Tregu monopol i TPL, AMF neglizhon hetimet e Autoritetit tė Konkurrencės

Mbikėqyrja financiare pranon ēmimin fiks, shtuar dhe marzhin e fitimit tė kompanive

Autoriteti i Mbikėqyrjes financiare nuk ka marrė asnjė vendim pėr liberalizimin e tregut tė kartonit TPL. Edhe pas konstatimit tė Autoritetit tė Konkurrencės se nė kėtė treg ka shkelje, asgjė nuk ka ndryshuar. Sipas pėrgjigjes zyrtare tė AMF, mėsohet se ky institucion miraton

rregullat pėr pėrcaktimin e nivelit tė primeve, bazės teknike dhe metodikave pėr pėrllogaritjen e primeve tė sigurimeve tė detyrueshme, ndėrkohė qė shoqėria e sigurimit zbaton kushtet dhe tabelėn e primeve tė sigurimit tė detyrueshėm vetėm pas miratimit nga AMF. Nga ana tjetėr, Autoriteti i Konkurrencės ka konstatuar se pėr policėn e detyruar TPL, sigurimi i pėrgjegjėsisė ndaj palės sė tretė ka shkelje tė kushteve tė tregut. Pas inspektimeve ėshtė konstatuar se kjo policė ėshtė kthyer nė monopol nga kompanitė qė operojnė nė vend.

 

 

 

Pėr mė tepėr lexoni "Gazeta Sot"

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Sot

Publikuar nga: Gazeta Sot

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos