Puna e fėmijėve, raporti ndėrkombėtar: Nė Shqipėri shkelen ligjet

Tiranė, 10 Maj 2010 NOA/ Blerina Ahmetaj - Shqipėria renditet ndėr vendet e para nė rajon me njė numėr tė madh tė fėmijėve qė punojnė nėn moshėn 16 vjeē. Sipas tė dhėnave tė Organizatės ndėrkombėtare tė Punės, rreth 5 mijė fėmijė detyrohen tė punojnė nė kundėrshtim me kodin e punės dhe ligjin pėr tė drejtat e fėmijėve.

Koordinatorja e projektit tė ILO-s nė Tiranė, Etleva Vertopi i tha sot agjencisė NOA se shifrat qė raportohen pėr Shqipėrinė, tregojnė se ligjet nuk zbatohen dhe kjo ėshtė pėrgjegjėsi e qeverisė.

Ne kemi ligje shumė tė mira por problemi qėndron tek zbatimi i tyre. Fakti qė ka shifra tė fėmijėve tė punėsuar, tregon se ligjet nuk zbatohen. Ndaj mendojmė se puna e qeverisė nuk ka mbaruar ende nė kėtė drejtim, - theksoi Vertopi.

Pėr tė pasur tė dhėna sa mė tė sakta mbi fenomenin e punės sė fėmijėve, organizata ndėrkombėtare e Punės ka nisur njė studim nė rang vendi nė bashkėpunim me INSTAT.

Koordinatorja e projektit, Vertopi, thotė se mbledhja e tė dhėnave ka nisur qė nė datėn 1 maj dhe pritet tė pėrfundojė mė 27 maj.

Gjatė kėsaj periudhe do tė intervistohen 8600 familje, brenda tė cilėve anėtarė tė moshės mbi 5 vjeē.

Nė tė gjithė botėn renditen rreth 215 milionė fėmijė qė punojnė nėn moshėn e pėrcaktuar nė ligj. Organizata ndėrkombėtare e punės thotė se grupmoshat mė tė prekura janė 14 deri nė 16 vjeē, moshė e cila dhe shfrytėzohet mė shumė nga punėdhėnėsit pasi punon me orė tė zgjatura dhe paguhet mė pak se tė rriturit.

Nė Shqipėri, zyra e organizatės ndėrkombėtare tė punės pėrmes programi kombėtar "Mbi eliminimin e punės sė fėmijėve", ka arritur tė krijojė njė sistem qė ka mundėsuar tėrheqjen nga puna tė 700 fėmijėve, nga Tirana, Shkodra, Elbasani, Korēa dhe Berati, tė vlerėsuara si qytetet me problematikėn mė tė madhe.

b.a/r.n/NOA n This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

var _JOOMLACOMMENT_MSG_DELETE = "Are you sure you want to delete this comment?"; var _JOOMLACOMMENT_MSG_DELETEALL = "Are you sure you want to delete all comments?"; var _JOOMLACOMMENT_WRITECOMMENT = "Shkruaj nje koment"; var _JOOMLACOMMENT_SENDFORM = "Posto"; var _JOOMLACOMMENT_EDITCOMMENT = "Edit comment"; var _JOOMLACOMMENT_EDIT = "Edit"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE = "Ju lutemi shkruani ne hapesiren e komentit"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE_CAPTCHA = "Ju lutemi shkruani kodin anti-spam qe shihni ne imazh"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE_CAPTCHA_FAILED = "Kodi anti-spam u shkrua gabim. Ju lutemi shkruani kodin anti-spam qe shihni ne imazh"; var _JOOMLACOMMENT_FORMVALIDATE_EMAIL = "To be notified, please enter your email"; var _JOOMLACOMMENT_ANONYMOUS = "Anonymous"; var _JOOMLACOMMENT_BEFORE_APPROVAL = "Your comment has been queued for moderation by site administrators and will be published after approval."; var _JOOMLACOMMENT_REQUEST_ERROR = "Request failed"; var _JOOMLACOMMENT_MSG_NEEDREFRESH = ""; jQuery.noConflict(); Komente Shto komentin tend jQuery(document).ready(function(){ jQuery("a.JOSCJQstretchertoogleFORM").click( function(){ jQuery("#JOSCJQstretcherFORM").slideToggle(500); return false; } ); }); Shkruaj nje koment Emri: Email: (jo i detyruar) Titulli: Ju lutemi shkruani kodin anti-spam qe shihni ne imazh function JOSC_afterAjaxResponse(action) { switch(action) { case 'show': case 'response_reply': case 'response_edit': case 'response_quote': jQuery("#JOSCJQstretcherFORM").slideDown(); return 0; break; case 'hide': case 'response_editpost': case 'response_posted': case 'response_approval': jQuery("#JOSCJQstretcherFORM").slideUp("fast"); return 0; break; default: return 0; } } if (window.document.URL.indexOf("#CommentForm")

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

News of Albania

Publikuar nga: News of Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos