Provimet e lirimit, klasat e IX nė testin e Gjuhės e Letėrsisė


Nxėnėsit e klasave tė nėnta po i nėnshtrohen provimit tė Gjuhės dhe Letėrsisė. Provimi ka nisur nė orėn 10:00. Teza e nxėnėsve ka 25 pyetje nga gjuha dhe letėrsia.
Mėnyra e pėrgatitjes, pėrzgjedhjes dhe zhvillimit tė provimeve tė Lirimit zhvillohet sipas tė njėjtės formulė tė Maturės Shtetėrore.
Testet nuk vlerėsohen mė nga mėsuesit e shkollės, por mblidhen nėpėr drejtoritė arsimore, pra me vlerėsues tė jashtėm, qė emėrohen Qendra e Vlerėsimit tė Testeve (QVT) e DAR/ZA, sipas skemave tė vlerėsimit tė dėrguara nga AVA.
Lėndėt, pėr tė cilat zhvillohen provimet e Lirimit janė dy: Gjuhė amtare, mė 7 qershor dhe Matematikė, mė 19 qershor.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Ora News

Publikuar nga: Ora News

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos