Uji i ndotur nė treg

Nė disa minimarkete tė kryeqytetit vazhdon tė tregtohet uji i ambalazhuar « Santa Mara », i cili ka rezultuar me ndotje bakteriale, pesė herė mbi normėn e lejuar.

Drejtori i Inspektoriatit tė Higjenės, Mhill Gecaj ka deklaruar se pas analizave tė kryera nė kėtė subjekt ėshtė urdhėruar pezullimi i kėsaj firme dhe janė vendosur disa gjoba.

“Kemi ushtruar disa kontrolle nė zonėn e ish-uzinės sė autotraktorėve dhe paraqesin probleme disa subjekte dhe mund tė them se njė ndėr kėta ėshtė ‘Altred Santa Mara’. U bėjmė thirrje tė gjithė qytetarėve qė tė kenė kujdes me kėtė ujė tė amballazhuar 5 dhe 6 litrosh qė ka dalė mė ndotje bakteriale”, ėshtė shprehur Gecaj.

Por ky nuk ėshtė i vetmi subjekt qė tregton ujė tė ambalazhuar jashtė parametrave kimike tė lejuar. Inspektoriati i higjenės sqaron se janė disa subjekte qė kanė probleme me ujin e pijshėm tė ambalazhuar. Pėr specialistėt e higjenės, probleme paraqesin edhe disa tregje nė Tiranė, tė cilat tregtojnė produkte tė ndryshme jashtė kushteve higjeno-sanitare.

“Janė dhėnė disa vendime mbylljeje pėr tregje qė kanė qenė funskionalė prej vitesh si tregu i ‘Porcelanit’, tregu i ‘Mulletve’. Janė vendosur gjoba pėr tregun tek ish uzina ‘Dinamo’, ėshtė vendosur gjobė tek tregu ‘Vasil Shanto’, janė lėnė detyra pėrkatėse pėr disa tregje tė tjera siē ėshtė tregu tek Stacioni i trenit apo tregu tek Pazari i ri”, theksoi Gecaj.

Inspektoriati i higjenės ka vendosur qė tė gjithė punonjėsit qė punojnė nė subjekte qė merren me shėrbime duhet tė pajisen me librezėn shėndetėsore e cila merret vetėm nė kėtė institut.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Top Channel

Publikuar nga: Top Channel

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos