Tropojė, polici pėr ruajtjen e troftės nė Valbonė

Njė shembull i mirė ėshtė edhe ai i komunės Margegaj nė Tropojė, ku kjo komunė ka ngritur njė polici tė sajėn pėr ruajtjen e parkut kombėtar tė Valbonės.

"Ngritja e policisė komunale u bė e domosdoshme pėr shkak se gjuetia e paligjshme si nė masivin pyjor, ashtu edhe pėrgjatė lumit tė Valbonės vijonte pa u ndalur, madje edhe me mjete shfarosėse", thotė kryetari i komunės Rexh Biberaj.

Sipas tij, masivet pyjore dėmtohen gjatė natės, ndėrkohė qė trofta e kėtij lumi gjuhet me dinamit. Trofta ėshtė njė nga speciet e veēanta tė Valbonės, gjė qė ka ngjallur edhe interesin e gjuetarėve jo vetėm vendas, por edhe nga Kosova. Gjuetinė e saj po e ushtrojnė gjithnjė e mė tepėr edhe turistėt e huaj qė kalojnė orėt e ditės pėrgjatė ujėrave tė ftohta.

“Natyrisht pėr parandalimin e plotė tė kėtij fenomeni kėrkohet dhe bashkėpunimi i komunitetit tė zonės qė nė jo pak raste bėhen kallauzė tė gjuetarėve qė vijnė nga rrethe tė tjera kundrejt njė shpėrblimi te inspektorėve tė ndėrmarrjes sė shfrytėzimit pyjor tė rrethit", shprehet kryekomunari. 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Start

Publikuar nga: Gazeta Start

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos