Del Formulari A2 pėr tė zgjedhur fakultetin,si llogariten pikėt pėr tė fituar degėn e preferuarzirina llambro

Maturantėt kanė nė duar rezultatet pėr tė 5 komponentėt e Maturės Shtetėrore. Tashmė ata janė gati pėr tė plotėsuar formularin A2. Me anė tė tij, ata do tė pėrzgjedhin 10 nga 264 degėt e shkollave tė larta.
Renditjen do ta bėjnė nga dega mė e preferuar nė atė mė pak tė preferuar, por specialistėt e Ministrisė sė Arsimit i kėshillojnė tė kenė kujdes. Pėrpara se tė plotėsojnė formularin A2, tė gjithė kandidatėt pėr nė universitet duhet tė bėjnė njė llogari tė pikėve qė grumbullojnė, nga tė pesė komponentėt e Maturės Shtetėrore. Pėrkatėsisht ata janė provimi i Matematikės, ai i Letėrsisė, lėndėt me zgjedhje dhe mesatarja e katėr viteve tė shkollės. Tė gjithė komponentėt kanė tė njėjtėn peshė, e cila arrin nė 20%. Pėr t’u ardhur nė ndihmė maturantėve, Ministria e Arsimit vė nė dispozicion shembuj tė llogaritjes sė pikėve sipas formulės qė aplikohet. Kjo skemė do tė jetė e vlefshme pėr tė gjithė maturantėt, me pėrjashtim tė atyre qė do tė konkurrojnė nė Arkitekturė, Akademinė e Arteve dhe atė tė Sporteve. Kėta kandidatė do tė kualifikohen vetėm nė bazė tė konkursit. Pasi tė kenė llogaritur pikėt, kandidatėt pėr nė shkollat e larta duhet tė konsultohen me tabelėn e pikėve tė fituesve tė fundit. Ajo tregon sesa ka qenė pragu pėr t’u pranuar nė secilėn degė. Duke u bazuar mbi tė maturantėt do tė krijojnė njė ide tė pėrafėrt se ku kanė mė shumė shanse pėr tė fituar. Formula e llogaritjes sė pikėve, tė cilėn duhet ta pėrdorė ēdo maturant ėshtė: ((D1 + D2 + M) x k1 + (T1 + T2) x k2) x 100 = X (nė varėsi tė rezultatit qė del). Sipas kėsaj formule, M = mesatarja e katėr viteve tė gjimnazit, D1 = provim i detyruar i Letėrsisė, D2 = provim i detyruar i Matematikės, T1 = provimi me zgjedhje 1, T2 = provimi me zgjedhje 2, k1 = koeficienti sipas shkollės sė kryer dhe k2 = koeficienti, sipas provimeve me zgjedhje. Pasi tė kenė bėrė llogaritjen e pikėve, maturantėt mund tė gjejnė nė sajtin e Ministrisė sė Arsimit njė tabelė, e cila tregon pikėt e fituesit tė fundit nė degėn pėrkatėse. Nė kėtė mėnyrė, ata do tė kenė njė ide se ku kanė mė shumė shanse pėr tė fituar.

Shembull pėr pėrllogaritjen e pikėve

Arta aplikon ne Universitetin e Tiranės pėr tė vazhduar studimet ne degėn e mjekėsisė.
Ajo ka mbaruar shkollėn e mesme te pėrgjithshme tė profilizuar, profili natyror dhe ka njė
notė mesatare nga shkolla e mesme 8.34.

Ne dy provimet e detyruara ajo ka kėto rezultate:
• Nė Letėrsi 8.72
• Nė Matematikė 9.15

Ajo ka zgjedhur si provime me zgjedhje ato qė pėrfshihen nė bllokun natyror dhe ka si rezultate:
• Nė Fizikė 9.23
• Nė Biologji-Kimi 9.52
Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se shkolla e mesme e pėrgjithshme e profilit natyror ka
koeficientin 1.4
Po ashtu Fakulteti i Mjekėsisė ka shpallur se parapėlqen bllokun natyror, pra zbaton
koeficientin 1.3 pėr kėtė bllok.

Atėherė kryhen kėto llogaritje:
Shumėzojmė:
• 8.34 (nota mesatare e shkollės sė mesme) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =
= 11.676
Shumėzojmė:
• 8.72 (nota nė gjuhė-letėrsi) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =
= 12.208
Shumėzojmė:
• 9.15 (nota nė matematikė) x 1.4 (koeficienti pėr llojin e shkollės) =
=12.81
Shumėzojmė:
• 9.23 (nota nė fizikė) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė preferuar)
= 11.999
Shumėzojmė:
• 9.52 (nota nė biologji-kimi) x 1.3 (koeficienti pėr bllokun me lėndėt me zgjedhje tė
preferuar) =12.376

Secili prej rezultateve shumėzohet me 100:
11.676 x 100 = 1167.6
12.208 x 100 = 1220.8
12.810 x 100 = 1281.0
11.999 x 100 = 1199.9
12.376 x 100 = 1237.6

Rezultatet mblidhen
1167.6 + 1220.8 + 1281.0 + 1199.9 + 1237.6 = 6106.9

Arta ka grumbulluar 6106.9 pikė
Del Formulari A2, ja si duhet ta plotėsoni

nertila maho

Formulari A2 do tė dėrgohet sot nė drejtoritė arsimore rajonale nė vend nga APRIAL (Agjencia Kombėtare e Pranimeve nė Institucionet e Arsimit tė Lartė. Nga nesėr nxėnėsit do tė mund tė kenė nė duar kėtė formular pėr tė vijuar me procedurat e tjera tė pėrzgjedhjes sė degės ku duan tė studiojnė. Pranė ēdo shkolle tė mesme do tė gjenden formularėt pėrkatės pėr shpėrndarjen e tė cilėve janė tė autorizuar drejtorėt e shkollave tė mesme dhe mėsuesit kujdestarė. Nxėnėsi me tėrheqjen e kėtij formulari duhet qė tė firmosė. Atij i lihet njė afat dyjavor pėr tė kryer plotėsimin A2-it. Ministria e Arsimit dhe Shkencės bėri publik formatin e Formularit A2 i cili nuk ndryshon shumė nga ai i vitit tė kaluar me pėrjashtim tė faktit qė janė shtuar alternativat pėr programet e studimit nė universitetet publike nė vend tė cilat nė total shkojnė nė 264. Secili maturant duhet qė tė zgjedhė dhjetė preferenca tė tij dhe nė ēdo rast duhet tė tregohet i kujdesshėm pėr plotėsimin e formularit A2. Ky i fundit ėshtė i personalizuar pėr gjithsecilin dhe nuk mund tė riprodhohet, prandaj ēdo rast gabimi apo dėmtimi i origjinalit do tė krijonte probleme pėr maturantin.
Rregullat pėr plotėsimin
ēdo maturant qė bėn tėrheqjen e formularit A2 duhet qė tė tregohet i kujdesshėm gjatė plotėsimit. Sugjerohet qė formulari tė fotokopjohet nė disa kopje tė cilat do tė plotėsohen disa herė nė mėnyrė qė tė evitohen gabimet nė formularin origjinal. Maturanti ka tė drejtė tė zgjedhė 10 preferenca pėr degėt ku kėrkon tė studiojė nė njė nga universitetet publike nė vend. ėshtė mirė qė paraprakisht tė respektohet profili i shkollės sė mesme edhe nė pėrzgjedhjen e degėve sepse kjo do tė krijonte mė shumė mundėsi pėr tė fituar. Nga ana tjetėr duhet pasur parasysh qė tė fillohet me universitetin qė preferoni mė shumė pėr tė studiuar duke pėrzgjedhur edhe programin pėrkatės tė studimit. ēdo program identifikohet me njė numėr tė caktuar tė cilin nxėnėsi duhet ta mbajė shėnim nėse ėshtė i interesuar ta pėrzgjedhė. Renditini preferencat tuaja nga dega mė e preferuar deri tek ajo mė pak e preferuar. Nėse keni pėrzgjedhur dhjetė prej tyre duhet qė t’i rendisni nė 10 kuadratet qė ndodhen nė krye tė formularit nė anėn e majtė tė tij. Duke ju referuar plotėsimit tė kėsaj pjese filloi tė vendosni numrat nga njėshi tek dhjeta pėrpara programeve tė studimit ashtu siē i keni renditur ato tek kuadratet nė krye tė formularit. Pasi tė keni pėrfunduar kėtė plotėsim nė njė fotokopje tė formularit, filloni tė plotėsoni origjinalin. Notėn mesare e plotėson mėsuesi kujdestar. Ruani njė fotokopje tė origjinalit tė plotėsuar nė vijim tė ēdo paqartėsie qė mund tė keni mė vonė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Panorama

Publikuar nga: Panorama

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos