Provimi i Gjuhės pėr shkollat 9 vjeēare, ja njė model testi i hartuar nga MASH

Shembujt pėr saktėsinė gjuhėsore, ligjėratėn e drejtė, pjesėt e fjalisė, figurat letrare, dhe shkrimin

Pėr tė gjithė nxėnėsit e shkollave nėntėvjeēare qė mė datat 7 dhe 19 qershor do tė zhvillojnė provimet e lirimit nė lėndėt Matematikė e Gjuhė Shqipe, gazeta SOT ju vė nė dispozicion njė model testi i cili do tė mund ti ndihmojė ata nė zgjidhjen sa mė korrekte te testit

tė provimit tė gjuhės shqipe. Testi ka nė pėrbėrjen e tij dy fragmente tė shkurtra mbi tė cilat janė ndėrtuar edhe pyetjet. Gjithashtu testi ka 25 pyetje. 13 me zgjedhje dhe 12 me zhvillim. Testi pėrmban njė total prej 50 pikėsh. Skema tregon pėrgjigjet pėr secilėn pyetje dhe pėr secilėn pikė kur ajo vlerėsohet me mė shumė se 1 pikė. Pėr pyetjet me zhvillim pėrgjigjet konsiderohen orientuese dhe nė skemė parashikohen variantet e mundėsive tė pėrgjigjeve tė nxėnėsve. Vlerėsimi i pyetjes 25, ėshtė specifikuar me kujdes. Vlerėsimi i saj do tė bėhet duke pasur parasysh rubrikat nė tabelėn e vendosur nė fund tė pyetjes dhe qė ėshtė posaēėrisht pėr vlerėsuesit e testit.


Saktėsia gjuhėsore
Pėrsa i pėrket saktėsisė gjuhėsore dhe asaj qė duhet tė dinė tė gjithė nxėnėsit e klasave tė nėnta tė cilėt do tė japin provimin e parė tė gjuhės shqipe mė datė, 7 Qershor, ndikon negativisht nė vlerėsimin e nxėnėsit, pėrgjigjja e cila jepet kur nė tė  ka pėrsėritje tė theksuar gabimesh, ose gabime tė cilat prishin nė mėnyrė tė vazhdueshme kuptimin e shprehjes. Mė poshtė po japim njė shembull, i cila pse jo mund tė jetė nė testin pėrfundimtar tė gjuhės shqipe. Njė ndėr pjesėt tepėr tė njohura pėr nxėnėsit e titulluar Princi i vogėl, i cili sipas mundėsisė edhe nė testet e dy viteve tė fundit ka qenė njė ndėr alternativat e pyetjeve, mund tė jetė njė ndėr tekstet e cila do tė shtjellohet nga nxėnėsit e do tė vlerėsohet me 4 pikė. Nxėnėsit duhet tė kenė parasysh dhe duhet tė pėrgjigjen saktėsisht pėr vetitė, karakteristikat, tiparet, dhe karakterin e personazhit. Njė pėrgjigje e saktė pėr kėtė model pyetjeje do tė ishte, a- Princi: i zgjuar, pėrshtatės, i edukuar, bindės, dėgjues i mirė, i ēiltėr, i thjeshtė, kėrkues, kurioz, i ēuditur. Pranohen edhe pėrcaktime tė tjera, tė cilat tė ēojnė te natyra e princit tė vogėl, e djalit qė me ēiltėrsinė e tij shėtit dhe gjen gjėra qė si ka parė kurrė. Ai karakterizohet nga kurioziteti, durimi, edukata, ēiltėrsia, zgjuarsia, etj. Nė rastin tjetėr njė tjetėr personazh, i cili ėshtė mendjemadhi, do tė shtjellohej nė mėnyrėn e duhur nė kėtė mėnyrė, a- Mendjemadhi: mendjemadh,fodull, qesharak, delirant, absurd, etj. Pranohen karakterizime tė tjera, qė tė ēojnė te natyra e vėrtetė e mendjemadhit. Nxėnėsi vlerėsohet me minimalen e pikėve e cila ėshtė vlerėsuar deri nė 4 pikė. Kur nxėnėsi thotė dy personazhet dhe nga njė tipar pėr secilin prej tyre. 3 pikė: kur thotė dy personazhet dhe njė tipar. 2 pikė: kur thotė njėrin nga personazhet dhe njė tipar, ose kur thotė vetėm dy personazhet. Nxėnėsi do tė marrė 1 pikė nė rastin kur thotė vetėm njėrin nga personazhet. Ndėrsa 0 pikė, pėr pėrgjigje tė gabuar, ose kur nuk shkruan asgjė.


Ligjėrata e drejtė
Pėr pėrgjigjet e sakta pėrsa i pėrket ligjėratės sė drejtė nxėnėsit duhet tė kenė parasysh disa detaje duke i ndjekur ato konform rregullave tė paraqitura edhe nė modelet e dhėna tė programit orientues. Shembulli 1: dialogu, Shembulli 2: shenjat e pikėsimit karakteristike pėr dialogun. Mund tė pėrmendė edhe vetėm njėrėn nga kėto shenja. P.sh.( -). Nxėnėsi do tė vlerėsohet me maksimalen e pikėve e cila pėr kėtė model pėrgjigjeje do tė marrė deri nė 4 pikė: kur nxėnėsi gjen llojin e ligjėratės dominuese dhe jep dy shembuj. 3 pikė: kur nxėnėsi gjen ligjėratėn dhe jep njė shembull, 2 pikė: kur nxėnėsi gjen vetėm ligjėratėn, ose jep vetėm njė shembull atėherė do tė vlerėsohet me 1 pikė. Nxėnėsi do tė vlerėsohet me 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuar ose kur nuk pėrgjigjet fare. Ndėrsa pėrsa i pėrket Kundrinorit: kapele qesharake. Shprehet: me grup emėror. 2 pikė: nėse nxėnėsi gjen kundrinorin dhe tregon me se shprehet. 1 pikė: nėse nxėnėsi gjen vetėm kundrinorin. nėse nxėnėsi jep pėrgjigje tė gabuar ose nuk pėrgjigjet fare do tė vlerėsohet me 0 pikė. Nė pjesėn e cila shpreh komunikimin midis dy personazheve ajo do tė vlerėsohet me 3 pikė nėse nxėnėsi pėrgjigjet. Mendjemadhi i shpjegon princit arsyen e pėrdorimit tė kapelės. Arsyet duken qesharake, humoristike, tallėse, pėr tė qeshur. Kėshtu qė toni ėshtė tallės, ironik. Ky ton nga vetė rrethanat lind dhe zhvillohet nė njė mjedis absurd, jo real, kundėrshtues me veten etj. Natyrisht ky ton ėshtė pėrdorur pėr tė treguar natyrėn fodulle dhe tepėr mendjemadhe tė mendjemadhit. Mendjemadhėsia tė ēon edhe nė veprime qesharake.3 pikė: nėse nxėnėsi gjen tonin, mjedisin dhe shpjegon rolin e kėtij toni. 2 pikė : nėse jep dy prej tyre.1 pikė nėse flet vetėm pėr njėrin. 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuara, ose kur nuk pėrgjigjet fare. 3 pikė koha: e pakryer, Mėnyra: dėftore, Veta: e tretė, 3 pikė: kur jep tė tre treguesit. 2 pikė: kur jep dy prej tyre.1 pikė: kur jep njėrin prej tyre. 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuar, ose kur nuk pėrgjigjet fare. 3 pikė - pjesa kryesore: por mendjemadhi se dėgjoi. - pjesa e varur shkakore: sepse nuk deshi.- pjesa e varur kundrinore: ta dėgjonte. 3 pikė:

Pjesėt e fjalisė, sa pikė do tė marrin nxėnėsit nė pėrgjigjet e sakta
Nėse gjen tri pjesėt e fjalive nxėnėsi do tė marrė pikėt maksimale por edhe nė rastin kur nuk thotė shkakore ose kundrinore sėrish do tė vlerėsohet mė tė njėjtat pikė. Ėshtė e mjaftueshme qė ai tė tregojė faktin qė ka tri pjesė dhe tė dallojė pjesėn kryesore dhe dy pjesėt e varura. 2 pikė: nėse gjen vetėm dy pjesė tė sakta. 1 pikė: nėse gjen vetėm njėrėn nga pjesėt. 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuar ose kur nuk pėrgjigjet fare. Nxėnėsi do tė pėrgjigjet me 2 pikė pėr pėrgjigje tė tillė. Pėrdhe = pėr + dhe, fjalė e pėrngjitur, 2 pikė: kur nxėnėsi jep qė ėshtė fjalė e pėrngjitur dhe formimin, 1 pikė: kur jep vetėm njėrėn, 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuar ose kur nuk pėrgjigjet fare 0 pikė. Nxėnėsi do tė marrė tre pikė kur jep pėrgjigjen e saktė nė fjalinė - Ky ėshtė njė reagim i papranueshėm pėr njė njeri normal. Ky tregon qė mendjemadhi nuk dėgjonte njeri, sepse sė pari nuk e kishte bėrė kurrė kėtė gjė mė parė. Nuk donte ta bėnte pasi ishte i tillė. - Kėshtu qė natyrisht ky ėshtė njė veprim qė e nxjerr nė pah mendjemadhėsinė e tij, si tipar kryesor. - Vetėm njė njeri kryeneē, absurd, nuk dėgjon se ēfarė thonė tė tjerėt. Vetėm njė njeri i dashuruar pas vetes sė tij nuk dėgjon se ēfarė thonė tė tjerėt edhe kur i pyet ata vetė. Vlerėsimi me 3 pikė ėshtė, kur nxėnėsi thotė njė nga arsyet pėrse ai nuk dėgjonte, qė tė ēojnė te mendjemadhėsia duke e konkretizuar me njė shembull, 2 pikė: nėse nxėnėsi jep dy nga treguesit mė lart. 1 pikė: nėse jep vetėm njė tregues. 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuar ose nuk jep asnjė pėrgjigje. Pėr fjalinė mė poshtė - I ēova sytė te strofa e botuar dhe tek emri i shtypur me germa tė zeza. Tamam Foqion Postoli, Eskili, Aleksandėr Dyma dhe nė ēast e harrova tekstin e pėrgjigjes dhe tė dy me Ilirin nisėm tė hidheshim pėrpjetė nga gėzimi. 3 pikė:  kur nxėnėsi shkruan korrektėsisht tekstin si mė lart. 2 pikė: kur shkruan me tė mėdha emrat e njerėzve, shenjat e pikėsimit, por harron ndonjė gjė. 1 pikė: kur shkruan saktė mė pak se gjysma e treguesve mė lart. 0 pikė: kur nuk vė dorė fare mbi tekst ose kur e rishkruan gabim aq sa tė mos kuptohet asgjė. Pėr pjesėn Korbi dhe Dhelpra, 2 pikė  fatmirosh- shihe nė fjalor. Fatkeq. Ta pėrdorė atė nė fjali. 2 pikė. Kur nxėnėsi gjen antonimin dhe e pėrdor nė fjali. Merr dy pikė edhe kur jep direkt fjalinė qė e ka pėrdorimin e antonimit Brenda saj. 1 pikė: kur gjen vetėm antonimin. 0 pikė: pėr pėrgjigje tė gabuar, ose kur nuk jep asnjė pėrgjigje. Tė shkruarit do tė vlerėsohet me 6 pikė maksimale pėr ēdo pėrgjigje pozitive. Pėr tė vlerėsuar kėtė pyetje, nxėnėsit duhet tė kenė parasysh tabelėn nė fund tė pyetjes. 2 pikė: shtjellimi i temės dhe idesė. Kėtu nxėnėsi duhet tė tregojė njė ngjarje ose t

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos