MASH, ja si duhet plotėsuar formulari A2

Kandidatėve u kėrkohet tė kenė kujdes gjatė plotėsimit, pasi mund tė humbasin tė drejtėn e studimit


Nuk ka formular pėr maturantėt qė rezultojnė ngelės, nė tė paktėn njėrin nga provimet e detyruara


Ministria e Arsimit dhe e Shkencės pėr tė mos lėnė vend pėr gabime gjatė plotėsimit tė formularit A2 ka publikuar njė listė tė gjatė me udhėzime, pėr mėnyrėn se si duhet tė plotėsohet ky formular, nga nxėnėsit dhe mėsuesit e tyre.


Nė udhėzim, MASH i tėrheq vėmendjen tė gjithė maturantėve qė tė kenė kujdes nė plotėsimin e tė dhėnave, pasi formulari A2 ėshtė unik pėr Ƨdo kandidat dhe nuk do tė kenė njė tjetėr mundėsi pėrzgjedhjeje pėr vitin akademik 2010-2011.


Edhe pėr kėtė vit, pėrcaktimi i fituesve do tė bėhet sipas parimit Meritė - Preferencė.


Ky sistem pėrcaktohet sipas pikėve tė grumbulluara nė bazė tė rezultateve tė shkollės sė mesme, tė provimeve tė Maturės Shtetėrore (tė detyruara dhe me zgjedhje), ndėrsa pėr programe studimi tė caktuara, tė cilat zhvillojnė edhe konkurse, do tė merren nė konsideratė edhe rezultatet e konkursit.


Formulari A2


Ky formular ėshtė i personalizuar pėr secilin maturant sipas tė dhėnave qė ai ka plotėsuar nė Formularin A1.


Pėrpara se tė marrė Formularin A2, Ƨdo kandidat duhet tė paraqesė njė mandat arkėtimi qė vėrteton se ai ka kryer pagesėn prej 2000 lekėsh nė njė bankė tė nivelit tė dytė. Vetėm pasi tė ketė paraqitur kėtė faturė, kandidati do tė marrė formularin e tij.


Formulari A2 ėshtė i ndarė nė dy pjesė, nė pjesėn e parme tė tij janė porositė e MASH pėr plotėsimin e formularin dhe nė pjesėn tjetėr janė listuar tė gjitha programet e studimit qė ofrojnė tė 12 universitetet publike nė Shqipėri.


Nė krye tė Formularit A2, ėshtė sigla e Pranimeve 2010 nė Arsimin e Lartė pėrmes parimit Meritė-Preferencė, emri i shkollės, rrethi, qyteti ose fshati, dhe nė tė djathtė ID-ja e maturantit, ndėrsa nė pjesėn e majtė ėshtė vendosur emri, atėsia dhe mbiemri i maturantit dhe datėlindja e tij. Njė formulė kjo qė tregon se askush nuk mund tė marrė njė Formular A2, qė nuk i pėrket atij.


Nota mesatare


Poshtė emrit tė maturantit ndodhet vendi i pėrcaktuar pėr notėn mesatare, e cila duhet plotėsuar nga mėsuesi kujdestar me shifra arabe dhe me fjalė. Shifrat duhet tė jenė tė qarta, pa korrigjime dhe me stilolaps me ngjyrė tė zezė. Nota mesatare do tė konsiderohet nota e tė katėr ose pesė viteve tė studimit.


Pėr ata kandidatė qė pėrfunduan kėtė vit maturėn shtetėrore do tė vendoset nota qė ėshtė nė dėftesėn e pjekurisė, ndėrsa pėr nxėnėsit qė kanė mbaruar vitet e kaluara shkollore (2006 - 2007, 2007 - 2008,2008 - 2009), do tė merret nota mesatare e shėnuar nė dėftesė.


Pėr nxėnėsit qė kanė mbaruar para vitit 2007, do tė nxirret nota mesatare e katėr ose pesė viteve tė studimit. Nė kėtė llogaritje nuk do tė MASH bėn tė ditur se nuk do tė merren parasysh notat e provimeve tė maturės. Nxėnėsi duhet tė vihet nė dijeni pėr notėn mesatare, qė do tė vendoset nė Formularin A2 tė tij.


Programet e studimit


Nė formularin A2 pėrpara Ƨdo programi studimi ndodhet njė numėr me 3 shifra, qė pėrfaqėson njė program studimi tė caktuar si dhe njė kuadrat bosh. Nxėnėsve u kėrkohet qė tė lexojnė me kujdes programet e studimit tė njė universiteti dhe atė program studimi qė preferojnė tė mbajnė shėnim numrin dhe emėrtimin e tij. P. sh., nė Universitetin e Tiranės me numrin 011 ėshtė shėnuar programi i studimit pėr Kimi Ushqimore.


Po brenda tė njėjtit Universitet duhet mbajtur shėnim numri dhe emėrtimi i programeve tė studimeve tė tjera tė preferuara, p.sh., 026 Punė Sociale, e kėshtu me radhė. Por gjatė plotėsimit tė formularit A2 duhet bėrė kujdes me secilin program studimi pasi nė Universitete tė ndryshme, pėr disa nga programet e studimit shėnohen nė kllapa filialet, nė tė cilat kėto programe zhvillohen, si edhe kohėzgjatja pėr programe tė caktuara.


Preferencat


Nė listėn e preferencave kandidatėt duhet tė shėnojnė tė parin programin e studimit qė preferohet mė shumė, tė dytin atė qė preferohet nėse nuk do tė fitohet nė preferencėn e parė e kėshtu me radhė. Preferenca mė e lartė ėshtė preferenca 1, kjo pėr arsye se mbi kėtė bazė tė preferencave do tė shpallen fituesit pėr secilin program studimi.


Na rast se kandidati nuk rezulton fitues nė preferencėn e parė kontrollohet preferenca e dytė e kėshtu me radhė deri nė preferencėn e dhjetė. Kandidati do tė shpallet fitues nė preferencėn mė tė lartė, nė tė cilėn ka grumbulluar pikėt e nevojshme (kjo preferencė mund tė jetė sipas rastit preferenca e parė, e dytė, e tretė e kėshtu me radhė).


Po kėshtu njė kandidat do tė rezultojė fitues vetėm nė njė program studimi, nė atė tė preferencės mė tė lartė edhe nė ato raste kur ka pikėt e mjaftueshme dhe me renditje tė kėnaqshme pėr preferenca tė tjera.


Ƌshtė e detyrueshme qė tė mbushen tė 10 kutitė e Preferencave, ndryshe formulari quhet i pavlefshėm. Nė ato raste kur maturanti ka zgjedhur mė pak se 10 programe studimi tė preferuara, kutitė e tjera tė preferencave mbushen detyrimisht me shifrėn 000.


Nuk ka formular pėr mbetėsit


Pėr disa nxėnės nuk ėshtė prodhuar Formulari A2 dhe kjo ka ndodhur pėr arsye se maturantėt nuk kanė kaluar klasėn, pra rezultojnė ngelės nė tė paktėn njė prej provimet e detyruara ose nuk ka tė plotėsuar me notė kaluese nė bazėn e tė dhėnave provimet e detyruara D1 dhe D2.


Formulari A2 ėshtė botuar vetėm pėr ata kandidatė qė nuk kanė dhėnė provimet me zgjedhje (por kanė nota kaluese nė D1 dhe D2), sepse preferojnė programe studimi pėr tė cilat nuk llogariten provimet me zgjedhje, por vetėm notat D1 , D2 dhe pikėt e grumbulluara nė konkurs. Si pėr shembull nė programet e studimit tė Akademisė sė Arteve apo tė Sporteve.


Meqenėse, sipas shkallėzimit tė notave, tė vendosur pėr provimet me zgjedhje Z1, Z2 nuk rezultojnė mbetės, tė gjithė kandidatėt qė kanė rezultate nė bazėn e tė dhėnave tė 2010 pėr provimet me zgjedhje kanė tė drejtė tė plotėsojnė formularin A2.


 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Shekulli

Publikuar nga: Shekulli

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos