Ministria e Arsimit publikon pėrgjigjet e sakta tė testit Gjuhė shqipeMinistria e Arsimit publikon zyrtarisht pėrgjigjet e sakta pėr Provimin e parė tė Lirimit, Gjuhė shqipe, qė ėshtė zhvilluar dje nė tė gjitha shkollat 9-vjeēare tė vendit. Ministria e Arsimit bėn tė ditur nė provim kanė marrė pjesė 55.508 nxėnės nė tė gjithė vendin, tė vendosur nė 680 mjediset e pėrzgjedhura nga drejtoritė arsimore rajonale dhe zyrat arsimore. Ndėrsa pers ai pėrket procedurės sė vlerėsimit, MASH-i sqaron se pranė ēdo drejtorie arsimore nė vend ėshtė ngritur njė komision vlerėsimi me mėsuesit mė tė mirė, tė trajnuar nga Agjencia e Vlerėsimit tė Arritjeve (AVA) dhe drejtoritė arsimore. Sipas rregullave tė vendosura nga Ministria e Arsimit, testi, i cili, pėrmbante 25 pyetje, nga tė cilat, 13 ishin me zgjedhje dhe 12 me zhvillim, do tė ketė nė total 50 pikė. Pėr pyetjet me zgjedhje, pėrgjigja e saktė do tė vlerėsohet me 1 pikė, ēka do tė thotė se nėse njė nxėnės u ėshtė pėrgjigjur saktė 13 pyetjeve me alternativa, ai do tė sigurojė vetėm 13 pikė nga provimi i parė i Lirimit. Ndėrsa pėr pyetjet me zhvillim, pėrgjigjet do tė konsiderohen orientuese dhe nė skemė parashikohen variantet e mundėsive tė pėrgjigjeve tė nxėnėsve. Ndėrkaq, saktėsia gjuhėsore ndikon negativisht nė vlerėsimin e nxėnėsit, nė ato raste, kur ka pėrsėritje tė theksuar gabimesh ose gabime, tė cilat prishin nė mėnyrė tė vazhdueshme kuptimin e shprehjes. Pas pėrfundimit tė provimit tė Gjuhės shqipe, nxėnėsit e klasave tė IX duhet tė pėrgatiten pėr testimin e dytė qė ėshtė provimi i Matematikės. Kėtij tė fundit, qė ėshtė edhe provimi i fundit i Lirimit, gjimnazistėt e ardhshėm do t’i nėnshtrohen nė datėn 19 qershor. Nė bazė tė kalimit tė kėtyre dy provimeve tė Lirimit, do tė procedohet pėr tė vijuar gjimnazin.

8 Qershor 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos