Tė gjitha rezultatet e lėndėve me zgjedhje nė gjithė vendin

Standard publikon rezultatet e maturantėve nė provimet e fundit tė Maturės Shtetėrore, ato me zgjedhje. Mė 22 shpėrndahet formulari A2

Ministria e Arsimit dhe e Shkencs ka publikuar dje rezultatet e lndve me zgjedhje t Maturs Shtetrore, t cilat “standard” i boton sot t plota. Ndrkaq, m 22 korrik shprndahet formulari A2, i cili duhet t plotsohet nga t gjith maturantt q dshirojn t vijojn studimet e larta n nj nga universitetet publike n vend.

Tashm, maturantt duhet t bjn nj llogaritje me koeficientt pr t dal n pikt q kan prftuar. N kt mnyr, paraprakisht duhet t prcaktojn ato deg n t cilat kan dshir t vijojn studimet, nse jan shoqrore apo natyrore dhe m pas t shohin se far koeficienti merr profili i shkolls s mesme q kan kryer n kto deg.

M konkretisht, nse nj maturant dshiron t vazhdoj studimet e larta n deg t profilit shoqror n universitet (prej Ekonomikut, Juridikut, Shkencave Sociale e deri te Gjuht e Huaja apo Histori-Gjeografi) dhe ndrkoh ka prfunduar shkoll t mesme t prgjithshme apo profil shoqror, ather koeficienti sht maksimal, pra 1.4. Nse ka prfunduar shkoll t mesme, profili natyror, maturanti ka koeficient 1.3 deri n 1 sipas profilit prkats.

Pasi ka gjetur se cilt jan koeficientt prkats pr shkolln e tij, maturanti duhet t shumzoj kt koeficient me shumn e notave t marra nga dy lndt e detyrueshme t Maturs Shtetrore dhe notn mesatare t katr viteve t shkolls s mesme. Rezultatit duhet t’i shtohen edhe pikt e grumbulluara nga lndt me zgjedhje, t cilat llogariten me koeficient t tjer. Pr lndt me zgjedhje, maturantt duhet t shohin se far koeficientsh kan lndt me zgjedhje q ka dhn n degt n t cilat kan dshir t kandidojn. Pas ksaj, ai duhet t shumzoj koeficientin pr do lnd me notn q ka marr. Pasi t mbledh dy shumat, duhet t shumzohen me 100.

Shenim : Listen e plote te rezultateve mund ta gjeni ne versionin print te gazetes. Faleminderit!

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos