Provimet e lirimit, sistemi 9-vjecar jep letėrsinė

Provimet e lirimit qe prej dy vjetesh, ne te gjitha shkollat e sistemit 9-vjecar zbatohen nepermjet nje procedure te vecante monitorimi, e cila eshte e ngjashme me ate te matures shteterore. Rreth 55 mije nxenes ne mbare vendin, mengjesin e se henes nen mbikqyrjen e rrepte te administratoreve, jane futur ne klasa dhe per dy ore e gjysem i jane neshtruar tezes se pare, qe ka qene ajo e letersise.

Ashtu si ndodh edhe ne mature, edhe per nxenesit e klasave te 9 do te ngrihen grupe vleresimi, per korrigjimin e tezave te tyre. Pas dy javesh, nxenesit e klasave te 9-ta do ti neshtrohen provimit tjeter atij te matematikes, duke i dhene fund keshtu 9 viteve, e per te nisur pjesen tjeter te sistemit paraunivertar, ate te shkolles se mesme.

Edlira Sulejmani < I mėparshmi

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos