Perdorimi i rregullt i aspirines mund te ndaloje lloje te ndryshme kanceri

Perdorimi i rregullt i nje doze te ulet te aspirines ne moshen e mesme mund te ndaloje lloje te ndryshme kanceri - kjo sipas nje studimi te ri britanik me mjeke te Universiteti Oxford.

Studiuesit thone se pas marrjes se aspirines per dy dekada rreziku i vdekjes nga kanceri i prostates apo i mushkerive do te ishte 20 perqind me i ulet. Ilaci qe eshte zbuluar shume kohe me pare duket si i parendesishem. Aspirina perdoret rregullisht nga pacientet me kolesterol te larte tension te larte apo diabet dhe dihet qe ndihmon ne pakesimin e goditjeve ne zemer dhe hemoragjise cerebrale.

Analizat e reja te publikuara nga revista mjekesore Lancet ndoqi tete prova klinike me 25 mije pjesemarres. Studimi thote se aspirina ul rrezikun e vdekjeve nga kanceri me gati nje te treten. Mjeket megjithate paralajmerojne se nje aspirine ne dite nuk spraps efektet qe vijne nga mbipesha duhani apo mungesa e fiskultures

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Zėri i Amerikės

Publikuar nga: Zėri i Amerikės

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos