V E N D I M PER RRITJEN E PENSIONEVE

V E N D I M

PėR

RRITJEN E PENSIONEVE

Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutes dhe tė nenit 88, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republiken e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, me propozimin e ministrit tė Financave, Kėshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Rritjen, nė masėn 4, pėr qind tė:

a) pensioneve tė plota, tė pjesshme dhe tė parakohshme tė pleqėrisė, pensioneve pėr merita tė veēanta dhe pėr vjetėrsi shėrbimi, tė caktuara sipas ligjit nr.4171, datė 13.9.1966, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”, dhe ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, pėrjashtuar pensionet e caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr. 7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar;

b) pensioneve tė posaēme shtetėrore dhe tė shtesave tė pensioneve tė posaēme shtetėrore, tė caktuara nė pėrputhje me ligjin nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar;

c) shtesės mujore, tė pėrfituar nė pėrputhje me vendimin nr.326, datė 21.6.1993, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr kriteret e trajtimit tė invalidėve tė luftės kundėr pushtuesve nazifashistė tė popullit shqiptar”;

ē) pensioneve tė caktuara me dekretin nr.758, datė 1.2.1994, tė Presidentit, “Pėr njė mbrojtje tė veēantė tė ushtarakut”, miratuar me ligjin nr.7799, datė 24.2.1994;

d) shtesės mbi pension, tė dhėnė nė pėrputhje me nenin 33, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar.

Rritjen, nė masėn 6 pėr qind tė pensioneve tė plota, tė pjesshme dhe tė reduktuara tė invaliditetit, tė invaliditetit nga aksidente nė punė dhe sėmundje profesionale dhe tė pensioneve familjare, tė caktuara sipas ligjit nr.4171, datė 3.9.1966, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”, dhe tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, pėrjashtuar pensionet e caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar.

Rritjen nė masėn 6 pėr qind tė shtesave mbi pension, tė dhėna nė pėrputhje me nenet 38, 39 dhe 48 tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, dhe me nenin 24 tė ligjit nr.4171, datė 13.6.1966, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”.

Rritjen, nė masėn 10 pėr qind, tė:

a) pensioneve tė plota dhe tė pjesshme tė pleqėrisė, tė pensioneve tė invaliditetit, dhe pensioneve familjare, tė caktuara nė pėrputhje me ligjin nr.4976, datė 29.6.1972, “Pėr pensionet e anėtarėve tė kooperativave bujqėsore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”;

b) pensioneve tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar;

c) pensioneve tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt tė nenit 96, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, tė cilat pas kėsaj rritjeje nuk mund tė jenė mė tė larta se 10 690 (dhjetė mijė e gjashtėqind e nėntėdhjetė) lekė nė muaj, qė ėshtė shuma bazė e pensionit.

Rritjen, sipas pėrcaktimeve tė pikave 1, 2, 3 dhe 4, tė kėtij vendimi, e pėrfitojnė edhe pensionet tė cilat caktohen nga data 1 korrik 2010 e nė vazhdim, me kusht qė data e fillimit tė pensionit apo trajtimit, tė jetė deri mė 30 qershor 2010, pėrfshirė edhe kėtė datė.

Pensionet e plota tė pleqėrisė, pensionet e plota tė invaliditetit dhe pensionet e plota familjare, tė caktuara nė mbėshtetje tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, me pėrjashtim tė pensioneve tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt tė nenit 96, tė kėtij ligji, qė kanė datė fillimi nga 1 korriku 2010 e nė vazhdim, nuk caktohen mė pak se 10 690 (dhjetėmijė e gjashtėqind e nėntėdhjetė) lekė nė muaj dhe mė shumė se 21 380 (njėzet e njė mijė e treqind e tetėdhjetė) lekė nė muaj.

Pensionet e plota tė pleqėrisė, pensionet e plota tė invaliditetit dhe pensionet e plota familjare, tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, me datė fillimi nga 1 korriku i vitit 2010 e nė vazhdim, nuk caktohen mė pak se 6 980 (gjashtė mijė e nėntėqind e tetėdhjetė) lekė nė muaj, por jo mė shumė 10 690 (dhjetė mijė e gjashtėqind e nėntėdhjetė) lekė nė muaj, qė ėshtė shuma bazė e pensionit.

Pensionistėt qė pėrfitojnė pension pleqėrie, pension invaliditeti dhe pension familjar, tė caktuara sipas ligjeve nr. 4171, datė 13.9.1966, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”, dhe nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, pėrjashtuar ato tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, edhe pas rritjes sė pensionit tė pėrcaktuar nė pikat 1, 2 dhe 3 tė kėtij vendimi, do tė vazhdojnė tė marrin kompensimin e tė ardhurave, sipas kritereve dhe masės sė pėrcaktuar nė vendimet e Kėshillit tė Ministrave nr.401, datė 21.6.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr.763, datė 27.12.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve” dhe nr. 415, datė 27.4.2009, “ Pėr rritjen e pensioneve”.

Pensionistėt qė pėrfitojnė pension pleqėrie, pension invaliditeti dhe pension familjar, tė caktuara sipas ligjeve nr.4976, datė 29.6.1972, “Pėr pensionet e anėtarėve tė kooperativave bujqėsore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”; dhe sipas paragrafit tė katėrt tė nenit 96, tė ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, edhe pas rritjes sė pensionit nė masėn e pėrcaktuar nė pikėn 4, tė kėtij vendimi, do tė vazhdojnė tė marrin kompensimin e tė ardhurave nė masėn e pėrfituar nga zbatimi i vendimit tė Kėshillit tė Ministrave, nr.17, datė 20.1.2007, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve tė fshatit”.

Pas rritjes sė pensionit sipas pėrcaktimeve tė shkronjės “a”, tė pikės 1, tė kėtij vendimi, kompensohen me:

a) 200 (dyqind) lekė nė muaj, pensionistėt qė pėrfitojnė pension tė plotė pleqėrie minimal, tė caktuar sipas ligjeve nr. 4171, datė 13.9.1966, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn Popullore te Shqipėrisė”, dhe nr. 7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, pėrjashtuar ato tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr. 7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, kur tė ardhurat mujore nga pensioni dhe nga kompensimet, sipas vendimeve tė Kėshillit tė Ministrave nr. 401, datė 21.6.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr. 763, datė 27.12.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr. 138, datė 31.3.1994, “Pėr kompensimin e shpenzimeve nga ndryshimi i ēmimit tė energjisė elektrike dhe lėndėve djegėse”, nr. 471, datė 15.7.1996, “Pėr kompensimin nga ndryshimi i ēmimit tė bukės, vajgurit dhe gazit tė lėngshėm”, dhe nr. 415, datė 27.4.2009, “Pėr rritjen e pensioneve”, janė deri nė 12 640 (dymbėdhjetė mijė e gjashtėqind e dyzet) lekė. Pas pėrfitimit tė kėtij kompensimi tė ardhurat minimale rezultojnė tė rritura me 6 pėr qind;

b) deri nė 200 (dyqind) lekė nė muaj, por nė pėrpjesėtim tė pensionit individual me pensionin e plotė minimal, pensionistėt qė pėrfitojnė pension tė pjesshėm pleqėrie, tė caktuar sipas ligjeve nr. 4171, datė 13.9.1966, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn Popullore tė Shqipėrisė”, dhe nr. 7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, pėrjashtuar ato tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė ligjit nr. 7703, datė 11.5.1993 “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, kur masa e pensionit tė pjesshėm ėshtė deri nė 10 689 (dhjetė mijė e gjashtėqind e tetėdhjetė e nėntė) lekė nė muaj. Kėta pensionistė do tė vazhdojnė tė pėrfitojnė kompensimin e llogaritur sipas vendimeve tė Kėshillit te Ministrave nr. 401, datė 21.6.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr. 763, datė 27.12.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr. 138, datė 31.3.1994, “Pėr kompensimin e shpenzimeve nga ndryshimi i ēmimit tė energjisė elektrike dhe lėndėve djegėse”, nr. 471, datė 15.7.1996, “Pėr kompensimin nga ndryshimi i ēmimit tė bukės, vajgurit dhe gazit tė lėngshėm”, dhe nr. 415, datė 27.4.2009, “Pėr rritjen e pensioneve”;

c) deri nė 200 (dyqind) lekė nė muaj, pensionistėt qė marrin pension pleqėrie qyteti mė tė lartė se pensioni minimal, kur masėn e pensionit pas rritjes plus kompensimet, sipas vendimeve tė Kėshillit tė Ministrave, nr. 401, datė 21.6.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr. 763, datė 27.12.2006, “Pėr kompensimin e tė ardhurave mujore tė pensionistėve”, nr. 138, datė 31.3.1994, “Pėr kompensimin e shpenzimeve nga ndryshimi i ēmimit tė energjisė elektrike dhe lėndėve djegėse”, nr. 471, datė 15.7.1996, “Pėr kompensimin nga ndryshimi i ēmimit tė bukės, vajgurit dhe gazit tė lėngshėm”, dhe nr. 415, datė 27.4.2009 “ Pėr rritjen e pensioneve”, e kanė nga 12 641 (dymbėdhjetė mijė e gjashtėqind e dyzet e njė) deri nė shumėn 12 840 (dymbėdhjetė mijė e tetėqind e dyzet) lekė nė muaj.

Kompensimin deri nė 200 (dyqind) lekė nė muaj e pėrfitojnė edhe pensionistėt qė do tė marrin pensione pleqėrie, pensione invaliditeti dhe pensione familjare, sipas ligjit nr.7703, datė 11.5.1993, “Pėr sigurimet shoqėrore nė Republikėn e Shqipėrisė”, tė ndryshuar, pėrjashtuar ato tė caktuara nė pėrputhje me paragrafin e katėrt, tė nenit 96, tė kėtij ligji, me datė fillimi nga 1 korriku i vitit 2010 e nė vazhdim, kur shuma e tė ardhurave mujore qė lidhen me pensionin e plotė ėshtė deri nė 12 840 (dymbėdhjetė mijė e tetėqind e dyzet) lekė.

Pas rritjes sė pensioneve sipas pikave 1 e 4 dhe zbatimit tė kompensimeve sipas pikave 10 e 11, tė kėtij vendimi, tė ardhurat minimale nga pensionet e plota tė pleqėrisė nė qytet nuk mund tė jenė mė tė vogla se 12 840 (dymbėdhjetė mijė e tetėqind e dyzet) lekė nė muaj, ndėrsa tė ardhurat minimale nga pensionet e plota nė fshat nuk mund tė jenė mė pak se 7 870 (shtatė mijė e tetėqind e shtatėdhjetė) lekė nė muaj.

Efektet financiare qė rrjedhin nga zbatimi i kėtij vendimi, pėrllogariten nė shumėn prej 1912 milionė lekėsh dhe pėrballohen nga fondi i kontigjencės, i caktuar nė buxhetin e shtetit tė vitit 2010, pėr rritjen e pensioneve.

Shpenzimet pėr procedurat teknike tė zbatimit tė kėtij vendimi dhe pėr pagesėn e komisioneve tė shėrbimit tė pagesave tė pensioneve nga Posta Shqiptare, sh.a., pėr 0.75 pėr qind nė muaj, pėrllogariten nė shumėn 14 milionė lekė dhe pėrballohen nga fondi i kontigjencės, i caktuar nė buxhetin e shtetit, tė vitit 2010.

Ngarkohen Instituti i Sigurimeve Shoqėrore dhe Posta Shqiptare, sh.a., pėr nxjerrjen e udhėzimeve teknike dhe pėr zbatimin e kėtij vendimi.

Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė “Fletoren zyrtare” dhe i shtrin efektet financiare nga data 1 korrik 2010.

K R Y E M I N I S T R I

SALI BERISHA


30/06/2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Keshilli i Ministrave

Publikuar nga: Keshilli i Ministrave

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos