Dalin rezultatet e Letėrsisė, mbi 13% nota maksimale

Minsitria e Arsimit dhe Shkencės publikoi dje rezultatet e provimit tė detyruar pėr lėndėn e Letėrsi-Gjuhė shqipe.

Pas pėrfundimit tė procesit tė korrigjimit tė testeve nga Agjencia e Vlerėsimit tė Arritjeve (AVA), Agjencia e Pranimit nė Institucionet e Arsimit tė Lartė (APRIAL) ka nisur printimin e listave tė notave tė maturantėve dhe shpėrndarja e tyre nėpėr DAR/ZA-tė pėr t'u afishuar nėpėr shkollat mesme nė tė gjithė vendin.

Nė kėtė provim morėn pjesė 37.271 nxėnės. Korrigjimi i tyre u krye nė 4 qendrat kombėtare tė vlerėsimit nė Tiranė, Elbasan, Fier dhe Shkodėr.

MASH bėnė tė ditur se maturantėt kanė mundėsi t’i shohin rezultatet nė web-sitin zyrtar. Kjo ministri siguron se dhe procesi i vlerėsimit tė provimit tė Matematikės dhe lėndėve me zgjedhje do tė bėhet me tė njėjtat standarde.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos