Provimet e Lirimit, pėrgjigjet e sakta tė Matematikės

Testi i hartuar me 25 pyetje, prej tė cilave 13 me alternativa dhe 12 me zhvillim

Klasat e nnta kan dhn ditn e djeshme edhe provimin e fundit t lirimit, at t Matematiks. Testi i hartuar me 25 pyetje, prej t cilave 13 me alternativa dhe 12 me zhvillim, ka mbajtur n provim nxnsit e klasave t nnta rreth 2 or e gjysm. Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka vlersuar ecurin e provimit normal, ndrsa ka publikuar edhe skemn e vlersimit. Sot “standard” boton t plot provimin e Matematiks dhe skemn e vlersimit me prgjigjet e sakta.

PROVIMI I LIRIMIT 2010 – Matematik, Sesioni I

I.Prgjigjet e sakta t krkesave 1 – 13. Vlersimi pr do prgjigje t sakt sht 1 pik.

1C, 2B, 3B, 4B, 5A, 6A, 7D, 8B, 9C, 10D, 11B, 12A, 13C,

II.Skema e vlersimit m pik t prgjigjeve pr krkesat me nr. 14 – 25 t testit

14 - prkthen me simbole “numrit 18 i zbritet numri n” ose “rezultati sht katr m i vogl se n” 1 pik

- ndrton ekuacionin e duhur pr gjetjen e n-s 1 pik

- zgjidh ekuacionin 1 pik

15 a) - sjell inekuacion n trajtn ax < b (ax > b) 1 pik

- zgjidh inekuacionin n R 1 pik

b) - zgjidh inekuacionin n N 1 pik

16 - me metodn e mbledhjes ose zvendsimit kryen shndrrime t njvlershme deri ne ekacion me nj ndryshore 1 pik

- gjennjrn ndryshore 1 pik

- gjen zgjidhjen e sistemit 1 pik

Ose me metod grafike

- ndrton njrn drejtz 1 pik

- ndrton drejtzn tjetr 1 pik

- gjen pikn e prerjes dhe zgjidhjen si koordinata t piks s prerjes 1 pik

17 - jep barazimin b

=k a ⋅

ose forma t njvlershme t tij 1 pik

- gjen vlern e k 1 pik

- gjen vlern e x-it 1 pik

18 - shpreh me simbole matematike prqindjen e vajzave para ose pas shtimit me 5 1 pik

- ndrton barazimin e duhur n baz t t dhnave 1 pik

- gjen numrin e djemve 1 pik

19 - tregon q abshisa e kulmit t parabols sht m = 1 1 pik

- bn zvndsimet e duhura pr gjetjen e ordinats s kulmit 1 pik

- gjen ordinatn e kulmit 1 pik

20 - gjen numrin e hapsirs s rezultateve 1 pik

- gjen n(A) 1 pik

- gjen probabilitetin e ngjarjes A 1 pik

21 - ndrton nj barazim pr gjetjen e njrs brinj t pists katrore 1 pik

- gjen perimetrin e pists katrore t madhe 1 pik

- gjen kohn q prshkon pistn katrore t madhe 1 pik

22 - shkruan nj barazim raportesh t brinjve homologe 1 pik

- gjen brinj ansore t trekndshit me baz 10 cm 1 pik

- gjen perimetrin e trekndshit me baz 10 cm 1 pik

23 - bn figurn (rrethin dhe tangjenten ndaj tij n pikn A) 1 pik

- argumenton q kndi OAP sht i drejt n baz t vetis q tangjentja

sht pingule me rrezen e rrethit n pikn e saj t takimit 1 pik

- gjen hipotenuzn OP me an t teorems s Pitagors 1 pik

24 a) - gjen lartsin e paralelogramit 1 pik

- gjen syprinn e paralelogramit 1 pik

24 b) - gjen abshisn e piks C 1 pik

- gjen ordinatn e piks C 1 pik

25 - bn figurn 1 pik

- argumenton q prgjysmorja e kndit A e ndan brinjn BC me an t piks D

- n segmente q jan n raporin 7:25 1 pik

- gjen CD = 21/4 1 pik

ose,

Duke ndrtuar pingulen nga pika D mbi AB dhe shnon E kmbn e pingules:

- tregon q trekndshi ADC sht i barabart me trekndshin ADE 1 pik

- ndrton barazimin ABC ACD SΔ =SΔ +SΔADB ose 7 25 724

2 2 2

x x ⋅

+ =

ku x = DE = DC 1 pik

- gjen x 1 pik

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos