"Facebook": Bleona Mata gjendet e vrarė

Prokuroria dhe policia: "Lajm i pavėrtetė qė ka si qėllim tė hedhė mjegull mbi hetimet, por qė do tė hetohet".


Sokol Bizhga, specialist i Krimeve tė Rėnda: "Ngjarja mė e vėshtirė qė kam hetuar gjatė gjithė karrierės sime".


KUKĖS - Bleona Mata, vajza 6-vjeēare nga fshati Zapod i rrethit tė Kukėsit gjendet e "vrarė", por nė facebook. "Skandali mė i madh nė botė. Gjendet e vdekur vajza nga Kukėsi Bleona Mata. Halla e saj, e cila bėnte si e paditur, e kishte vrarė dhe copėtuar pasi Bleona e ka parė atė me tė dashurin.


O zot ēfarė tmerri!" thuhet nė forumin e rrjetit social "facebook" rreth mesnatės ku ėshtė publikuar lajmi se vajza ėshtė gjetur e vrarė. Gjithashtu nė njė adresė tė vendosur me emrin e vetė 6-vjeēares shkruhet "Njė minutė heshtje pėr vrasjen nė mėnyrė barbare tė vajzės sė vogėl Bleona Mataj, e cila u vra nė mėnyrė barbare nga halla e saj.


Vetėm 6 vjeē ishte. Kjo vajzė kishte jetėn pėrpara por jeta iu ndal nga halla e saj mizore e cila e vrau pa u menduar dy herė". Lajmi ėshtė pėrhapur nė mėnyrė tė shpejtė sidomos nė qytetin e Kukėsit ku qytetarė tė shumtė tė sensibilizuar nga kjo ngjarje iu janė drejtuar menjėherė mediave.


Ndėrkohė, drejtori i policisė sė Kukėsit, Sadri Ramēaj, nė njė prononcim pėr mediat lokale deklaroi se "Prokuroria e Krimeve tė Rėnda ėshtė vėnė nė dijeni tė publikimeve, por nuk ka asgjė tė vėrtetė rreth kėtij publikimi". Kreu i bluve tė Kukėsit tha nė vazhdim se nė tė tilla ngjarje ka njerėz tė interesuar qė tė hedhin tymnaja.


Prokuroria: Kemi tė bėjmė me njė abuzim


Publikimin e rrjetit social "facebook" e ka pėrgėnjeshtruar edhe prokuroria e Krimeve tė Rėnda qė po heton pėr kėtė ngjarje. Prokurori i ēėshtjes, Anton Martini, thotė se nuk ka asnjė tė vėrtetė pėr ato qė janė publikuar nė forumet e "facebook".


"Kemi tė bėjmė me njė abuzim pėr njė ngjarje me shumė rėndėsi dhe tė dhimbshme", shprehet prokurori Anton Martini. Ndėrkaq kreu i hetimit tė kėsaj ēėshtjeje ka deklaruar nė vazhdim se pavarėsisht se kėto publikime janė abuzime, prokuroria do tė hetojė pėr tė zbuluar personat tė cilėt kanė publikuar lajmin nė tė.


Prokurori Anton Martini ka pohuar se nė hetim janė dhe tė afėrm tė vajzės, pėrfshi edhe hallėn e saj, me tė cilėn Bleona kishte shkuar pėr tė kullotur bagėtitė nė mal pasditen e 22 majit.


Gjyshi i Bleonės: Nuk e besoj qė vajza tė ketė gisht

Policia: Nuk ka asgjė tė vėrtetė nga publikimi


Nė dijeni tė kėtij lajmi tė publikuar nė internet ishte vėnė edhe familja e vajzės sė zhdukur nė Zapod tė Kukėsit nga disa tė rinj tė fshatit.


Zenel Mata, gjyshi i 6-vjeēares, thotė se ishte vėnė nė dijeni tė lajmeve nė internet nga disa tė rinj, por qė vetė ata nuk kishin kontaktuar me policinė dhe se nuk besonte qė e bija e tij, halla e Bleonės tė ishte pėrgjegjėse pėr zhdukjen. Babai i vajzės sė zhdukur e ka akuzuar motrėn e tij, Alketa Mata, bashkė me grupin e vajzave tė tjera si tė pėrfshira nė zhdukjen e sė bijės, Bleonės.


Bizhga: Nuk ka asnjė zhvillim nė hetime


Ndėrkohė qė edhe policia e Krimeve tė Rėnda vazhdon hetimet rreth kėsaj ngjarjeje. Njėri prej ekspertėve tė kėsaj policie, Sokol Bizhga, kryeson grupin e hetimit tė ngritur nga ana e policisė.


Ditėt e fundit mėsohet se ėshtė marrė sėrish nė pyetje nėna e vajzės sė zhdukur dhe vajzat me tė cilat ka qenė 6-vjeēarja pasditen e 22 majit. Specialisti i Krimeve tė Rėnda deklaroi se nuk ka asnjė zhvillim pėrsa i pėrket hetimeve pėr zhdukjen e Bleona Matės. Sipas Bizhgės, deri tani nuk ekzistojnė prova pėr tė vėnė para pėrgjegjėsisė personat e dyshuar. "Ėshtė ngjarja mė e vėshtirė dhe mė e mistershme qė kam hetuar gjatė gjithė karrierės sime",- mėsohet tė jetė shprehur Sokol Bizhga.


Bleona Mata u zhduk nė orėt e vona tė pasdites sė 22 majit ndėrsa kishte shkuar me disa vajza tė rritura, pėrfshi edhe hallėn e saj me bagėti nė njė pyll nė afėrsi tė fshatit. 6-vjeēarja ėshtė zhdukur pasi vajzat e rritura qė e shoqėronin, e kishin lėnė atė vetėm siē pohojnė pėr rreth 15 minuta, por ku janė kthyer nuk e kanė gjetur. Fėmija 6-vjeēar rezulton e zhdukur dhe aktualisht kanė kaluar 40 ditė nga humbja e saj.


Ndėrkohė policia e shtetit shqiptar ka akorduar 22 mijė euro pėr ēdo informacion tė vlefshėm qė do tė ēonte nė zbardhjen e kėsaj ngjarjeje, megjithatė burime tė policisė kanė bėrė tė ditur se me gjithė akordimin e shumės nuk ka asnjė informacion nga ndonjė dėshmitar i identifikuar apo anonim.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos