MASH publikon programin orientues pėr provimet me zgjedhje

Shembujt pėrkatės dhe pikėt pėr lėndėt, Anglisht, Kimi, Gjeografi, Histori dhe Fizikė

Ministria e Arsimit dhe e Shkencės ka publikuar ditėn e djeshme  shpjeguesin e Programit tė Orientuar tė provimeve me zgjedhje pėr Maturėn Shtetėrore 2010. Ministria e Arsimit dhe Shkencės pas publikimit tė paketės  sė parė e cila kishte si synim tė orientonte nxėnėsit maturantė nė provimet e Gjuhės dhe tė Matematikės ka publikuar dje paketėn e dytė

tė Shpjeguesit tė Programit tė Orientuar tė provimeve me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore pėr 12 lėndė. Shkollat tashmė janė njohur me programet orientuese dhe ky material sintetik dhe i ilustruar ka shembuj pėr ēdo linjė dhe nėnlinjė duke krijuar modele tė pyetjeve qė do tė jenė nė testet e provimeve me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore. Lėndėt qė pėrmban kjo paketė, janė, Kimi, Biologji, Fizikė, Histori, Gjeografi, Ekonomi-Filozofi, Njohuri pėr shoqėrinė, Anglisht,Gjermanisht, Italisht, Frengjisht, Spanjisht. Shpjeguesin do ta gjeni nė ueb-site e MASH me adresės ėėė.mash.gov.al.  Ai pėrmban tabela tė ndėrtimit tė testit pėr ēdo profil shkolle. Shpjeguesi i programit tė orientuar do tė shėrbejė pėr tė ndihmuar sa mė mirė tė gjithė maturantėt nė pėrgatitjen e tyre pėr provimet me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore, pėr tė gjithė mėsuesit, prindėrit e aktorėt e tjerė. Programi ėshtė pėrgatitur nga Agjencia e Vlerėsimit tė Arritjeve (AVA), ėshtė konsultuar me ekspertė tė kėtyre profileve dhe ėshtė njė pėrvojė e parė nė ndihmė tė maturantėve.


Anglishtja, shembuj
Aftėsitė dhe njohjet qė duhet tė zotėrojė nxėnėsi maturant pėr tė qenė i pėrgatitur pėr provimin e maturės me zgjedhje nė gjuhėn e huaj. Struktura e provimit tė maturės shtetėrore me zgjedhje, Gjuha Angleze. Tipa ushtrimesh qė nxėnėsi duhet tė punojė pėr tė qenė i pėrgatitur pėr provimin e maturės me zgjedhje nė gjuhėn e huaj. Njė model testi pėr Gjuhėn angleze pa pėrgjigje tė dhėna, qė tė orientojė dhe ndihmojė maturantėt si tė punojnė nė testin e Maturės Shtetėrore me zgjedhje. Aftėsitė dhe njohjet qė duhet tė zotėrojė nxėnėsi maturant pėr tė qenė i pėrgatitur pėr provimin e maturės me zgjedhje. Nxėnėsi qė do ti nėnshtrohet provimit tė maturės me zgjedhje nė gjuhėt e huaja, duhet tė demonstrojė aftėsitė dhe njohjet e tij pėr sa mė poshtė vijon. Aftėsitė, Tė kuptuarit nė pėrgjithėsi dhe nė veēanti tė pėrmbajtjes sė materialeve tė shkruara qė mund tė jenė tekste autentike nė gjuhėn angleze, tekste tė marra nga burime tė ndryshme (gazeta, revista, tekste letrare) dhe qė i pėrkasin tematikės sė pėrfshirė nė Programin Orientues tė Maturės Shtetėrore pėr gjuhėn e huaj. Tė prodhuarit e njė teme me shkrim, duke respektuar rregullat e tipave tė ndryshėm tė teksteve tė shkruara (letra, ftesa, kėrkesa tė ndryshme).
Shkrimi i njė kompozimi ose eseje nė tė cilėn nxėnėsi tė shprehė mendimet dhe interesat e tij mbi atė fushė ose temė pėr tė cilėn do tė shkruajė; tė paraqesė argumente ose kundėrargumente nė lidhje me ēėshtjen qė ai do tė trajtojė me shkrim, tema tė parashikuara kėto nė Programin Orientues tė Maturės Shtetėrore.Tė pėrdorė nė punėn me shkrim (kompozimin, esenė, kėrkesėn etj.) mjete dhe strategji gjuhėsore nė pėrputhje me pėrmbajtjen e tekstit qė nxėnėsi do tė shkruajė. Tė pėrcaktojė qėndrimin e autorit nė pjesėn letrare ose joletrare mbi tematika tė ndryshme, tė gjitha tė pėrcaktuara nė Programin Orientues tė Maturės Shtetėrore.Tė kuptojė organizimin dhe strukturėn e tekstit letrar ose joletrare mbi tematika tė ndryshme, tė gjitha tė pėrcaktuara nė Programin Orientues tė Maturės Shtetėrore. Tė pėrmbledhė nė anglisht kuptimin e pėrgjithshėm tė njė pjese letrare ose joletrare mbi tematika tė ndryshme dhe tė japė tė dhėnat mė kryesore tė pjesės sė shkruar nė gjuhė frėnge. Tė analizojė nė pėrgjithėsi njė tekst letrar mbi tema tė cilat janė tė pėrcaktuara nė Programin Orientues tė Maturės Shtetėrore, duke zhvilluar mbi tė pėrgjigje me shkrim ku tė shprehė refleksionet e tij mbi pjesėn qė do tė lexojė dhe mendimet, ndjenjat e tij personale mbi atė qė ka lexuar.


Orientimi
Nxėnėsi duhet tė njohė leksikun, fonetikėn, morfologjinė, sintaksėn dhe ortografinė jo nė nivel tė sofistikuar dhe tė detajuar, por tė paktėn nė njė masė tė tillė qė tė pėrputhen me objektivat e Programit Orientues tė Maturės Shtetėrore.Tė njohė dhe tė kuptojė aspekte interkulturore tė qytetėrimeve dhe kulturave tė ndryshme anglishtfolėse, gjithnjė brenda tematikės sė pėrcaktuar nga Programi Orientues i Maturės Shtetėrore.Tė kuptojė tekste tė ndryshme letrare ose joletrare, tema e tė cilave ėshtė parashikuar nė Programin Orientues tė Maturės Shtetėrore pėr gjuhėn e huaj. Struktura e vlerėsimit. Provimi i Gjuhės angleze ėshtė pjesė e Maturės Shtetėrore me zgjedhje. Nxėnėsi qė zgjedh ti nėnshtrohet provimit tė Gjuhės angleze, nuk mund tė zgjedhė njė gjuhė tjetėr tė dytė nė dyshen e lėndėve me zgjedhje. Provimi i gjuhės sė huaj ėshtė ndėrtuar nė formėn e provimit me shkrim. Nė tė nuk pėrfshihet vlerėsimi i tė folurit dhe vlerėsimi i tė dėgjuarit. Provimi me shkrim zhvillohet pėr 120 minuta. Nė kėtė provim, nxėnėsi duhet tė shprehė njohjet dhe aftėsitė e tij nė, tė kuptuarit e njė pjese letrare ose joletrare, njohjen dhe pėrdorimin e strukturave gramatikore dhe leksikore, tė shkruarit mbi njė temė tė caktuar (ese, krijim letrar ose joletrar, shkrimi i njė kėrkese, letre, e-mail-i etj.).

Programi i Orientuar pėr lėndėn e Kimisė dhe Gjeografisė, shembujt pėrkatės
Testi i kimisė do tė pėrmbajė 20 pyetje. Formati i pyetjeve do tė jetė 10 me alternativė dhe 10 me zgjidhje. Pėrgjigjja e saktė e ēdo pyetjeje me alternativė vlerėsohet me njė pikė, ndėrsa pyetjet me zgjidhje vlerėsohen nė bazė tė kėrkesave qė ato kanė, qė do tė thotė: njė pikė pėr ēdo kėrkesė. Nė total, testi vlerėsohet me 40 pikė dhe ndėrtohet nė tri nivele. 40% e pyetjeve janė tė nivelit tė parė, 40% tė nivelit tė dytė, 20% tė nivelit tė tretė. Shpėrndarja e pyetjeve nė test do tė bėhet sipas linjave tė programit dhe pėrqindjes qė zė secila linjė nė programin lėndor orientues tė Maturės Shtetėrore. Tabela e mėposhtme pėrfaqėson shpėrndarjen e pėrqindjes pėr secilėn nga linjat e pėrmbajtjes.Pėrqindja e secilės linjė tė pėrmbajtjes. Nr. Linja e pėrmbajtjes Pėrqindja. Ndėrtimi i lėndės, sistemi periodik. Kimi sasiore . Kinetika kimike. Ekuilibrat kimikė. Elektrokimia.
Termokimi. Kimi organike. Mė poshtė po japim disa nga modelet e pyetjeve pėr secilėn linjė. Theksojmė se nė test mund tė ketė dhe pyetje tė kombinuara, tė cilat mund tė mos i pėrkasin vetėm njė linje, d.m.th. qė pėrmbledhin njohuri nga dy ose mė shumė kapituj.
Linjat kryesore, Peshat nė Pėrqindje pėr ēdo linjė. Modele pyetjesh pėr ēdo linjė. Ndėrtimi i lėndės dhe sistemi periodik 17% Nė 9,632 x 10 23 atome Zn ndodhen. N molekula Zn 1.6 molekula Zn. N atome Zn. 0.7 mol atome Zn. Izotopet e njė elementi kanė tė ndryshėm numrin atomik e masės e protoneve e elektroneve Gjeni sa: gram azot, % nė masė oksigjen, atome H ndodhen nė 60 g NH4 NO3. Vetitė reduktuese tė atomeve rriten me, a) rritjen e vlerės sė potencialit tė jonizimit b) zvogėlimin e vlerės sė elektronegativitetit c) rritjen e numrit tė elektroneve nė nivelin e jashtėm d) zvogėlimin e distancės bėrthamė - elektron i jashtėm.


Testi i gjeografisė
Ky tekst do tė pėrmbajė 20 pyetje. Formati i pyetjeve do tė jetė: 10 pyetje me alternativa dhe 10 pyetje tė hapura. Pėrgjigjja e saktė e ēdo pyetjeje me alternativa do tė vlerėsohet me njė pikė. Pyetjet e hapura do tė jenė tė strukturuara dhe do tė vlerėsohen me aq pikė sa kėrkesa do ketė pyetja. Testi do tė ketė gjithsej 40 pikė. Shpėrndarja e pyetjeve nė test do tė bėhet sipas linjave tė programit dhe peshės qė zė secila linjė nė programin orientues tė Maturės Shtetėrore 2010. Objektivat e vlerėsimit nė test grupohen nė kėtė mėnyrė. Njohja dhe kuptimi 40%. Zbatimi dhe analiza 40%. Vlerėsimi dhe gjykimi 20%
Mė poshtė paraqitet tabela me modele pyetjesh pėr ēdo linjė. Linjat kryesore. Peshat nė
Pėrqindje pėr ēdo linjė.


Model pyetjesh.
Gjeografia fizike e Pėrgjithshme 26%. Ėshtė pasojė gjeografike e rrotullimit tė Tokės rreth boshtit tė vet, a) formimi i stinėve b) formimi i ditė natės c) ndryshimi i gjatėsisė sė ditės dhe natės, d) ndryshimi i vendit tė lindjes dhe perėndimit tė Diellit. Nė cilėn shtresė tė atmosferės ndodh ulja e temperaturės 0.60C pėr ēdo 100m? a) ,Troposferė, b) Stratosferė, c) Mezosferė, d) Jonosferė 3. Gjatėsia gjeografike nė hartėn e mėposhtme ėshtė pėrfaqėsuar nga, a) trekėndėshat, b) zonat e hijezuara, c) vijat e drejta, d) rrathėt.


Shpjeguesi i Programit tė Orientuar pėr lėndėn e Historisė, shembujt pėrkatės
Testi i historisė do tė pėrmbajė 20 pyetje. Formati i pyetjeve do tė jetė: 10 pyetje me alternativa dhe 10 tė hapura. Pėrgjigjja e saktė e ēdo pyetjeje me alternativa do tė vlerėsohet me njė pikė. Pyetjet e hapura do tė jenė tė strukturuara dhe do tė vlerėsohen me aq pikė sa kėrkesa do ketė pyetja. Testi do tė ketė gjithsej 40 pikė. Shpėrndarja e pyetjeve nė test do tė bėhet sipas linjave tė programit dhe peshės qė zė secila linjė nė programin orientues tė Maturės Shtetėrore 2010. Objektivat e vlerėsimit nė test grupohen nė kėtė mėnyrė. Njohja dhe kuptimi 40%. Zbatimi dhe analiza 40%. Vlerėsimi dhe gjykimi 20%. Mė poshtė paraqitet tabela me modele pyetjesh pėr ēdo linjė. Linjat kryesore. Peshat nė pėrqindje pėr ēdo linjė. Histori e lashtė botėrore 6%. Mesopotamia ishte toka qė shtrihej midis lumenjve:a) Tigėr dhe Eufrat,  b) Tigėr dhe Nil, c) Huanhe dhe Jantze, d) Eufrat dhe Nil. Shkrimi kuneiform u pėrdor nė, a) Mesopotami, b) Egjipt, c) Romė, d) Iliri. Bazat e demokracisė sė drejtpėrdrejtė nė Athinė u hodhėn nga, a) Soloni, b) Perikliu, c) Klisteni, d) Likurgu

Shpjeguesi i Programit tė Orientuar pėr lėndėn e Fizikės, shembujt pėrkatės
Testi i fizikės do tė pėrmbajė 20 ushtrime. Formati i tij do tė pėrfshijė 10 ushtrime me zgjedhje tė shumėfishtė dhe 10 ushtrime do tė jenė me zhvillim. Vlerėsimi maksimal i testit tė fizikės do tė jetė 40 pikė. Nga kjo rrjedh se pėr dhjetė ushtrimet e para vlerėsimi do tė jetė me dhjetė pikė, ndėrsa pėr 10, ushtrimet e dyta vlerėsimi maksimal do tė jetė me 30 pikė. Shpėrndarja e pyetjeve nė test do tė bėhet sipas linjave tė programit dhe peshės qė zė secila linjė nė programin e vlerėsimit. Objektivi kryesor i testit do tė jetė vlerėsimi i arritjeve tė nxėnėsve nė lėndėn e fizikės, tė zhvilluar gjatė procesit mėsimor tė shkollės sė mesme. Ky objektiv do tė realizohet sipas niveleve tė aftėsive, tė shprehura si mė poshtė. Njohja dhe tė kuptuarit 40%. ?Zbatim nė situata tė ndryshme 40%. ?Analizė, sintezė 20%. Tabela e mėposhtme paraqet linjat e pėrmbajtjes dhe peshat pėr linjė.
Linjat e pėrmbajtjes Pėrqindja. Mekanika 34. Fizika molekulare dhe termodinamika Elektriciteti dhe magnetizimi 24. Lėkundjet dhe valėt 13. Optika gjeometrike 34 Relativiteti 3. Fizika kuantike dhe bėrthamore 8. Gjithsej 100. Mekanika
34% 1. Makina qė lėviz me shpejtėsi 36km/h, fillon tė frenojė me nxitim 0.5m/s2.
a) Shkruani ligjin e ndryshimit tė shpejtėsisė. b) Mbas sa kohe makina do tė ndalojė?
c) Sa do tė jetė zhvendosja e trupit gjatė kėsaj kohe? Nė figurė paraqitet grafiku i varėsisė sė shpejtėsisė nga koha pėr njė trup qė lėviz nė njė sipėrfaqe horizontale. Ēlloj lėvizjeje kryhen trupi nė intervalet ( 0-6s, 6-12s )? Gjeni nxitimin pėr ēdo interval kohor. c) Ndėrtoni grafikun e nxitimit a nė varėsi tė kohės t. d) Gjeni zhvendosjen e trupit pėr tė gjithė kohėn.

 

Arta AGOLLI

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos