Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė: E ligjshme shpallja e pavarėsisė sė Kosovės

Kosova fiton betejen ne Hage per pavaresine e saj. Gjykata Nderkombetare e Drejtesise ne Hage deklaroi se pavaresia Kosoves eshte legjitime, nuk ka shkelur rezoluten 1244 te Keshillit te Sigurimit si dhe respekton te drejten nderkombėtare. Me kete deklarate Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė nė Hagė, I ktheu nje pergjigje edhe Beogradit zyrtar qe pretendon ende se Kosova eshte pjese e tyre.

• Vendimi, emocione e gėzim nė Prishtinė
• Jehona ndėrkombėtare e vendimit tė GJND-sė
15 gjykatėsit e GJND-se dolen ne kete perfundim pas votimit me 10 vota pro, 4 kundėr dhe njė abstenim. Ky opinion keshillues krijon kushtet pėr njohje tė reja tė pavarėsisė sė Kosovės nga komuniteti ndėrkombėtar.

Kosova ka ndezur njė debat tė fortė mbarėbotėror kur u nda nga Serbia nė vitin 2008, pas njė lufte tė pėrgjakshme dhe pothuajse njė dekadė administrimi ndėrkombėtar. Pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur nga 69 vende tė botės, duke pėrfshirė Shtetet e Bashkuara dhe shumica e vendeve tė Bashkimit Evropian, ndėrkohė qė Serbia e mbėshtetur nga Rusia e kanė dėnuar atė.

Dhimiter Adhami
Azhornuar sė fundi ( e enjte , 22 korrik 2010 ) < I mėparshmi

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Alsat

Publikuar nga: Alsat

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos