Australia, politika tė reja pėr emigracionin

Kryeministrja australiane Julia Gillard dhe lideri i opozitės kanė njoftuar bashkarisht njė politikė tė re ndaj dhėnies sė azilit pėr emigrantėt.


Gillard ka deklaruar se negociatat janė nė zhvillim e sipėr me Timorin Lindor, nė kuadėr tė njė procesi rajonal pėr azilkėrkuesit.

Kryeministrja ka bėrė tė ditur gjithashtu se proceset pėr azilkėrkuesit nga Sri Lanka do tė ndėrpriten menjėherė, ndėrkohė qė do tė vazhdojnė ato pėr afganėt.

Zgjedhjet nė Australi do tė mbahen kėtė vit dhe politikat pėr emigracionin janė tema kyce. Lideri i opozitės, Tony Abbott ka deklaruar se strategjia e tij pėr emigracionin do tė kthente mbrapsht varkat me refugjatė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Top Channel

Publikuar nga: Top Channel

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos