Regjistrimi i pronės, dokumentet qė duhen pėr nė HipotekėPėr regjistrimin e pasurisė nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme duhen gjithsej 129 dokumente. Burime pranė kėtij institucioni shpjeguan pėr gazetėn “Albania” se kėto dokumente iu duhen qytetarėve pėr njė sėrė shėrbimesh qė ofrohen nė kėtė institucion. Tė njėjtat burime shpjegojnė se lista ėshtė e shoqėruar me kodin pėrkatės dhe institucion qė mund tė merret dokumentacioni pėrkatės. Gazeta “Albania” ka mundur ta sigurojė listėn e plotė tė dokumenteve dhe po e boton atė nė numrin e sotėm. Pėr tė kryer regjistrimin e pronės nė Hipotekė, duhet tė kesh njė sėrė dokumentesh. Duke qenė se procedurat kanė ndryshuar duke u pėrfshirė nė sistemin elektronik, ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė gjithė ata qė duan tė regjistrojnė qė tė kenė dokumentacionin e saktė nga institucionet e duhura. Tani mė qytetarėt nuk e kanė tė nevojshėm qė tė qėndrojnė pėr orė tė tėra nė radhė pėr tė kryer veprime pėr pronėn. Sistemi mė i ri iu ka mundėsuar atyre qė ata tė paraqiten vetėm dy herė pėr kėrkesėn e tyre. Fillimisht do tė paraqesin kėrkesėn, nė kėtė ditė ata do tė pajisen me njė kupon si dhe do t’u pėrcaktohet data dhe orari kur duhet tė fusin kuponin nė aparaturat elektronike tė Zyrave Vendore pėr Regjistrimin e Pasurive. Mė pas atyre do iu vijė pėrgjigja me postė.
Shėrbimet
Pėr tė gjitha shėrbimet qė kryen Zyra pėr Regjistrimin e Pasurive janė pėrcaktuar kode pėr shkak tė sistemit tė ri elektronik. Hipoteka ka pėrcaktuar kodet dhe shėrbimet pėr dokumentet qė shėrbejnė pėr kalimin e pronėsisė, informacionin, Regjistrimin dhe fshirjen e barrave, Regjistrimin e pasurisė truall/ ose ndėrtesė tė fituar nė bazė tė 28 proceseve ligjore qė janė tė parashikuar nė formular. Si dhe sė fundmi dokumentet pėr regjistrimin fillestar tė pasurisė. Nė tabelėn qė pėrmban verifikimet e dokumenteve janė tė pėrfshira verifikimet e aktit administrativ, verifikimet e aktit noterial, e vendimit gjyqėsor. Po kėshtu pėr tė gjitha ato raste kur kemi tė bėjmė me njė vendim me anė t ė sė cilit paraqitet fitim pronėsie me trashėgimi si dhe kur bėhet fjalė pėr kundėrshtim tė vendimit tė komisionit tė kthimit dhe kompensimit tė pronave.
Dokumentet
Nė tabelėn qė ofrohen dokumentet e duhura janė pėrcaktuar nė disa kategori. Pėr vendimet gjyqėsore janė pėrfshirė 15 dokumente qė shoqėrohen me institucionin qė mund t’i lėshojė ato dhe kodin pėrkatės tė tyre. Mė tej ndarja vazhdon me aktin administrativ, noterial hartografik dhe ndihmės.
LISTA E PLOTE E DOKUMENTAVE QE NEVOJITEN

Kodi Emri i dokumentit Institucioni leshues
1. Vendim gjyqesor GJ1 Vendim gjykate ose marreveshje noteriale per krijim servituti Gjykata
GJ2 Vendim gjykate ose marreveshje per heqje servituti Gjykata
GJ3 Vendim gjykate per caktim e kujdestarit te miturve antare te familjes bujqesore Gjykata
GJ4 Vendim gjykate per fshirje Gjykata
GJ5 Vendim gjykate per regjistrimin e personit juridik Gjykata
GJ6 Vendim gjyqesor ose akt noterial per vendosjen e hipotekimit Gjykata
GJ7 Vendim gjyqesor per kalimin e prones se paluajtshme ne pronesi te fituesit te ankandit Gjykata
GJ8 Vendim gjyqesor perfundimtar i formes se prere Gjykata
GJ9 Vendim gjyqesor te shkalles se pare ose vertetim me shkrim nga organi qe ka bere gabimin ne dokumentin perkates Gjykata
GJ10 Vendim i Gjykates per regjistrimin e personit juridik Gjykata
GJ11 Vendimi keshillit te komunes Gjykata
GJ12 Vendimi gjyqesor per venie sekuestro ose i ndermjetem Gjykata
GJ13 Vendim gjjyqesor per heqje dore nga trashegimia Gjykata
GJ14 Vendim gjyqesor per nderrim emri Gjykata
GJ15 Vendim gjyqesor per celje trashegimie Gjykata
2. Akt administrativ A1 Akt administrativ per fshirje te kufizimeve te pasurise Institucioni qe e ka me ligj.
A2 Akt administrativ per venie kufizimi Institucioni qe e ka me ligj.
A3 Akt i dorezimit i nenshkruar nga AKP e Bleresi A.K.P
A4 Akt i kolaudimit te objektit Inxhinier i licensuar
A5 Akt i marrjes se tokes ne pronesi Komisioni i ndarjs se tokes ne fshat dhe komune
A6 Akt i piketimit te objektit Urbanistika e Bashkise/Qarkut
A7 Akt ligjor te pronesise ose te drejtave te tjera reale
A8 Akt vleresimi i pasurise per efekt tatimi Person i licensuar per vleresimin
A9 Certifikate e gjendjes familjare Gjendja Civile e Bashkise/Komunes
A10 Certifikate e gjendjes familjare ne momentin e kalimit te pronesise Gjendja Civile e Bashkise/Komunes
A11 Certifikate familjare e 1 dhjetor 1992 Gjendja Civile e Bashkise/Komunes
A12 Certifikate lindje Gjendja Civile e Bashkise/Komunes
A13 Certifikate pronesie Zyra Vendore e R.P.P.
A14 Dokument pronesie Zyra Vendore e R.P.P.
A15 Kartela e pasurise Zyra Vendore e R.P.P.
A16 Kartela e pasurise (Kopje) Noteri
A17 Leja per sheshin e ndertimit e dhene nga organi kompetent K.Rr.T. Bashkise. Komunes, Qarkut
A18 Leje ndertimi e miratuar nga KRRT K.Rr.T. Bashkise. Komunes, Qarkut
A19 Leje ndertimi e miratuar nga KRRT K.Rr.T. Bashkise. Komunes, Qarkut
A20 Leje ndertimi e miratuar nga Kryetari i Keshillit te fshatit te bashkuar KP te qytetit K.ryetari Keshillit te fshati bashkuar
A21 Leje ndertimi e miratuar nga Pergjegjesi i Seksionit te Urbanistikes Pergjegjesi i Seksionit te Urbanistikes
A22 Leje ndertimi e miratuar nga Pergjegjesi i Zyres se Urbanistikes te KEKP te qytetit Pergjegjesi i Seksionit te Urbanistikes
A23 Leje shfrytezimi ose banimi te objektit Bashkia/Komuna/Qarku
A24 Lista e inventarit te pasurise qe do te regjistrohet Keshilli i Ministrave
A25 Miratimi i Ministrise se Bujqesise per ndryshimin e llojit te pasurise nga are ne truall Ministri i Bujqesise
A26 Shkrese percjellese e institucionit qe kerkon regjistrimin e pasurise Institucioni qe e ka me ligj
A27 Shkrese percjellese nga institucioni qe ka leshuar aktin Institucioni qe e ka me ligj
A28 Shkrese percjellese nga institucioni qe ka leshuar lejen e shfrytezimit Bashkia/Komuna/Qarku
A29 Statuti i shoqerise tregtare Asambleja e shoqerise
A30 Urdher nga regjistruesi Regjistruesi i ZVRPP
A31 Urdheri i Ministrit te Ekonomise Publike dhe Privatizimit Ministri i Ekonomise
A32 Vendim Bashkie per ndryshim emri Keshilli i Bashkise
A33 Vendimi i Keshillit te Ministrave per kalimin ne administrim te pasurive Keshilli i Bashkise
A34 Vendimi i Komisionit te shperndarjes dhe te likuidimit te pasurive te Koop.Bujqesore Komisioni i shperndarjes dhe likuidimit te pasurive te kooperativave bujqesore
A35 Vendimi i Komsionit te kthimit dhe kompensimit te pronave ish pronareve Agjensia e kthimit e kompesimit te p[ronave
A36 Vertetim i Zyres se Gjendjes Civile Zyra e gjendjes civile
A37 Vertetim nga organi i njesise vendore ku ndodhet pasuria Bashkia/Komuna/Qarku
A38 Vertetim nga organi i njesise vendore mbi perberjen e familjes Komuna
A39 Vertetim pronesie Zyra Vendore e R.P.P.
A40 Vertetimi i ndryshimit te kufirit i leshuar nga autoritetet e pushtetit vendor ose nga subjekti shteteror qe e ka ne administrim
A41 Akt administrativ per ndryshim emri Bashkia/Komuna/Qarku
3. Akt noterial N1 Akt noterial per fshirje te kufizimeve te pasurise ose fshirje te hipotekimit Noteri
N2 Akt noterial per hipotekim ligjor Noteri
N3 Akt-dhurimi i nderteses i pergatitur nga Komisioni i perbashket i Bashkise dhe Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve Noteri
N4 Deklarate e anetareve te familjes bujqesore per zgjedhjen e nje perfaqesuesi te ri te familjes bujqesore Noteri
N5 Deklarate e per heqje dore nga pasuria Noteri
N6 Deklarate noteriale Noteri
N7 Deklarate noteriale e kufitareve Noteri
N8 Deklarate noteriale e kufitareve qe preken nga saktesimi Noteri
N9 Deklarate noteriale e pronarit Noteri
N10 Deshmi trashegimie Noteri/ Gjykata
N11 Deshmi trashegimie nese prona i kthehet trashegimlenesit Noteri/ Gjykata
N12 Dokument per marredheniet me truallin Noteri//AKKP, KNT i fshatit
N13 Dokumenti i kalimit te pronesise ne te cilen te jene nenshkrimet e anetareve te familjes dhe te trashegimtareve te anetarit te saj ose perfaqesues me prokure Noteri
3. Akt noterial N14 Kontrate dhurimi Noteri
N15 Kontrate dhurimi me kusht Noteri
N16 Kontrate e mardhenieve me truallin Noteri
N17 Kontrate e shites se truallit midis Keshillit te rrethit/Bashkise dhe bleresit Noteri
N18 Kontrate e shitjes nepermjet AKP-se dhe bleresit per objektin Noteri
N19 Kontrate e shitjes se baneses Noteri
N20 Kontrate e shitjes se objektit Noteri
N21 Kontrate e shitjes se truallit midis Keshillit te Rrethit dhe bleresit Noteri
N22 Kontrate e shitjes se truallit midis Keshillit te rrethit/Bashkise dhe bleresit Noteri
N23 Kontrate e shitjes se truallit pas 01.08.1991 Noteri
N24 Kontrate midis themelueseve
N25 Kontrate nenqiraje Noteri
N26 Kontrate noteriale midis pronareve Noteri
N27 Kontrate pjestimi ose vendim gjykate Noteri/Gjykata
N28 Kontrate qiraje Noteri
N29 Kontrate shitje Noteri
N30 Marreveshje noteriale e lidhur ndermjet subjekteve kufitare per ndryshimin e kufirit Noteri
N31 Miratim i pronarit
N32 Akt noterial per heqje dore nga pronesia Noteri
N33 Kontrate kembimi Noteri
N34 Akt noterial per marreveshje kufizuese Noteri
N35 Kontrate shitje me rezerve Noteri
4. Dokument hartografik H1 Gentplan apartamenti
H2 Harta treguese e pasurise Zyra vendore e RPP
H3 Harta treguese e pasurise (Kopje) Zyra vendore e RPP
H4 Planimetri apartamenti
H5 Plan-rilevimi Topograf me license
H6 Plan-vendose e miratuar nga pergjegjesi i Seksionit te urbanistikes Urbanistika
H7 Plan-vendose e miratuar nga pergjegjesi i Urbanistikes dhe Kryetari i Keshillit te fshatit Urbanistika
H8 Plan-vendosja e miratuar nga KRRT KRRT/Bashkise/Komunes/Qarkut
H9 Plan-vendosja e miratuar nga KRRT, per token e miratuar nga Ministria e Bujqesise KRRT/Bashkise/Komunes/Qarkut
H10 Plan-vendosja e miratuara nga KRRT per deri 5.000 m2 dhe nga KRRTSH per mbi 5.000 m2 KRRT/Bashkise/Komunes/Qarkut, KRRTSH.
H11 Plan-vendosja te miratuar nga Urbanistika Urbanistika
H12 Plan-vendosje
H13 Plan-vendosje e miratuar nga Urbanisti i KEKP te qytetit
H14 Proces-verbal i marjes se prones ne dorezim AKKP
H15 Projekti (planimetri e kateve) Bashkia/Komuna/Qarku.
5. Dokument ndihmes ND1 Dokumenta te tjera mbeshtetes te 24 b
ND2 Kerkese per saktesim Personi i interesuar
ND3 Kerkese e pronarit Personi i interesuar
ND4 Kerkese e te interesuarit Personi i interesuar
ND5 Kerkese me shkrim nga i interesuari ku perfshihen te dhenat e nevojshme per identifikimin e pasurise Personi i interesuar
ND6 Kerkese per ndryshim kufiri Personi i interesuar
ND7 Kerkese per pjestimin pasurie Personi i interesuar
ND8 Kerkese per regjistrim Personi i interesuar
ND9 Kerkese-padi Personi i interesuar
ND10 Kopje certifikates te pronesise ose kopje kartele ose plan rilevimi Zyra Vendore e RPP
ND11 Kopje te certifikates se pronesise Zyra Vendore e RPP
ND12 Mandat arketimi-pagese e leshuar nga gjykata Gjykata
ND13 Te dhena mbi identifikimin e pasurise objekt gjykimi Gjykata
ND14 Vertetim nga gjykata ku konfirmohet personaliteti juridik dhe fakti se ai nuk ka kaluar ne likujdim , falimentim apo mbyllje, vertetim i cili duhet te kete te njejten date me ate te paraqitjes ne ZRPP Gjykata
ND15 Vertetim nga organi qe ka kryer gabimin material Institucioni qe e ka me ligj
6. Dokument ndihmes (24b) ND16 Akt njoftunie Gjykata
ND17 Dokumente qe vertetojne blerjen e truallit nga ish-pronare Organe te pushtetit lokal.
ND18 Dokumete trashegimie te interesuarit Noteri/Gykata
ND19 Harte e pasurise para vitit 1990
ND20 Leje ndertimi i dhene nga organi kompetent i periudhes kur eshte bere ndertimi Organe te pushtetit lokal.
ND21 Vendim gjyqesor i faktit kur eshte bere ndertimi Gjykata
ND22 Vertetim nga organet e pushtetit vendor per ndertimet e bera para vitit 90 Organe te pushtetit lokal.


16 Dhjetor 2010

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Albania

Publikuar nga: Albania

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos