETE = "Are you sure you want to delete this comment?"; var _JOOMLACOMMENT_MSG_DELETEALL = "Are you sure you want to delete all comments?"; var _JOOMLACOMMENT_WRITECOMMENT = "Shkruaj nje koment"; var _JOOMLACOMMENT_SENDFORM = "Posto"; var _JOOMLACOMMENT_EDITCOMMENT = "Edit comment"; var _JOOMLACOMMENT_EDIT = "Edit"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE = "Ju lutemi shkruani ne hapesiren e komentit"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE_CAPTCHA = "Ju lutemi shkruani kodin anti-spam qe shihni ne imazh"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE_CAPTCHA_FAILED = "Kodi anti-spam u shkrua gabim. Ju lutemi shkruani kodin anti-spam qe shihni ne imazh"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE_EMAIL = "To be notified, please enter your email"; var _JOOMLACOMMENT_ANONYMOUS = "Anonymous"; var _JOOMLACOMMENT_BEFORE_APPROVAL = "Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval."; var _JOOMLACOMMENT_REQUEST_ERROR = "Request failed"; var _JOOMLACOMMENT_MSG_NEEDREFRESH = ""; jQuery.noConflict(); Komente Shto komentin tend jQuery(document).ready(function(){ jQuery("a.JOSCJQstretchertoogleFORM").click( function(){ jQuery("#JOSCJQstretcherFORM").slideToggle(500); return false; } ); }); Shkruaj nje koment Emri: Email: (jo i detyruar) Titulli: Ju lutemi shkruani kodin anti-spam qe shihni ne imazh function JOSC_afterAjaxResponse(action) { switch(action) { case 'show': case 'response_reply': case 'response_edit': case 'response_quote': jQuery("#JOSCJQstretcherFORM").slideDown(); return 0; break; case 'hide': case 'response_editpost': case 'response_posted': case 'response_approval': jQuery("#JOSCJQstretcherFORM").slideUp("fast"); return 0; break; default: return 0; } } if (window.document.URL.indexOf("#CommentForm")

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

News of Albania

Publikuar nga: News of Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos