Matura shtetėrore, formula e llogaritjes sė pikėve

Formulari A2 ėshtė shpėrndarė vetėm nė ato shkolla qė i kanė bėrė kėrkesė drejtorisė arsimore pėr t’u pajisur me to

Formulari A2 ėshtė shpėrndarė sot vetėm nė ato shkolla qė i kanė kėrkuar drejtorisė arsimore tė pajisen me to. Kjo do tė thotė qė pas publikimit tė formularit tė preferencave nė ueb sajtin e Ministrisė sė Arsimit, ēdo gjimnaz ka tė drejtė ta kėrkojė atė, pėr t’jua treguar nxėnėsve. Edhe pse drejtoritė e shkollave tė mesme janė pajisur me formularėt A2, nxėnėsit nuk kanė tė drejtė ta plotėsojnė atė, deri nė momentin qė do tė jenė tė bindur plotėsisht pėr tė bėrė pėrzgjedhjen pėrfundimtare tė degėve tė preferuara. ēdo nxėnės ka tė drejtė ta shohė formularin e preferencave. Sipas burimeve nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės, kjo praktikė ėshtė propozuar pėr tė mirėn e maturantėve, nė mėnyrė qė tė mos gabojnė mbi formularin origjinal, duke mos pasur mė tė drejtė pėr tė fituar njė mundėsi tė dytė.

Pėrmbajtja

Sipas MASH-it, maturantėt do tė duhet tė pėrzgjedhin 10 preferenca nė formularin A2, ku janė tė listuara mė shumė se 225 programet qė do tė ofrojnė universitetet publike pėr vitin e ri akademik 2010-2011. Nxėnėsit do ta bėjnė renditjen e preferencave nėpėrmjet njė rendi zbritės, duke filluar nga dega mė e preferuar e deri tek ajo mė pak e pėlqyera.

Sipas burimeve nga Ministria e Arsimit, pėrcaktimi i kandidatėve fitues do tė bėhet pas llogaritjes sė pikėve pėrkatėse pėr tė dhjetė preferencat e listuara nė formularin A2.
Shpėrndarja e formularit ka kaluar nga APRIAL-i, drejt drejtorive arsimore, tė cilat mė pas bėjnė dorėzimin e tyre pranė drejtorive tė shkollave tė mesme. Kjo bėhet e mundur vetėm nėpėrmjet njė kėrkese qė vetė shkollat i bėjnė drejtorisė arsimore.

Bazuar nė rregulloren e maturės shtetėrore, parashikohet se maturantėt do tė kenė njė afat kohor prej 10 ditėsh pėr plotėsimin e tij. Pas “skadimit” tė kėtij afati, nxėnėsve do t’ju duhet ta dorėzojnė formularin e plotėsuar nė drejtoritė pėrkatėse tė shkollave. E njėjta procedurė do tė kėrkohet tė kryhet edhe nga ata kandidatė qė do tė aplikojnė pėr tė qenė studentė nė Akademinė e Arteve, nė degėn e Arkitekturės apo nė Universitetin e Sporteve. Konkursi i pranimit pėr kėta maturantė do tė zhvillohet gjatė javės sė parė tė muajit shtator.

Pikėt sipas profileve

Sipas MASH-it, maturantėt duhet tė tregohen shumė tė kujdesshėm nė renditjen e degėve qė janė parashikuar nė formularin A2. Kjo do tė thotė qė, pėrpara se ata tė kenė pėrcaktuar definitivisht degėt e tyre tė preferuara, duhet tė respektojnė profilin e shkollės sė mesme. Kjo praktikė pune, sipas MASH-it, do t’i ndihmojė ata qė tė bėjnė disa llogaritje paraprake, nėpėrmjet tė cilave do tė kuptojnė se nė cilat degė mundėsia pėr tė fituar ėshtė mė e madhe. Nė kėtė mėnyrė ata do tė mund tė grumbullojnė mė shumė pikė sesa po tė listojnė degė tė profilit tė kundėrt, qoftė ai shkencor apo shoqėror.

Rregullorja e MSH-sė parashikon qė, nėse maturanti zgjedh fakultetin me natyrė tė pėrafėrt studimi me profilin qė ka ndjekur gjatė viteve tė shkollės sė mesme, koeficientet janė mė tė larta. Rrjedhimisht, edhe mundėsia e pranimit nė universitet do tė jetė mė e madhe.
Renditja e fituesve edhe pėr vitin e ri akademik 2010-2011 do tė bėhet sipas formulės tradicionale tė maturės shtetėrore, e cila ėshtė (D1 + D2 + M) x Ksh + Z1 x K1 + Z2 x K2). Kjo formulė do t’i ndihmojė nxėnėsit tė bėjnė njė llogari tė thjeshtė mbi pikėt qė mund tė fitojnė duke njohur vlerėsimet e tyre, pra duke u vetėvlerėsuar, me synim evitimin e gabimeve.

#

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Shqip

Publikuar nga: Gazeta Shqip

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos