Sarandė, spitali SOS pėr gjak

Shkojnė pranė nivelit zero rezervat pėr gjak nė spitalin “Petro Nako” tė Sarandės.

Kjo ka vėnė nė alarm drejtuesit, tė cilėt edhe dje kanė pėrsėritur apelin pėr tė dhuruar gjak, nė pėrballim tė operacioneve tė planifikuara, por edhe tė situatave tė pritshme nga aksidente nė det, ato automobilistike e ngjarje tė tjera tė pazakonta, qė mund tė ndodhin.

Mjekja Emanuela Zhuli, drejtore e bankės sė gjakut nė kėtė spital, pranon se i gjithė spitali, por sidomos reparti i urgjencave, gati ēdo ditė pėrballet me mungesėn e rezervave tė gjakut. Rasti i fundit qė ajo sjell nė kujtesė, ėshtė ai i para dy ditėve, kur njė grua shtatzėnė ishte nė rrezik pėr jetėn dhe banka e gjakut ishte bosh.

“Edhe pse pėrmes mediave lokale u pėrsėrit apeli qytetar pėr tė shpėtuar jetė, duke dhuruar gjak, askush nuk iu pėrgjigj atij apeli dhe shpėtimi i gruas shtatzėnė kaloi shumė pranė vdekjes”, sqaroi Zhuli.

Sipas saj, nevojat pėr gjak nė operacionet e planifikuara ėshtė bėrė praktikė qė pėrballohen nga familjarėt e tė sėmurėve qė hyjnė nė sallė, ndėrsa para ngjarjeve tė papritura, spitali ndodhet nė udhėkryq. Sipas mjekėve situata mund tė pėrmirėsohet nėse ka vullnetarė tė dhurimit tė gjakut. Dhuruesit duhet tė kalojnė disa faza para se gjaku i tyre tė pėrdoret pėr operacione, pasi lėnda duhet t’i nėnshtrohen testit. Kjo ėshtė njė tjetėr arsye pėrse dhuruesit duhet tė jenė tė shumtė.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Top Channel

Publikuar nga: Top Channel

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos