Universiteti i Shkodrės, mė shumė kuota pėr master

Pėr vitin e ri akademik, Universiteti i Shkodrės do tė ketė mė shumė kuota pranimi, si pėr studentėt ashtu edhe pėr pasuniversitarėt.

Ndėrkohė qė Universiteti i Shkodrės ka mbetur njė nga institucionet mė me traditė, qė ka hapur dyert jo vetėm pėr qytetet veriore tė vendit, por edhe pėr studentėt e Malit tė ZI, Kosovės e Maqedonisė. Sakaq, degėt nė Universitetin e Shkodrės janė tė parapėlqyera edhe nga studentėt, tė cilėt aktualisht kanė kryer gjimnazin nė Tiranė, Durrės, apo Kavajė.

Nė ambientet e Universitetit “Luigj Gurakuqi” tė Shkodrės ėshtė zhvilluar dje paradite ceremonia e dhėnies sė diplomave pėr studentėt mė tė mirė tė sistemit arsimor trevjeēar dhe atyre master. Konkretisht janė dhėnė diploma pėr 56 studentėt qė kanė kryer studimet dhe kanė arritur tė marrin vlerėsime shumė mirė.

Plot 13 prej tyre janė tė nivelit master. Tė pranishėm nė kėtė aktivitet ishin zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj, drejtuesit e Universitetit Shkodėr dhe drejtues tė pushtetit lokal.

Nė fjalėn e tij, rektori i Universitetit tė Shkodrės, Artan Haxhi, u shpreh se universiteti nga viti nė vit po u ofron studentėve standarde bashkėkohore, duke bėrė qė ky universitet tė radhitet ndėr mė tė mirėt nė Shqipėri. Ndėrsa zv.ministrja e Arsimit, Nora Malaj, u shpreh se Ministria e Arsimit, nė tė gjitha nismat e saja ka pėr qėllim rritjen e standardeve universitare ne Shqipėri. Nė Universitetin “Luigj Gurakuqi” nė Shkodėr kanė kryer studimet kėtė 2474 studentė, ku 1800 prej tyre me kohė tė pjesshme. Universiteti i Shkodrės ėshtė universiteti i vetėm nė veri tė Shqipėrisė ku kryejnė ciklet e studimeve studentė nga i gjithė veriu i Shqipėrisė dhe shqiptarė nga Mali i Zi. Universiteti “Luigj Gurakuqi” i Shkodrės ėshtė njė nga universitetet mė me traditė pėr sa u pėrket shkollave universitare nė Shqipėri.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Top Channel

Publikuar nga: Top Channel

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos