Agron Kulici dėshmon nė gjyqin e Bandės sė Cėrrikut

Agron Kulici dha deshmine e tij pėrpara Gjykates se Krimeve te Renda ne Tirane, per masakren e 27 majit 1997 ne qytetin e Cerrikut, ku humben jeten disa kolege te tij gardiste, ndersa ai mbeti i plagosur. Kulici, aktualisht nėndrejtor i pėrgjithshme i policise se shtetit, ne ate kohe ishte emeruar shef komisariati ne Elbasan. Kulici u shpreh se gjate deshmise se tij, per masakren, ne salle nuk ka patur reagime nga te pandehurit.

"Lidhur me rrethanat e ngjarjes te masakres se Cerrikut. Nuk kishte reagim nga te pandehurit", deshmoi Kulici. Duke treguar per masakren, Agron Kulici, u shpreh se ndonėse kishte 4 dite ne krye te policise se Elbasanit, kishte hartuar planin e ndėrhyrjes ne Cerrik, sebashku me drejtuesin e gardes, Arjan Cenga, pasi kishte rene ne duart e grupeve te armatosura posta e policise se Cerrikut. Kulici tergoi se specialet u gjenden ne prite sapo hyne ne qender te Cerrikut, ku u qelluan 4 here me antitank. Ish shef i komisariatit te Elbasanit, i plagosur vete nga grupet e armatosura ne '97 ne Cerrik, tregoi se kishte mesuar se sulmi edrhi nga grupi i Roland Xhepexhiut, ndersa per shkak te detyres kishte mesuar se ne ngjarje kishte qene edhe Meti Bozi.

Denada Shkodrani < I mėparshmi

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos