ISKSH: Gati regjistri elektronik

Te gjithe pacientet ne vend, do te jene te pajisur me kartela elektronike. Ky eshte nga projektet e rendesishme qe ka ndermare Instituti i Sigurimeve te Kujdesit Shendetsor, ku nepermjet nje regjistri elektronik, tashme do te kete nje evidentim te sakte te numrit te personave qe mbulohen me sherbim baze, sipas qendrave shendetsore te kujdesit paresor. Deri tani jane rregjistruar rreth 720 mije persona.

"Faza e pare tashme ka perfunduar, ishte regjistrimi i popullates nga ana e mjekeve te familjes, me qellim evidentimin e sakte te banoreve ne zonen e tyre te mbulimit dhe evidentimin e banoreve rezidente, dhe jo rezident. Faza e dyte, ka te beje me hedhjen e skedave te pacientit ne regjistrit elektronik online, duke permbushur dhe nje nga prioritetet e qeverise, sic eshte e-goverment dhe ne fushen e shendetesise", beri te ditur Elvana Hana, drejtoreshe e ISKSH-se.

Nga te dhenat e fundit jane regjistruar prane mjekut te familjes ne te gjithe vendin rreth 3,9 milione njerez. Perfundimi i ketij procesi sipas drejtueses se ISKSH-se, do te ndihmoje ne levizjen me lehtesi te popullates dhe zbatimin e parimit te zgjedhjes se lire te mjekut te familjes.

Edlira Sulejmani < I mėparshmi

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos