E Drejta e Biznesit nė BE, Shqipėria pėrfshihet nė master

Njėmbėdhjetė shkolla tė drejtėsisė nė Europėn Juglindore (SEE), ku pėrfshihet edhe Shqipėria, kanė formuar njė lloj konsorciumi, duke hedhur sytė nė anėtarėsimin e ardhshėm nė BE. Nė bashkėpunim me Agjencinė Gjermane pėr Bashkėpunimin Teknik (GTZ) dhe Fondin e Hapur Rajonal pėr Europėn Juglindore - Reforma Ligjore, shkollat kanė zhvilluar programin e parė rajonal tė masterit, nė tė Drejtėn e Biznesit tė BE-sė. Programi i pėrbashkėt duhet "tė rrisė konkurueshmėrinė ndėrkombėtare tė arsimit tė lartė europian, veēanėrisht lidhur me programin e zhvillimit, bashkėpunimit ndėr-institucional dhe programeve tė integruar tė studimit nė njė nivel rajonal", i tha SETimes, Veronika Efremova, drejtuese e ekipit nė GTZ, Fondi i Hapur pėr Reformėn Ligjore tė Europės Juglindore. Deri tani, 86 studentė janė regjistruar nė katėr institucione, shkollat e drejtėsisė nė Shkup, Tiranė, Beograd dhe Mostar. Profesori i drejtėsisė, Goran Koēevski, njė anėtar i fakultetit nė Universitetin e Shkupit, thotė se i ka bėrė pėrshtypje ajo qė ka parė. "Pata njė mundėsi qė tė jap leksione nė Tiranė, Mostar dhe Beograd. Pėrvoja ishte fantastike, pasi pata njė rast qė tė shkėmbej njohuritė e mia me studentė tė ardhur nga mjedise politike, ekonomike dhe sociale tė ndryshėm".

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Mapo

Publikuar nga: Gazeta Mapo

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos