VENDIM PĖR DISIPLINIMIN E PĖRDORIMIT TĖ FONDEVE BUXHETORE

V E N D I M


PėR

DISIPLINIMIN E PėRDORIMIT Tė FONDEVE BUXHETORE

Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės, tė neneve 16 e 40, tė ligjit nr.9936, datė 26.6.2008, “Pėr menaxhimin e sistemit buxhetor nė Republikėn e Shqipėrisė”, dhe tė nenit 10, tė ligjit nr.10 190, datė 26.11.2009, “Pėr buxhetin e vitit 2010”, me propozimin e ministrit tė Financave, Kėshilli i Ministrave

V E N D O S I:

1. Shpenzimet e personelit, tė miratuara nė ligjin nr.10 190, datė 26.11.2009, “Pėr buxhetin e vitit 2010”, pėr ēdo njėsi tė qeverisjes sė pėrgjithshme, pėrbėjnė kufirin maksimal, tė lejuar pėr t’u pėrdorur, pėr ēdo njėsi shpenzuese, pėr punonjėsit e miratuar me aktet pėrkatėse ligjore dhe nėnligjore. Pėr disiplinimin e kėtyre shpenzimeve, vetėm pėr vitin 2010, tė respektohen kėto masa:

a) Shpenzimet e personelit, tė dhėna me hollėsi, nė nivel mujor dhe tė depozituara nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Thesarit, nė Ministrinė e Financave, nuk avancohen.

b) Fondi i veēantė i planifikuar nė shpenzimet e personelit tė mos pėrdoret pėr shpėrblime e pėr veprimtari social-kulturore, deri mė datė 1 dhjetor 2010. ēdo shpėrblim, i dhėnė nė kundėrshtim me vendimin nr.1151, datė 25.11.2009, tė Kėshillit tė Ministrave, pėrjashtuar pikėn 5 tė tij, tė kthehet nė buxhetin e njėsisė shpenzuese.

c) Shpenzimet e personelit, pėr orė pune, mbi kohėn normale tė punės, tė pėrdorura nė kundėrshtim me udhėzimin nr.19, datė 10.7.2008, tė ministrit tė Financave, “Pėr vendosjen e disa standardeve nė planifikimin e shpenzimeve pėr personelin”, tė kthehen nė buxhetin e njėsisė shpenzuese.

ē) Tė mos ndėrmerren ndryshime nė strukturat ekzistuese, qė shoqėrohen me efekte financiare shtesė. Pėrjashtohet nga ky kufizim krijimi i institucioneve tė reja.

d) Pagesat pėr nėpunėsit civilė, qė janė nė listė pritjeje, jepen vetėm pas konfirmimit zyrtar tė Departamentit tė Administratės Publike dhe pėrfshijnė pagesėn pėr nivelin e pagės pėr funksion, pagės pėr diplomė dhe pagės pėr vjetėrsi nė punė.

dh) Tė gjitha fondet buxhetore, qė i nėnshtrohen procedurave tė prokurimit publik, tė cilat deri mė datė 1 gusht 2010 rezultojnė tė paprokuruara, tė bllokohen. Nė kuptim tė kėtij vendimi, fonde tė paprokuruara do tė vlerėsohen ato fonde, pėr tė cilat, deri mė 1 gusht, nuk ėshtė lidhur kontratė.

e) Trajnimet jashtė vendit pėr nėpunėsit e njėsive tė qeverisjes sė pėrgjithshme, tė parashikuara pėr t’u mbuluar me fondet e miratuara pėr vitin 2010, bllokohen.

ė) Shpenzimet pėr udhėtime e dieta pėr njėsitė e qeverisjes sė pėrgjithshme tė reduktohen, duke pėrfshirė vetėm udhėtime tė rėndėsisė sė veēantė e vetėm pėr njė numėr tė kufizuar punonjėsish. Nė ēdo rast, pėr kryerjen e kėtyre udhėtimeve, tė merret miratimi i ministrit/titullarit tė institucionit qendror.

2. Ngarkohen njėsitė e qeverisjes sė pėrgjithshme, pėr zbatimin e kėtij vendimi.

Ky vendim hyn nė fuqi menjėherė dhe botohet nė “Fletoren zyrtare”.


K R Y E M I N I S T R I


SALI BERISHA


23/07/2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Keshilli i Ministrave

Publikuar nga: Keshilli i Ministrave

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos