Studimi: Papunėsia e tė rinjve nė botė, ka arritur nivele rekord

Bruksel, 13 Gusht, DW Njė studim i ri ka nxjerrė rezultatin se papunėsia e tė rinjve nė botė ka arritur nivel rekord, veēanėrisht nė vendet e zhvilluara dhe nė Evropėn Lindore. 81 milionė tė rinj nga 15 deri 24-vjeēarė kanė qenė pa punė nė fund tė 2009.

Organizata ndėrkombėtare e punės, ILO, thotė se tregu u punės pėr tė rinjtė ka qenė i favorshėm deri nė vitin 2007.

Deri nė kėtė vit, papunėsia ka qenė nė rėnie tė vazhdueshme nė pjesėn mė tė madhe tė rajoneve. Dhjetė vjet mė parė, me fillimin e krizės ekonomike, thekson raporti, numri i tė rinjve tė papunė u rrit mesatarisht me 200 mijė nė vit, por nė vitin 2009 numri i tė rinjve tė papunė u rrit me 6.7 milionė.

Ekonomistja e ILO-s dhe bashkė-autorja e raportit, Sara Elders thotė se papunėsia e tė rinjve ėshtė mė e madhe nė vendet e zhvilluara dhe nė vendet e Evropės Qendrore dhe juglindore qė nuk janė anėtare tė BE-sė:

Vetėm nė kėto dy rajone, kemi parė rritjen mė tė madhe tė papunėsisė sė tė rinjve nė njė rajon pėr gjithė kohėn qė kemi filluar tė mbledhim tė dhėnat, qė nga viti 1991. Niveli i papunėsisė prej 17,7 pėrqind nė ekonomitė e zhvilluara ėshtė mė e larta e ndonjė rajoni.

Raporti shėnon se gratė e reja janė mė tė prekurat nga papunėsia, nė tė gjitha rajonet. Pėrjashtim kėtu bėjnė vendet e BE-sė, ku numri i tė rinjve meshkuj tė papunė ėshtė dyfishi i tė rejave tė papuna. ILO ka gjetur se norma tė larta tė rritjes sė papunėsisė tek tė rinjtė nė Estoni, Letoni dhe Lituani.

Elder thotė se ne disa vende, ndėr tė cilat Spanjė, Britani e Madhe, tė rinjtė tė papunė janė tė dekurajuar dhe kanė pushuar sė kėrkuari punė.

"Ajo qė qeveritė po pėrpiqen tė bėjnė kudo janė marrja e masave nė mėnyrė qė tė mos arrihet qė tė rinjtė tė shkėputen plotėsisht nga tregu i punės, tė humbasin krejtėsisht shpresat se janė nė gjendje tė sigurojnė vetė njė jetė mė tė mirė... Papunėsia ėshtė mė shumė njė problem i vendeve tė zhvilluara se i atyre nė zhvillim.

Shumica e tė rinjve jetojnė nė vendet nė zhvillim

Ndėrkohė qė dhjetė pėrqind e tė rinjve tė papunė jetojnė nė vendet e zhvilluara, nė kėto vende papunėsia e tė rinjve ka arritur nė 45 pėrqind.

Sipas raportit tė ILO-s, 90 pėrqind e tė rinjve tė botės jetojnė nė vendet nė zhvillim, ku varfėria dhe mungesa e vendeve tė punės janė problemet mė tė mėdha. Ekonomisti i ILO-s dhe bashkautori i raportit. Steven Kapsos thotė se tė rinjtė nė vendet nė zhvillim qė janė tė papunė nuk marrin asnjė ndihmė.

Kėshtu qė ata nuk kanė asnjė alternativė tjetėr. Atyre u duhet tė punojnė dhe shpesh pėrfundojnė nė ekonominė e zezė.

Ne vlerėsojmė se nė vitin 2008, 152 milionė tė rinj janė klasifikuar si tė varfėr nė bazė tė standarteve ndėrkombėtare, pra me tė ardhura nėn kufirin e varfėrisė prej 1,25 dollarėsh nė ditė. Kjo pėrbėn 28 pėrqind tė tė rinjve nė mbarė botėn.

Pėr vitin e ardhshėm, ILO parashikon pėrmirėsime tė lehta nė tė gjitha rajonet. Papunėsia mė e madhe tek tė rinjtė pritet nė Evropėn Qendrore dhe Juglindore dhe nė vendet e ish-Bashkimit Sovjetik.

DW

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

News of Albania

Publikuar nga: News of Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos