ISHSH, ja kriteret e reja, si tė pėrfitosh pension familjar

Dokumentet, kushtet dhe masa e pėrfitimit tė pensionit familjar. Cilat janė kriteret e reja

Instituti i Sigurimeve Shoqėrore ka publikuar dje kriteret e reja tė pėrfitimit tė pensionit familjar, si edhe dokumentacionin kushtet dhe masėn e pėrfitimit pėr secilėn kategori. Sipas ISSH-sė, pension familjar pėrfitojnė femra e veja, burri i ve, fėmijėt jetimė, por edhe nipėrit a mbesat, nėse kanė jetuar nė tė njėjtėn njėsi ekonomike me personin qė ka vdekur.

Kushtet

Pension familjar mund tė pėrfitohet vetėm kur plotėsohen disa kushte. E veja pėrfiton pension familjar, kur ėshtė mbajtėse e njė fėmije qė ishte nė ngarkim tė tė vdekurit, deri nė moshėn 8 vjeē, kur ėshtė e paaftė pėr punė dhe ka mbushur moshėn 50 vjeē. Nga ana tjetėr burri i ve pėrfiton kur ėshtė mbajtės i njė fėmije qė ishte nė ngarkim tė tė vdekurit, deri nė moshėn 8 vjeē, i paaftė pėr punė si edhe ka mbushur moshėn 60 vjeē. Nga ana tjetėr pension familjar pėrfiton edhe jetimi qė ishte nė ngarkim tė personit qė vdiq dhe ėshtė nėn 18 vjeē ose deri nė 25 vjeē, nėse studion ose ėshtė i paaftė pėr punė; si edhe prindėrit, kur kanė arritur moshėn 65 vjeē ose janė tė paaftė pėr punė, prindėrit e prindėrve, njerku e njerka, kur nuk kanė persona qė detyrohen ti mbajnė, nėse provohet se ata jetonin nė tė njėjtėn familje me atė qė vdiq, jo mė pak se njė vit para momentit tė vdekjes dhe kanė arritur moshėn 65 vjeē, ose janė tė paaftė pėr punė. Njė kategori tjetėr qė pėrfiton pension familjar, janė nipėrit e mbesat, kur janė nė ngarkim tė atij qė vdiq dhe bėnin pjesė nė tė njėjtėn familje me tė. Ndėrkaq e/i veja kur humbasin tė drejtėn pėr pension familjar kur martohen.

Masa e pėrfitimit

Pensioni familjar ėshtė pjesė e pensionit qė kishte ose i takonte tė ndjerit. Personi i ve merr 50% tė pensionit qė gėzonte ose do tė gėzonte i ndieri, kur ėshtė i vetėm dhe pėr ēdo pjesėtar tjetėr merr 25%, me kusht qė shuma e pensionit tė mos kalojė 100 pėr qind, masėn e tij; kur e veja nuk ėshtė pjesėtare e pensionit familjar dhe pėrfitues ėshtė vetėm njė jetim, masa e pensionit pėr jetimin ėshtė 50% e pensionit qė gėzonte ose do tė gėzonte i ndjeri, - bėn tė ditur Instituti i Sigurimeve Shoqėrore. Ndėrkaq, kur e veja nuk ėshtė pjesėtare e pensionit familjar dhe pėrfitues janė dy ose mė shumė persona, masa e pensionit familjar pėr secilin prej tyre ėshtė 25%, por jo mė shumė se 50% e pensionit qė gėzonte ose do tė gėzonte i ndjeri. Nė ēdo rast shuma e njė pensioni familjar nuk duhet tė kalojė masėn e pensionit qė merrte ose do tė merrte personi qė vdes. Nga ana tjetėr, jetimi merr pension familjar edhe nė qoftė se prindi qė jeton ėshtė i punėsuar, ėshtė ekonomikisht aktiv ose merr njė pension si tė drejtė tė tij. Nė kėtė rast masa e pensionit pėr ēdo jetim ose person tjetėr qė pėrfiton ėshtė 25% e pensionit qė i takonte tė ndjerit, por jo mė tepėr se 50% e tij. Jetimi qė humbet tė dy prindėrit merr njė pension jetimi pėr secilin prej tyre. Kėrkesėn pėr vazhdimin e pensionit familjar, kur mbaron afati i pagesės, pėrfituesi e paraqet nė ALSSH-nė e vendbanimit, sipas gjendjes civile duke i bashkangjitur dokumentacionin e kėrkuar, - bėn tė ditur Instituti i Sigurimeve Shoqėrore.

Dokumentacioni

Kėrkesa pėr pėrfitimin e pensionit familjar bashkė me dokumentet e nevojshme paraqitet nė ALSSH-nė e vendbanimit, sipas gjendjes civile. Dokumentet qė shoqėrojnė kėrkesėn pėr pension familjar janė si mė poshtė:

a) Dokumentet qė vėrtetojnė moshėn dhe identitetin:

Certifikatė e gjendjes familjare; Certifikatė vdekjeje e tė ndjerit/tė ndjerės (ku tė jetė shėnuar dhe shkaku i vdekjes); Fotokopje e letrės sė njoftimit elektronik pėr kėrkuesin, ose pėrfituesit e tjerė.

b) Dokumentet qė vėrtetojnė periudhat e sigurimit dhe llojin e punės janė:

Libreza e punės; Vėrtetim pėr vjetėrsinė nė punė dhe llojin e saj; Vėrtetim pėr periudhėn e sigurimit, e lėshuar nga zyra e arkivit pranė Drejtorisė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore pėr punėdhėnėsit, tė punėsuarit, tė vetėpunėsuarit, tė vetėpunėsuarit nė bujqėsi dhe tė siguruarit nė mėnyrė vullnetare, si dhe tė siguruarit sipas VKM; Vendim gjykate pėr njohje tė vjetėrsisė nė punė (nė se shikohet e arsyeshme); Vėrtetim i vjetėrsisė nė punė pėr ish-anėtarėt e kooperativave bujqėsore, para vitit 1992; Vėrtetim i Degės Ushtarake pėr periudhėn e kryerjes sė shėrbimit tė detyrueshėm ushtarak (pėr kėrkuesit meshkuj); Vėrtetim-tip i vjetėrsisė nė punė pėr ushtarakėt; Fotokopje e noterizuar e diplomės sė shkollės sė lartė pėr kėrkueset femra (kur kanė mbaruar studimet e larta, me shkėputje nga puna).

c) Pėr personat qė pėrfitojnė nga ligji nr. 7514, datė 30.9.1991 Pėr pafajėsinė, amnistinė dhe rehabilitimin e ish-tė dėnuarve dhe tė pėrndjekurve politikė duhen edhe:

Vėrtetim i gjendjes gjyqėsore; Vėrtetim pėr kohėn e vuajtjes sė dėnimit, lėshuar nga Ministria e Rendit Publik; Vėrtetim pėr faktin e dėnimit pėr motive politike dhe kohėn e vuajtjes sė tij, tė lėshuar nga Komisioni i Ministrisė sė Rendit Publik dhe Ministrisė sė Drejtėsisė; Ēdo dokument tjetėr justifikues, qė vėrteton qenien nė punė.

d) Dokumentet qė vėrtetojnė tė qenit nė ngarkim tė tė ndierit/ndjerės: Krahas dokumenteve tė pėrcaktuara mė lart, duhet tė dorėzohen dhe dokumentet e mėposhtme:

Vėrtetim i vazhdimit tė shkollės pėr jetimėt qė kanė mbushur moshėn ligjore pėr tu punėsuar ose vetėpunėsuar; Vendim i KMCAP-it pėr paaftėsinė nė punė tė personave tė familjes nė ngarkim tė tė siguruarit tė vdekur, kur ata janė nė moshė pune; Vėrtetim i organeve tė pushtetit lokal qė nė ngarkim tė tė vdekurit ishte njė i/e ve, qė mban njė fėmijė deri nė moshėn 8 vjeē, i cili ishte nė ngarkim tė tė vdekurit; Vėrtetim pėr personin e ve, qė ėshtė kėrkues pėr punė; Proces-verbal, qė provon faktin e vdekjes nga aksidenti nė punė, si dhe vendimi i KMCAP, kur vdekja ėshtė shkaktuar nga sėmundje profesionale; Vėrtetim i organeve tė pushtetit lokal qė prindėrit, prindėrit e prindėrve nuk kanė persona qė detyrohen ti mbajnė dhe jetonin nė tė njėjtėn familje me atė qė ka vdekur, jo mė pak se njė vit para vdekjes; Vėrtetim nga organet e prokurorisė ose gjykatės pėr rastet kur kėrkohet tė pėrfitohet nga dekreti nr. 758, datė 1.4.1994 "Pėr njė mbrojtje tė veēantė tė ushtarakut"; Vėrtetim nga ministria pėrkatėse pėr humbjen e jetės sė pilotit nė pėrmbushje tė detyrės gjatė fluturimit. Pėr tė marrė kėtė pėrfitim, personi duhet tė bėjė kėrkesė me shkrim pranė ALSSH-sė, ku tė deklarojė se nuk ėshtė ekonomikisht aktiv (i punėsuar ose i vetėpunėsuar); Jetimi qė ka moshėn ligjore pėr tu punėsuar ose vetėpunėsuar, kur nuk vazhdon shkollėn dhe ėshtė nėn 18 vjeē (kur banon nė qytet) dhe nėn 16 vjeē (kur banon nė fshat), nė kėrkesėn pėr pension deklaron se nuk ėshtė i punėsuar ose i vetėpunėsuar si dhe paraqet vėrtetim nga Zyra e Punės.

e) Dokumentet qė vėrtetojnė tė ardhurat e realizuara:

Vėrtetim page, sipas sė cilės ėshtė derdhur kontribut pėr periudhat e sigurimit qė nga 1.1.1994 deri nė momentin e shkėputjes nga puna, sipas formularit tip (nėse ka punuar dhe ka derdhur kontribute pėr periudhat pas datės 1.1.1994); Vėrtetim i pagės mesatare neto, pėr vitin e fundit tė punės.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Standard

Publikuar nga: Gazeta Standard

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos