mimet Balkanika 2008-2009 shpallen ne Vlore ne diten e Pavaresise

Vlore 5 nentor NOA/ Milena Selimi - Veprat me te mira letrare te vendeve ballkanike te propozuara me cmimet letrare Balkanika do te shpallen me 28 nentor ne qytetitn e Vlores ne nje aktivitet te mbeshtetur nga MTKRS dhe Bashkia e Vlores.

Do te kete 2 trof 2 fitues per vepren me te mire te Ballkanit per vitet 2008 dhe 2009 dhe Vlora qyteti i librit do te jete vendi mikprites dhe organizator.

Prej kohesh sic eshte bere e njohur juria shqiptare po punon per perzgjedhjen e vepres dhe autorit qe do te perfaqesojne Shqiperine ne konkursin nderkombetar per shpalljen e vepres me te mire letrare per vitet 2008 dhe 2009.

Pra vecoria e ketij edicioni qe organizohet ne Shqiperi per here te dyte eshte se do te akordohen dy cmime per vitet respektive pasi per arsye madhore nuk u be i mundur organizimi i eventit te vitit 2008 ne kohen e duhur.

Sic eshte bere e njohur qe ne fillim te konkurrimit juria shqiptare ka kete perberje Prof. dr. Jorgo Bulo kryetar Diana uli Prof. dr. Ali Aliu Prec Zogaj Virgjil Muci anetare.

Ne punen e saj juria ka marre parasysh te gjitha veprat letrare te botuara gjate viteve 2008 dhe 2009 ne gjinite e romanit vellimit me tregime esse.

Si baze ka sherbyer informacioni per veprat e dorezuara ne Biblioteken Kombetare te Shqiperise Biblioteken Kombetare Universitare te Kosoves si dhe veprat e botuara nga autoret shqiptare ne Maqedoni Malin e Zi dhe diaspore.

Ne fazen e pare te perzgjedhjes juria shqiptare e mimit Balkanika percaktoi 10 autoret dhe veprat e meposhtme te cilat do te vazhdojne konkurrimin per fazen tjeter ku do te percaktohen 3 autoret dhe veprat qe do te vazhdojne konkurrimin per te percaktuar perfaqesuesit shqiptar ne konkurrimin nderkombetar.

Dhjete autoret e 10 veprave me te mira perzgjedhur nga juria kombetare si pretendente per perfaqesimin e Shqiperise ne mimin Letrar Balkanika per vitin 2008 jane

1. Bahri Myftari Djaj te lumtur tregime

2. Ben Blushi Te jetosh ne ishull roman

3. Ermir Nika Net mekataresh tregime

4. Jusuf Buxhovi Libri i Gjakoves roman

5. Mehmet Kraja Selvite e Tivarit roman

6. Mihallaq Qilleri Brenga dashurie novela dhe tregime

7. Naum Prifti Grirja e shpirtit tregime

8. Piro Misha Arratisja nga burgjet e historise do te thote sot te jesh shqiptar ese

9. Viktor Canosinaj Pianistja belge roman

10. Visar Zhiti Shekull tjeter tregime

Ndersa 10 autoret e 10 veprave me te mira perzgjedhur nga juria kombetare si pretendente per perfaqesimin e Shqiperise ne mimin Letrar Balkanika per vitin 2009 jane

1. Agron Tufa Tenxherja roman

2. Kim Mehmeti Kulla dykateshe roman

3. Flutura Acka Ku je

4. Ismail Kadare E penguara roman

5. Koco Kosta Absurdi roman

6. Mira Meksi E kuqja e demave roman

7. Odise Kote Vejusha tregime dhe novela

8. Romeo ollaku Per shtegtaret e pak metrave katrore tregime

9. Teodor Laco Mjegull roman

10. Zija ela Sos nje buzeqeshje roman

Fondacioni Balkanika dhe Instituti i Librit dhe i Promocionit Toena kane zgjedhur Vloren si vend organizator te ketij evenimenti nderkombetar si nje prej qyteteve me liberdashese ne boten shqiptare por e njohur edhe per mikpritjen tradicionale te zones.

Por edhe resurset turistike qe ofron Vlora eshte tamam rasti qe te behen te njohura per pjesemarresit e shumte nga vendet e tjera te Evropes Juglindore te cilet jane krijues studiues botues e personalitete te shquar te rajonit tone.

m.s/mit/NOA

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

News of Albania

Publikuar nga: News of Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos