MTKRS projekt mbi objektet e trashėgimisė kulturore nė ShqipėriMinistria e Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve pėr tė ardhur nė ndihmė statistikave tė turistėve gjithashtu dhe pėr tė pasur gjithmonė njė pėrmirėsim mbi turizmin e Shqipėrisė, ka pėrgatitur njė projekt qė ka si qėllim matjen e nivelit tė kėnaqėsisė sė vizitorėve tė huaj nė Shqipėri, me qėllim vėnien e kulturės dhe trashėgimisė kulturore nė funksion tė ndryshimit tė imazhit tė Shqipėrisė nė botė, si dhe rritjen e numrit tė turistėve nė vend. Projekti synon njohjen e turistėve me institucionet e trashėgimisė kulturore, Zyrat e Shėrbimit Turistik nė vend, qė nė pikat hyrėse nė Shqipėri. Projekti synon gjithashtu njohjen me destinacionet turistike tė cilat lidhen me objektet e trashėgimisė kulturore, parqet arkeologjike mė tė kėrkuara apo mė tė preferuara nga turistėt, prezantimin e destinacioneve tė reja ende tė panjohura nga turistėt si dhe problematikat e turizmit nė Shqipėri, nė ofrimin e shėrbimeve turistike, nėpėrmjet pyetėsorėve tė pėrgatitur, me qėllim orientimin e biznesit apo dhe tė politikave tė qeverise nė fushėn e turizmit, pėrmirėsimin e kushteve dhe minimizimin e kėtyre problemeve pėr periudhėn nė vazhdim apo dhe nė vitet pasardhės. Pėrpunimi i tė dhėnave statistikore tė pėrfituara nga ky studim do tė sigurojė njė dokument i cili do tė paraqesė detaje mbi shtetėsisė, kohė-qėndrimin e parashikuar, qėllimin e vizitės, vendin apo destinacionin turistik ku do tė qėndrojnė gjatė periudhės sė pushimeve, problemet qė kanė hasur nė kėto vende nė drejtim tė ofrimit tė shėrbimeve, etj pėr tė gjithė turistėt vendas apo tė huaj qė do tė hyjnė nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė , duke dhėnė nė kėtė mėnyrė njė ndihmesė pėrsa i pėrket studimit tė tregut turistik nė Shqipėri dhe specifikave qė lidhen mė tė. Sigurimi i tė dhėnave statistikore pėr tė gjithė siguruesit e shėrbimeve turistike nė qytetet kryesore turistike dhe pėrdorimin e tyre si njė dokument bazė pėr realizimin e studimit tė tregut turistik nė Shqipėri. Projekti do tė zbatohet nė 5 pika hyrėse kufitare nė Shqipėri si fillim, pėrkatėsisht nė Pikėn Kufitare tė Murriqanit nė Shkodėr, nė Kukės, nė Portin e Durrėsit, Portin e Vlorės, si dhe nė Aeroportin e Rinasit.

PĖRFITIMET E PROJEKTIT
* Pėrmirėsimi i imazhit tė Shqipėrisė nė botė nėpėrmjet rritjes sė nivelit tė njohjes dhe admirimit tė burimeve kulturore tė Shqipėrisė dhe rritjen e numrit tė turistėve qė vijnė nga jashtė vendit, dhe nė kėtė mėnyrė rritjen e pėrfitimeve ekonomike nga turizmi dhe biznesit tė gjeneruar.
* Prezantimi dhe njohja e ZSHT-ve si strukturat mė tė reja tė promovimit tė trashėgimisė kulturore nė shėrbim tė turizmit dhe turistėve
* Pėrftimi i tė dhėnave statistikore jo vetėm pėr hyrjet daljet e turistėve, por edhe pėr vendet dhe destinacionet turistike mė tė vizituar dhe preferuar.
* Pėrfitimi i tė dhėnave pėr problematikat e turizmit nė kėto pika turistike, sidomos nė drejtim tė ofrimit tė shėrbimeve.
* Pasurimi i tė dhėnave statistikore pėr qėndrimin e turistėve duke shėrbyer nė kėtė mėnyrė edhe njė informacion pėr operatorėt turistikė.
* Ofrimi dhe njohja destinacioneve tė tjera turistike pėr turistėt, promovimi i kėtyre destinacioneve me qėllim zgjerimin e hartės turistike tė Shqipėrisė.

Projekti parashikon punėsimin e 20 studentėve nė kėto pika kufitare pėr njė periudhė si fillim njė javore ku do tė kenė formularin e plotė nė shqip dhe anglisht si dhe nė fund tė formularit, parashikohet zona e lirė mbi pėrshtypjet e turistėve.


15 Korrik 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos