Pėrfundon provimi i parė i lirimit, ēelėsi me pėrgjigjet e sakta

Ēelėsi i pėrgjigjeve pėr Gjuhėn shqipe

 

U zhvillua dje nė tė gjitha shkollat nėntėvjeēare tė vendit provimi i parė i lirimit, ai i Gjuhės shqipe. Provimi filloi nė orėn 10:00 dhe procesi, i cili zgjati 2 orė e gjysmė, u zhvillua normalisht, sipas Ministrisė sė Arsimit dhe tė Shkencės. Nė provim morėn pjesė 55.508 nxėnės nė tė gjithė vendin, tė vendosur nė 680 mjediset e pėrzgjedhura nga drejtoritė arsimore rajonale dhe zyrat arsimore. Testi pėrmbante 25 kėrkesa, nga tė cilat 13 me alternativa dhe 12 me zhvillim. Pranė ēdo drejtorie arsimore nė vend ėshtė ngritur njė komision vlerėsimi me mėsuesit mė tė mirė, tė trajnuar nga Agjencia e Vlerėsimit tė Arritjeve (AVA) dhe drejtoritė arsimore, - bėn tė ditur MASH. Procesi i provimit tė Gjuhės shqipe u monitorua dhe do tė vlerėsohet nga Inspektorati Kombėtar i Arsimit Parauniversitar (IKAP) dhe tė gjitha drejtoritė arsimore rajonale dhe zyrat arsimore nė vend.

 

 

PJESA I

Pyetja 1           D         1 pikė

Pyetja 2           D         1 pikė

Pyetja 3           B         1 pikė

Pyetja 4           C         1 pikė

Pyetja 5           A         1 pikė

Pyetja 6           2 pikė

Model pėrgjigjeje

Sportet nxisin krenarinė kombėtare, sepse:

·        luhet himni kombėtar i vendit tė fituesit pėrpara tė gjithė njerėzve nga shumė vende tė botės.

·        ngrihet flamuri kombėtar i vendit tė fituesit pėrpara tė gjithė njerėzve nga shumė vende tė botės.

·        tė gjithė njerėzit, nga shumė vende tė botės, nė atė moment, shikojnė fituesin dhe e kanė nė qendėr tė vėmendjes, atė dhe vendin e tij.

·        njerėzit qė janė nga i njėjti vend me fituesin, ndihen krenarė pėr kėtė, pasi bėhet fjalė pėr vendin e tyre.

2 pikė Nėse nė pėrgjigje shkruan dy nga argumentet e dhėna mė sipėr, qė mbėshtesin pohimin e dhėnė.

1 pikė Nėse nė pėrgjigje shkruan njė argument qė mbėshtet pohimin e dhėnė. 0 pikė Pėrgjigja ėshtė gabim ose nuk ka pėrgjigje fare.

Shėnim

Nė rast se nxėnėsi jep njė pėrgjigje qė nuk pėrafrohet me modelin e dhėnė mė sipėr, por qė  komisioni i vlerėsimit e gjykon si tė saktė, atėherė ai do tė marrė pikėt e plota.

 

Pyetja 7           D         1 pikė

Pyetja 8           A         1 pikė

Pyetja 9           B         1 pikė

Pyetja 10         (A)       2 pikė

Model pėrgjigjeje

·        Fani nuk dėshiron tė flasė me Budardin pėr aksidentin, pasi ai e di qė shoku i tij ndihet nė faj dhe i duket sikur e rėndon mė shumė kėshtu. 

OSE

·        Fani nuk beson se ishte faji i Budardit, ndaj ska pse flasin pėr aksidentin.

OSE

·        Fani mendon se ishte vetė fajtor, pasi nuk pati kujdes dhe kėshtu u aksidentua. 

OSE

·        Gjatė pushimeve, Fani si dhe tė gjithė fėmijėt, luajti pa kujdes dhe kėshtu u aksidentua.

 

2 pikė Nėse nė pėrgjigje shpjegon pse Fani nuk dėshiron tė flasė me Budardin pėr

aksidentin DHE nėse shpjegon se cila ishte arsyeja qė ai theu kėmbėn. OSE

1 pikė Nėse nė pėrgjigje shpjegon vetėm pse Fani nuk dėshiron tė flasė me Budardin pėr

aksidentin OSE shpjegon se cila ishte arsyeja qė ai theu kėmbėn (njėrėn nga tė dyja).

0 pikė Nėse pėrgjigjja ėshtė gabim ose nuk ka pėrgjigje fare.

Shėnim

Nė rast se nxėnėsi jep njė pėrgjigje qė nuk pėrafrohet me modelin e dhėnė mė sipėr, por qė  komisioni i vlerėsimit e gjykon si tė saktė, atėherė ai do tė marrė pikėt e plota.

Pyetja 10 (B) 1 pikė Model pėrgjigjeje

·        Fani dėshiron tė bisedojnė nė gjysmerrėsirė, pasi kėshtu ndihet mė mirė, mė pranė shokut,  biseda bėhet mė intime, mė e afėrt dhe mė e ngrohtė.

OSE

·        Meqenėse ajo ēfarė do ti thotė shokut ėshtė paksa delikate, e ka mė tė lehtė tia thotė nė  gjysmerrėsirė.  

OSE

·        Shpesh nė gjysmerrėsirė gjėrat bėhen mė tė lehta pėr tu thėnė. 1 pikė Nėse shpjegon qartė pse Fani dėshiron tė flasin nė gjysmerrėsirė. 0 pikė Nėse pėrgjigjja ėshtė gabim ose nuk ka pėrgjigje fare.

 

PJESA II

Pyetja 11 (A) 2 pikė

Model pėrgjigjeje

Jeta e Fanit pas aksidentit ka ndryshuar nė disa drejtime:

·        ai nuk shkon mė nė shkollė.

·        ai nuk luan dot mė me shokėt.

·        ai nuk merr pjesė nė aktivitetet shkollore.

·        ai rri tėrė ditėn nė shtėpi.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos