Programi i matures

02/02/2011   Programi pėr Fiziken

Lista e koncepteve (76 tema)

Zhvendosja, Shpejtėsia. Nxitimi. Lėvizje njėtrajtėsisht e ndryshueshme. Rėnia e lirė. Nxitimi i rėnies sė lirė. Radiani. Shpejtėsia kėndore. Perioda. Frekuenca. Shpejtėsia lineare. Nxitimi qendėrsynues. Masa. Forca. Forca e fėrkimit. Fėrkimi i prehjes.

Fėrkimi i rrėshqitjes. Forca e elasticitetit. Shformimi elastik. Forca e rėndesės.

Pesha e trupit. Fusha gravitacionale. Impulsi i trupit. Baraspesha e forcave

Momenti i forcės. Puna mekanike. Energjia kinetike. Energjia potenciale.

Energjia mekanike. Sistemi i izoluar. Temperatura absolute. Parametrat e gjendjes sė gazit. Energjia e brendshme termike. Puna nė termodinamikė. Intensiteti i fushės elektrike. Potenciali i fushės elektrostatike. Diferenca e potencialit. Kapaciteti elektrik i pėrcjellėsit. Kapaciteti elektrik i kondensatorit. Pjesė homogjene e qarkut. Rezistenca e pėrgjithshme e njė pjese qarku. Forca magnetike e Amperit. Rregulla e dorės sė majtė

Forca magnetike e Lorencit. Fluksi i induksionit magnetik. Pėrkufizimi nėpėrmjet formulės. Dukuria e induksionit elektromagnetik. Induktiviteti i qarkut. Autoinduksioni.

Lėkundja harmonike. Qarku lėkundės ideal. Vlera efektive e rrymės alternative.

Vlera efektive e tensionit tė rrymės alternative. Rezistenca e pėrgjithshme nė qarkun e rrymės alternative. Fuqia e plotė. Fuqia aktive. Kuptimi i valės. Frekuenca, amplituda, shpejtėsia dhe gjatėsia e valės. Parimi i mbivendosjes sė valėve. Burime koherente, valė koherente. Interferenca e valėve. Interferenca e dritės Kėnd I rėnies, i pasqyrimit dhe pėrthyerjes. Vatra e pasqyrės sferike, boshti optik. Vatra dhe kulmi i thjerrės, boshtet optike. Thjerra pėrmbledhėse. Thjerra shpėrhapėse. Energji relativiste e lėvizjes.

Efekti fotoelektrik. Natyra grimcore e dritės. Natyra valore e grimcave. Nuklonet

Energjia e lidhjes. Forcat bėrthamore . Radioaktiviteti. Rrezet a, ß,

Lista e Njohurive

Formula e shpejtėsisė nė lėvizjen drejtvizore tė njėtrajtshme.

Formula e nxitimit nė lėvizjen njėtrajtėsisht tė ndryshueshme.

Pėrkufizimi i nxitimit.

Ekuacioni i koordinatės nė lėvizjen njėtrajtėsisht tė ndryshueshme.

Formula e shpejtėsisė dhe e zhvendosjes nė rėnien e lirė.

Pėrkufizimi i shpejtėsisė kėndore.

Lidhja e periodės me frekuencėn.

Lidhja e shpejtėsisė kėndore me periodėn dhe frekuencėn.

Njehsimi i nxitimit qendėrsynues.

Ligji i parė i Njutonit. Ligji i dytė i Njutonit. Ligji i tretė i Njutonit.

Njehsimi i forcės sė fėrkimit tė rrėshqitjes dhe drejtimi e kahu i saj.

Ligjii Hukut. Njehsimi i peshės kur mbėshtetėsja lėviz me nxitim

Ligji i tėrheqjes sė gjithėsishme. Njehsimi i impulsit tė njė pike lėndore

Ligji i ruajtjes sė impulsit tė njė sistemi. Kushti i baraspeshės sė forcave

Njehsimi i momentit tė njė force. Kushti i baraspeshės sė momenteve tė forcave

Njehsimi i punės sė forcave konstante. Njehsimi i punės sė forcės sė rėndesės

Njehsimi i punės sė forcave elastike. Njehsimi i energjisė kinetike nė lėvizjen tejbartėse.

Teorema e energjisė kinetike. Njehsimi i energjisė potenciale gravitacionale.

Njehsimi i energjisė potenciale elastike. Njehsimi i energjisė sė plotė mekanike

Ligji i ruajtjes sė energjisė mekanike. Ekuacioni themelor I teorisė kinetike-molekulare

Ekuacioni i pėrgjithshėm i gjendjes sė gazit.

Ligji i procesit izotermik, izobarik dhe izohorik.

Lidhja midis temperaturės absolute dhe temperaturės celsius.

Parimi i parė i termodinamikės. Parimi i dytė i termodinamikės

Ligji i Kulonit. Fusha elektrostatike Er

Njehsimi i punės sė forcave elektrostatike

Pėrkufizimi i potencialit dhe njehsimi i diferencės sė potencialeve.

Pėrkufizimi i kapacitetit elektrik. Kapaciteti I kondensatori tė rrafshėt

Ligji i Omit pėr njė pjesė homogjene tė qarkut. Njehsimi I punės dhe fuqisė sė rrymės.

Rezistenca e pėrgjithshme nė lidhjen nė seri, nė paralel dhe tė

kombinuara. Ligji i Omit pėr qarkun e plotė elektrik

Ligji i Amperit. Formula e forcės sė Lorencit.

Njehsimi i fluksit tė fushės magnetike

Kahu I rrymės sė induktuar. Rregulla e Lencit

Ligji i induksionit elektromagnetik.

Ekuacioni kohor i zhvendosjes nė lėkundjen harmonike.

Energjia kinetike, potenciale dhe e plotė nė lėkundjet e lira elastike.

Perioda e lėkundjeve nė qarkun LC.

Energjia elektrike dhe magnetike, shndėrrimet e tyre nė qarkun lC.

Njehsimi i vlerės efektive tė intensitetit dhe tensionit tė rrymės

alternative. Formula e ligjit tė Omit pėr qarkun R,l,C nė seri

Njehsimi i fuqisė aktive nė qarkun alternativ.

Lidhjet midis madhėsive qė karakterizojnė valėt.

Ekuacioni i valės. Parimi i mbivendosjes sė valėve.

Ligji i pasqyrimit tė dritės. Ligji i pėrthyerjes sė dritės

Ndėrtimi dhe natyra e shėmbėllimit nė pasqyrėn e rrafshėt.

Pėrftimi i shėmbėllimeve nė pasqyrat sferike. Pėrftimi i shembėllimit nė thjerra.

Ekuacionet e lėvizjes sė pikės lėndore nė fushėn homogjene tė

gravitetit.

Formula e masės dhe impulsit sipas teorisė sė relativitetit.

Energjia e plotė relativiste ( ) 2c m •=e

Ekuacioni i Ajnshtajnit pėr fotoefektin.

Formula e De Brojit Lidhja A = N + Z.

Energjia e lidhjes e bėrthamės

Pėrmbajtja

Teksti Kapitulli Tema

FIZIKA 1 me autorė: Agim Gorana, Halli Sykja, Ilia Paluka, Ilia Prifti, Niko Thomo, Nuri Xhepa, Rushit Bezhani

Lėvizja drejtvizore e njėtrajtshme. Lidhja e zhvendosjes me shpejtėsinė.

Nxitimi nė lėvizjen drejtvizore njėtrajtėsisht tė ndryshuar. Lidhja e shpejtėsisė me nxitimin. Zhvendosja nė lėvizjen drejtvizore njėtrajtėsisht tė ndryshuar.

Lėvizja rrethore e njėtrajtshme. Nxitimi qendėrsynues. Rėnia e lirė mbi tokė si lėvizje

njėtrajtėsisht e nxituar. Dinamika. Ligjet e Njutonit Ligji i parė i Njutonit.

Ligji i dytė i Njutonit. Ligji i tretė i Njutonit. Forcat e fėrkimit. Shformimet elastike dhe ligji i Hukut. Forca e rėndesės dhe pesha. Ligji i gravitacionit tė gjithėsishėm.

Impulsi i pikės lėndore. Ligji i ruajtjes sė impulsit. Forca dhe baraspesha e

Trupave. Peshimi i forcave. Momenti i forcės dhe baraspesha.

Puna e forcave dhe energjia mekanike. Puna e njė force konstante.

e forcės sė rėndesės. Puna e forcės elastike. Energjia kinetike dhe teorema e energjisė

kinetike. Energjia potenciale si energji e vendndodhjes. Energjia potenciale nė

rastin e rėndesės dhe tė sustės sė shformuar. Energjia e plotė mekanike dhe ligji i

ruajtjes sė energjisė mekanike. teorisė kinetike-molekulare Bazat e teorisė

molekulare tė lėndės. Gazi i pėrsosur. Gazi i pėrsosur dhe ekuacioni themelor i

Ekuacioni i pėrgjithshėm i gazeve. Ligje tė veēanta nė gaze. Temperatura

absolute. Puna nė termodinamikė. Parimi i parė i termodinamikės.

FIZIKA 2

Parimi i dytė i termodinamikės. Fusha elektrike konstante (Elektrostatika) Bashkėveprimi i ngarkesave. Ligji i Kulonit. Fusha elektrostatike. Potenciali elektrik i ngarkesės pikėsore. Puna nė fushėn elektrike. Potenciali dhe diferenca e potencialit.

Kapaciteti elektrik. Kondensatori. Kondensatori i rrafshėt. Rryma elektrike konstante. Ligji i Omit pėr njė pjesė homogjene tė qarkut elektrik. Puna dhe fuqia e rrymės. Mėnyrat e lidhjes sė rezistencave nė qarqe. Ligji i Omit pėr qarkun e plotė elektrik. Fusha magnetike konstante. Veprimi i fushės magnetike mbi pėrēuesin me rrymė. Forca e ushtruar nga fusha magnetike mbi ngarkesėn nė lėvizje. Induksioni elektromagnetik. Fluksi i fushės magnetike. Induksioni elektromagnetik. Forca elektromotore e induksionit

elektromagnetik. Rregulla e Lencit. Autoinduksioni. Lėkundjet Lėkundje harmonike. Karakteristika tė pėrgjithshme. Energjia dhe shndėrrimet e saj nė lėkundjet e lira mekanike.

Fizika 3 Profili natyror

Lėkundjet e lira elektromagnetike. Qarku me LC, shndėrrimet energjetike.

Rryma alternative: vlerat efektive tė saj. Ligji i Omit pėr qarkun RLC nė seri.

Fuqia nė qarkun e rrymės alternative. Valėt karakteristikat e valės. Ekuacioni i valės.

Mbivendosja e valėve koherente. Interferenca. Optika Interferenca e dritės. Ēarjet e Jungut. Ligjet e pasqyrimit dhe tė pėrthyerjes sė dritės. Pasqyra e rrafshėt dhe sferike (vetėm pėrftimi i shembėllimeve). Thjerrat (vetėm pėrftimi i shembėllimeve).

Fizika 4 profili natyror

Autorėt: FizAgim Minxhozi, Halil Sykja, Ilia Prifti,

Kristaq Piti, Mimoza Hafizi, Niko Thomo, Nuri Xhepa, Rushit Bezhani, Zenun Mulaj

Lėvizja e grimcave nė fushėn e forcave Lėvizja e pikės lėndore nė fushėn

homogjene tė gravitetit. DinamikaTeoria e relativitetit relativiste. Masa dhe impulsi nė

terorinė e relativitetit. Energjia relativiste e lėvizjes (pa

rrjedhime). Fizika kuantike Efekti fotoelektrik dhe teoria grimcore e

dritės. Natyra valore e grimcave dhe hipoteza e De Brojit. Fizika bėrthamore

Bėrthama atomike dhe vetitė strukturore tė saj. Energjia e lidhjes dhe forcat bėrthamore.

Radioaktiviteti. Rrezet a, ß, .

Shėnim: Temat e shėnuara tė pėrmbajtjes shtjellohen nė rreth 257 orė tė

programit mėsimor, ose 53% tė tij.

Pesha e secilės fushė tė pėrmbajtjes:

Linja Pėrqindja

Mekanika 34 %

Lėvizja mekanike. Kinematika. 8 %

Dinamika. Ligjet e Njutonit. 13 %

Forcat dhe baraspesha e trupave. 3 %

Puna e forcave dhe energjia mekanike. 10 %

Fizika molekulare dhe termodinamika 11 %

Bazat e teorisė molekulare tė lėndės. Gazi i pėrsosur. 5 %

Termodinamika. 6 %

Elektriciteti dhe magnetizimi 24 %

Fusha elektrike konstante. 8 %

Rryma elektrike konstante. 6 %

Fusha magnetike konstante 3 %

Induksioni elektromagnetik 7

Lėkundjet dhe valėt 13 %

Lėkundjet 10 %

Valėt 3 %

Optika 5 %

Lėvizja e grimcave nė fushėn e forcave dhe

relativiteti 5 %

Lėvizja e grimcave nė fushėn e forcave 3%

Teoria e relativitetit 2 %

Fizika kuantike dhe bėrthamore 8 %

Fizika kuantike 4 %

Fizika bėrthamore 4 %

PROGRAMI PER KIMINE

UDHĖZIME PĖR ZBATIMIN E PROGRAMIT

Programi orientues pėr lėndėn me zgjedhje kimi, pėrfshin njohuri, koncepte dhe aftėsi mė

tė rėndėsishme tė kimisė pėr shkollėn e mesme. Ndjekja e kėtij programi nga shkollat dhe

nxėnėsit siguron njė formim tė mirė kimik tė nxėnėsve, i cili do tė jetė bazament pėr

studimet e mėtejshme universitare tė tyre. Programi orientues pėr provimin me zgjedhje tė kimisė, nė kuadrin e maturės shtetėrore pėr vitin shkollor 2006-2007, pėrbėn njė dokument tė vlefshėm pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme, nxėnėsit e interesuar dhe specialistėt e pėrfshirė nė procesin e vlerėsimit pėr provimet e maturės shtetėrore.

Programi gjeneron informacionin e nevojshėm pėr mėsuesit e kimisė tė shkollave tė

mesme tė pėrgjithshme qė do tė pėrgatisin maturantėt pėr provimin e kimisė si lėndė me

zgjedhje nė maturėn shtetėrore. . Programi gjithashtu orienton nxėnėsit pėr materialet kyē mėsimore, njohuritė, konceptet dhe aftėsitė kryesore qė duhet tė zotėrojnė pėr tė pėrballuar me sukses provimin e kimisė si lėndė me zgjedhje nė maturėn shtetėrore.

Programi pėrbėn gjithashtu njė dokument zyrtar qė duhet zbatuar me korrektesė nga

specialistėt e pėrfshirė nė hartimin e bankės sė pyetjeve dhe tezės sė provimit tė kimisė si

lėndė me zgjedhje pėr maturėn shtetėrore. Ky program duhet shqyrtuar me kujdes dhe rigorozitet nga secili prej grupeve tė tė interesuarve, sidomos kujdes duhet bėrė nga specialistėt e pėrfshirė nė hartimin e bankės sė pyetjeve dhe tezės sė provimit tė kimisė si lėndė me zgjedhje pėr maturėn shtetėrore,

tė cilėt nuk duhet tė pėrfshijnė pėr vlerėsim ēėshtje mėsimore qė nuk janė parashikuar nė

kėtė program. Banka e pyetjeve dhe teza e provimit duhet tė pėrmbajnė ushtrime tė tipeve

dhe niveleve tė trajtuara nė tekstet e kimisė sė shkollės sė mesme tė pėrgjithshme.

Vėmendje duhet tė tregojnė kėta specialistė, dhe nė lidhje me sigurimin e balancės midis

pėrqindjes qė zė secila fushė studimi nė kėtė program me pėrqindjet qė do tė enė kėto

fusha studimi nė testin e kontrollit nė provim. Mėsuesit qė do pėrgatitin nxėnėsit pėr provimin e kimisė duhet ti aftėsojnė nxėnėsit jo vetėm pėr ēėshtjet mėsimore, njohuritė, konceptet dhe aftėsitė e pėrcaktuara nė kėtė program por dhe nė drejtim tė zgjidhjes me shkrim tė detyrave kimike . Kujdes tė veēantė duhet tė bėjė mėsuesi nė drejtim tė aftėsimit tė nxėnėsve nė zgjidhjen e ushtrimeve dhe problemeve tė kimisė pėr fushat e pėrcaktuara nė program, si dhe tė pėrgatitjes sė tyre me teknikat e vetvlerėsimit. Pėrgatitja e nxėnėsve pėr provimin e kimisė, duhet bėrė nė mėnyrė tė vazhdueshmedhe duke pėrdorur njė larmi metodash dhe mjetesh. Nxėnėsit duhet tė sigurojnė cilėsinė e nxėnies sė ēėshtjeve mėsimore, koncepteve kimike dhe aftėsive tė pėrcaktuara nė program. Pėr tė arritur kėtė herė herė ata duhet ti rikthehen dhe ēėshtjeve tė tjera mėsimore tė kimisė nė shkollėn e mesme tė cilat , nuk janė parashikuar nė program, por qė pėrmbajnė informacion bazė pėr tė pėrvetėsuar materialin e zgjedhur pėr provim. Ėshtė fjala kėtu p.sh pėr shkrimin dhe emėrtimin e pėrbėrjeve kimike, shkrimin e barazimeve kimike tė reaksioneve , shkrimin e barazimeve tė shpėrbashkimit elektrolitik tė elektroliteve, kuptimet numėr oksidimi, reaksion oksidimi, reaksion reduktimi, reaksion oksidoreduktimi, njehsimet me formulat dhe barazimet kimike, etj. tė cilat janė tė pėrfshira nė mėnyrė tė natyrshme nė trajtimin e ēėshtjeve mėsimore tė pėrcaktuara nė kėtė program.

KONCEPTE KRYESORE

Numėr kuantik, pėrqendrim molar, shpėrbashkim elektrolitik, mol, ekuilibėr kimik,

produkt i tretshmėrisė, pH, potencial elektrodik standard, entalpi, entalpi standarde e

formimit, izomeri, grup funksionor hidroksilik, grup funksionor karbonilik, grup

funksionor karboksilik, aminė, grup funksionor aminik, mekanizėm reaksioni.

Lidhje kimike, polarizim, lidhje hidrogjenore, potencial jonizimi, afri pėr elektronin,

elektronegativitet, pėrqendrim nė pėrqindje, pėrqendrim molar, pėrqendrim normal,

hidrolizė, konstante shpėrbashkimi, gradė shpėrbashkimi, shpejtėsi e reaksionit kimik,

rend reaksioni, molekularitet, tretshmėri, elektrolit i fortė, elektrolit i dobėt, tretėsirė

tampone, asnjanėsim, numėr oksidimi, oksidim, reduktim, oksidues, reduktues, elektrodė,

element galvanik, forcė elektromotore, elektrolizė, nxehtėsi e reaksionit kimik, barazim

termokimik, hidrokarbur, alkan, alken, alkin, alkadien, aren, alkool, fenol, eter, aldehid,

keton, acid karboksilik, aminė, aminoacid, lidhje peptidike, grup funksionor, reaksion

adicioni, reaksion eliminimi, reaksion zėvendėsimi, reaksion polimerizimi.

NJOHURI KRYESORE

Shpėrndarja e elektroneve nė nivele, nėnnivele, gjendje energjetike. Kuptimi pėr

pėrqendrimin e njė tretėsire, pėrqendrimin molar, nė pėrqindje dhe normal tė tretėsirave.

Kuptimi i molit. Tretshmėria, formimi i precipitatit dhe produkti i tretshmėrisė. Treguesi

hidrogjenor nė tretėsirat ujore. Potenciali elektrodik standard dhe aktiviteti i metaleve.

Radha e shkarkimit tė joneve. Ligji i Hessit. Izomeria e alkaneve. Pėrftimi i acideve

karboksilikė. Kuptimi i aminave. Reaksione tė zėvendėsimit nukleofilik. Reaksione tė

adicionit. Reaksione tė polimerizimit. Reaksione tė eliminimit. Ndryshimi i vetive tė elementėve nė sistemin periodik. Procesi i tretjes. Shpėrbashkimi nė ujė i elektrolitėve tė dobėt dhe tė fortė. Hidroliza e kripėrave. Vėllimi molar i njė gazi nė kushte normale. Klasifikimi kinetik i reaksioneve kimike. Marrėdhėnia e shpejtėsisė sė reaksionit me barazimin kimik tė reaksionit. Mekanizmi i reaksioneve kimikė. Reaksionet

e prapsueshėm dhe ekuilibri kimik. Parimi Lė Shatėlie. Ndikimi i temperaturės, trysnisė

dhe e pėrqendrimit nė zhvendosjen e ekuilibrit kimik. Ekuilibri nė tretėsirat e

elektrolitėve tė dobėt, efekti i jonit tė pėrbashkėt. Tretėsirat tampone. Teoria e

asnjanėsimit. Ndėrtimi i elementit galvanik. Elektroliza e tretėsirave ujore dhe shkrirjeve.

Nxehtėsia e reaksionit kimik dhe barazimet termokimike. Kuptimi i entalpisė dhe

entalpisė sė formimit. Rrjedhime tė ligjit tė Hessit. Ndėrtimi, formula e pėrgjithshme,

emėrtimi, vetitė dhe izomeria e alkaneve. Hidrokarburet e pangopura, klasifikimi, vetitė,

pėrfaqėsuesit kryesorė. Alkoolet - grupi funksionor dhe struktura. Formula e

pėrgjithshme, emėrtimi dhe vetitė e alkooleve, fenoleve dhe etereve. Ndėrtimi, emėrtimi

dhe izomeria e alkanaleve, alkanoleve. Vetitė kimike tė alkanaleve, alkanoleve dhe

pėrftimi i tyre. Ndėrtimi dhe emėrtimi i acideve karboksilikė. Vetitė kimike tė acideve

karboksilike. Ndėrtimi, emėrtimi, gatitja, vetitė, tek aminat. Struktura, emėrtimi, gatitja,

vetitė e aminoacideve, struktura e lidhjes peptidike.

AFTĖSI KRYESORE

Shkrimi i formulės elektronike tė atomeve dhe joneve. Kryerje e njehsimeve me

pėrqendrimin molar tė tretėsirave. Kryerja e njehsimeve me molin. Vlerėsimi i formimit

ose jo tė njė precipitati nė njė pėrzierje tretėsirash. Kryerja e njehsimeve me pH.

Pėrcaktimi i f.e.m nė kushte standarde. Pėrcaktimi i produkteve nga elektroliza nė

tretėsira ujore. Aplikimi i ligjit tė Hessit nė reaksionet kimikė. Pėrcaktimi i izomerėve tė

mundshėm tė aldehideve dhe ketoneve. Shkrimi i barazimeve kimike pėr gatitjen e

acideve karboksilike . Pėrcaktimi i njė reaksioni organik, si: reaksion adicioni, zėvendėsimi, eliminimi, polimerizimi. Vlerėsimi i polaritetit tė lidhjeve kimike. Parashikimi i vetive tė elementėve sipas vendit tė tyre nė tabelėn periodike. Shkrimi i barazimeve tė shpėrbashkimit elektrolitik. Pėrcaktimi i mjedisit nė tretėsirėn ujore tė njė kripe. Aplikimi i ligjit tė veprimit tė masave pėr shpejtėsinė. Pėrcaktimi i rendit dhe molekularitetit tė reaksioneve. Kryerja e njehsimeve me konstanten e ekuilibrit kimik. Parashikimi i zhvendosjes sė ekuilibrit kimik kur ndryshon temperatura, trysnia, vėllimi. Kryerja e njehsimeve pėr tretshmėrinė e substancave pak tė tretshme. Hartimi i barazimeve kimike tė proceseve elektrodike. Kryerja e njehsimeve stekiometrike pėr procese tė ndryshme elektrolize. Kryerja e njehsimeve tė entalpisė standarde tė formimit, tė entalpisė sė njė reaksioni. Shkrimi dhe emėrtimi i formulave strukturore tė pėrfaqsuesve tė hidrokarbureve tė ngopur dhe tė pangopur, pėrcaktimi i izomerėve tė mundshėm tė tyre. Shkrimi dhe emėrtimi i formulave strukturore tė alkooleve, fenoleve, etereve. Shkrimi dhe emėrtimi i formulave strukturore tė acideve karboksilikė. Shkrimi dhe emėrtimi i formulave strukturore tė aminave. Dallimi i grupeve funksionore nė pėrbėrje tė ndryshme organike. Shkrimi i barazimeve kimike tė njė reaksioni - adicioni, polimerizimi, zėvendėsimi, eliminimi.

MATERIALI MĖSIMOR

Pėrmbajtja e listuar sipas teksteve mėsimore tė kimisė

Nr. Teksti : Kapitulli: Tema :

Kimi 1 : Koncepte fillestare nė kimi Moli. Masa molare. Marrėdhėniet e molit

Pėrqindja nė masė e pėrbėrėsve nė njė substancė.

Ndėrtimi i atomit dhe sistemi periodik. Ndėrtimi i atomit sipas Radhėrfordit

Ndėrtimi I bėrthamės sė atomit. Izotopet. Radioaktiviteti. Ndėrtimi I atomit sipas Borit

Numrat kuantikė. Shpėrndarja e elektroneve nė atom . Ushtrime pėr shpėrndarjen e elektroneve. Orbitalet atomike. Ligji periodic I elementeve. Sistemi periodik I elementeve. Ndryshimi I rrezeve atomike nė sistemin periodik.

Ndryshimi I valencės dhe I ngarkesės sė joneve nė sistemin periodic

Metalet dhe jometalet nė sistemin periodik. Lidhja kimike. Lidhja jonike.

Lidhja kovalente. Lidhja bashkėrenditėse. Ushtrime pėr strukturat e Ljuisit.

Karakteri jonik i lidhjes. Polariteti. Bashkėveprimi ndėrmolekular .

Lidhja hidrogjenore. Sjellja kimike dhe sistemi periodik. Ngjashmėria e elementeve nė sistemin periodik. Vetitė reduktuese dhe potenciali i jonizimit. Metalet.

Vetitė oksiduese dhe afria pėr elektronin. Jometalet. Elektronegativiteti dhe karakteri i lidhjes kimike Ndryshimi periodik i vetive tė oksideve dhe tė hidroksideve. Amfoteria.

Ushtrime pėr parashikimin e vetive tė elementeve

Kimi 2

Tretėsirat. Tretėsirat dhe karakteristikat e tyre . Procesi i tretjes dhe energjia. Tretshmėria dhe ndikimi i saj nga natyra e tretėsit dhe substancės sė tretur . Pėrqendrimi i tretėsirave.

Ushtrime pėr pėrqendrimin e tretėsirave. Kinetika kimike dhe ekuilibri. Faktorėt qė ndikojnė nė shpejtėsinė e reaksionit. Matja e shpejtėsisė sė reaksioneve kimike.

Mekanizmi i reaksioneve kimike. Ndikimi i katalizatorėve nė shpejtėsinė e

reaksioneve kimike . Kuptimi i ekuilibrit kimik. Konstantja e ekuilibrit

Parimi Lė Shatėlie. Ndikime tė ndryshimeve nė vėllim dhe temperaturė.

Ushtrime mbi ekuilibrin kimik .

Kimi 3 (Profili natyror) Lidhjet kimike nė pėrbėrjet e karbonit

Lidhjet kimike njėfishe tė karbonit. Lidhjet kimike dyfishe tė karbonit .

Lidhjet kovalente trefishe tė karbonit. Skeleti karbonik dhe shumllojshmėria e

pėrbėrjeve tė karbonit. Hidrokarburet e ngopura. Alkanet me varg tė padegėzuar atomesh

karboni. Alkanet me varg tė degėzuar atomesh. Karboni. Cikloalkanet . Vetitė kimike tė hidrokarbureve tė ngopur. Ushtrime: Emėrtimi dhe vetitė e alkaneve, cikloalkaneve dhe rrjedhėsve tė halogjenuar Hidrokarburet e pangopura Alkenet, Struktura dhe emėrtesa

Izometria gjeometrike. Vetitė kimike tė alkeneve, reaksionet e eliminimit dhe tė adicionit

Oksidimi dhe polimerizimi I alkeneve, polimerėt. Butadieni…..(vetėm butadieni)

Alkinet. Arenet . Struktura elektronike e benzenit. Homologėt e tij. Gatitja e benzenit.....(vetėm gatitja) Rrjedhės tė benzenit. Reaksionet e zėvendėsimit elektrofilik.

Ushtrime: Emėrtesa dhe vetitė e areneve Alkoolet,fenolet, eteret. Alkoolet, klasifikimi dhe emėrtesa. Vetitė e alkooleve. Reaksionet e zėvendėsimit nukleofilik

Ndėrtimi hapėsinor I molekulave. Izomeria optike. (Formulat e projeksionit tė Fisherit

jo) . Fenolet . Eteret dhe tioeteret(Vetėm eteret). Ushtrime: Emėrtesa dhe vetitė e alkooleve, fenoleve dhe etereve. Izomeria optike Aldehidet dhe ketonet

Grupi funksionor dhe emėrtesa e aldehideve dhe ketoneve . Pėrfitimi I aldehideve dhe ketoneve. Pėrfaqsues kryesorė Vetitė e aldehideve dhe ketoneve. Reaksionet redoks.

Ushtrime:Emėrtesa dhe vetitė e aldehideve dhe ketoneve. Acidet karboksilikė

dhe rrjedhėsit e tyre . Grupi funksionor. Klasifikimi dhe emėrtesa e acideve karboksilikė

Pėrfitimi i acideve karboksilikė dhe vetitė. Pėrbėrjet organike me azot . Aminat alifatike dhe aromatike . Ushtrime: Emėrtesa dhe vetitė e pėrbėrjeve organike me azot(aminat).

Aminoacidet, peptidet, protetinat . Aminoacidet : Struktura, gatitja, pėrfaqėsuesit (pėrfaqėsuesit jo). Vetitė e amonoacideve . Peptidet dhe lidhja peptidike

Ushtrime: Struktura dhe vetitė e aminoacideve(jo tė proteinave)

Kimi 4

Termodinamika. Energjia dhe reaksionet kimike . Sistemet dhe shndėrrimet kimike tė tyre. Entalpia. Entalpitė standarde tė formimit. Ligji i Hessit. Ushtrime pėr njehsimin e entalpisė me anė tė ligjit tė Hessit. Kinetika kimike . Shpejtėsia e reaksioneve.

“Teoria e goditjeve” dhe faktorėt qė ndikojnė nė shpejtėsinė e reaksionit.

Pėrqendrimet dhe ekuacioni kinetik I reaksionit.Klasifikimi kinetic I reaksioneve

Ushtrime: Rendi, molekulariteti I reaksionit. Ekuilibrat jonikė. Ekuilibri kimik dhe zhvendosja e tij. Tretėsirat e elektroliteve. Produkti i tretshmėrisė dhe tretshmėria

Efekti i jonit tė pėrbashkėt, produkti i tretshmėrisėdhe formimi i precipitatit

Njehsime me anė tė PT . Treguesi hidrogjenor, pH. Tretėsirat tampone .

Hidroliza. Bazat e analizės sė asnjanėsimit. Ushtrime pėr njehsimin e pH.

Elektrokimia. Numrat e oksidimit. Reaksione oksido-reduktimi . Elektrokimia

Elementi galvanik. Bateritė . Potencialet elektrodikė . Pėrcaktimi i potencialit tė njė elementi galvanik (Ushtrime). Elektroliza. Radha e shkarkimit tė joneve.

Shembuj elektrolize me elektroda aktive.

PĖRMBAJTJA E LISTUAR SIPAS FUSHAVE TĖ PĖRMBAJTJES NĖ KIMI

Fusha: Ndėrtimi i lėndės, sistemi periodik. Do tė studiohen:

1.Kapitulli: Ndėrtimi i atomit dhe sistemi periodik (Kimi 1)

Temat: Ndėrtimi i atomit sipas Radhėrfordit; Ndėrtimi I bėrthamės sė atomit; Izotopet.

Radioaktiviteti; Ndėrtimi I atomit sipas Borit; Numrat kuantikė; Shpėrndarja e

elektroneve nė atom; Ushtrime pėr shpėrndarjen e elektroneve; Orbitalet atomike; Ligji

periodik I elementeve; Sistemi periodik I elementeve; Ndryshimi I rrezeve atomike nė

sistemin periodik; Ndryshimi I valencės dhe I ngarkesės sė joneve nė sistemin periodik;

Metalet dhe jometalet nė sistemin periodik.

2.Kapitulli: Lidhja kimike (Kimi 1)

Temat:Lidhja jonike; Lidhja kovalente; Lidhja bashkėrenditėse; Ushtrime pėr strukturat e

Ljuisit; Karakteri jonik i lidhjes. Polariteti; Bashkėveprimi ndėrmolekular; Lidhja

hidrogjenore.

3.Kapitulli: Sjellja kimike dhe sistemi periodik (Kimi 1)

Temat:Ngjashmėria e elementeve nė sistemin periodik; Vetitė reduktuese dhe potenciali i

jonizimit. Metalet; Vetitė oksiduese dhe afria pėr elektronin. Jometalet;

Elektronegativiteti dhe karakteri i lidhjes kimike; Ndryshimi periodik i vetive tė oksideve

dhe tė hidroksideve. Amfoteria; Ushtrime pėr parashikimin e vetive tė elementeve.

4. Kapitulli: Tretėsirat (Kimi 2) Temat: Tretėsirat dhe karakteristikat e tyre; Procesi i tretjes dhe energjia; Tretshmėria dhe ndikimi i saj nga natyra e tretėsit dhe substancės sė tretur. 5. Kapitulli: Lidhjet kimike nė pėrbėrjet e karbonit (Kimi 3, profili natyror)

Temat:Lidhjet kimike njėfishe tė karbonit; Lidhjet kimike dyfishe tė karbonit; Lidhjet

kovalente trefishe tė karbonit; Skeleti karbonik dhe shumllojshmėria e pėrbėrjeve tė

karbonit.

• Fusha : Kimi sasiore

Do tė studiohen: 1.Kapitulli: Koncepte fillestare nė kimi (Kimi 1)

Temat: Moli. Masa molare. Marrėdhėniet e molit; Pėrqindja nė masė e pėrbėrėsve nė njė

substancė. 2. Kapitulli: Tretėsirat (Kimi 2)Temat: Pėrqendrimi i tretėsirave; Ushtrime pėr pėrqendrimin e tretėsirave. 3. Kapitulli: Ekuilibrat jonikė (Kimi - 4)

Temat: Njehsime me anė tė PT; Ushtrime pėr njehsimin e pH.

4. Kapitulli : Elektrokimia (Kimi - 4) Temat: Pėrcaktimi i potencialit tė njė elementi galvanik (Ushtrime) 5. Kapitulli : Termodinamika (Kimi - 4)

Temat: Ushtrime pėr njehsimin e entalpisė me anė tė ligjit tė Hessit.

Ushtrime tė tjera sasiore nė tema tė tjera, tė parashikuara nė kėtė program.

Fusha : Kinetika kimike Do tė studiohen:

Kapitulli: Kinetika kimike dhe ekuilibri kimik ( Kimi - 2)

Temat: Faktorėt qė ndikojnė nė shpejtėsinė e reaksionit; Matja e shpejtėsisė sė

reaksioneve kimike; Mekanizmi i reaksioneve kimike; Ndikimi i katalizatorėve nė

shpejtėsinė e reaksioneve kimike.

Kapitulli: Kinetika kimike (Kimi – 4)

Temat: Shpejtėsia e reaksioneve; “Teoria e goditjeve” dhe faktorėt qė ndikojnė nė

shpejtėsinė e reaksionit; Pėrqendrimet dhe ekuacioni kinetik I reaksionit; Klasifikimi

kinetik i reaksioneve kimike; Ushtrime: Rendi, molekulariteti I reaksionit.

Fusha : Ekuilibrat kimikė Do tė studiohen:

Kapitulli : Kinetika kimike dhe ekuilibri kimik ( Kimi - 2)

Temat: Kuptimi i ekuilibrit kimik; Konstantja e ekuilibrit; Parimi Lė Shatėlie; Ndikime tė

ndryshimeve nė vėllim dhe temperaturė; Ushtrime mbi ekuilibrin kimik.

Kapitulli : Ekuilibrat jonikė (Kimi - 4) Temat: Ekuilibri kimik dhe zhvendosja e tij; Tretėsirat e elektrolitėve; Produkti i tretshmėrisė dhe tretshmėria; Efekti i jonit tė pėrbashkėt, produkti i tretshmėrisėdhe formimi i precipitatit; Treguesi hidrogjenor, pH; Tretėsirat tampone; Hidroliza; Bazat e analizės sė asnjanėsimit.

Fusha : Elektrokimi do tė studiohen:

Kapitulli : Elektrokimia (Kimi - 4)

Temat: Numrat e oksidimit; Reaksione oksido-reduktimi; Elektrokimia; Elementi

galvanik. Bateritė; Potencialet elektrodikė; Elektroliza. Radha e shkarkimit tė joneve; Shembuj elektrolize me elektroda aktive. .. Fusha : Termokimi Do tė studiohen:

Kapitulli : Termodinamika (Kimi - 4) Temat: Energjia dhe reaksionet kimike; Sistemet dhe shndėrrimet kimike tė tyre; Entalpia. Entalpitė standarde tė formimit; Ligji i Hessit.

Fusha : Kimi organike Do tė studiohen : 1. Kapitulli : Hidrokarburet e ngopura (Kimi 3, profili natyror) Temat: Alkanet me varg tė padegėzuar atomesh karboni; Alkanet me varg tė degėzuar atomesh karboni; Cikloalkanet; Vetitė kimike tė hidrokarbureve tė ngopur; Ushtrime: Emėrtimi dhe vetitė e alkaneve, cikloalkaneve dhe rrjedhėsve tė halogjenuar. Kapitulli : Hidrokarburet e pangopura (Kimi 3, profili natyror)

Temat: Alkenet, Struktura dhe emėrtesa; Izometria gjeometrike; Vetitė kimike tė

alkeneve, reaksionet e eliminimit dhe tė adicionit; Oksidimi dhe polimerizimi I alkeneve,

polimerėt; Butadieni…..(vetėm butadieni); Alkinet. 3. Kapitulli : Arenet (Kimi 3, profili natyror) Temat: Struktura elektronike e benzenit. Homologėt e tij; Gatitja e benzenit.....(vetėm gatitja); Rrjedhės tė benzenit. Reaksionet e zėvendėsimit elektrofilik; Ushtrime: Emėrtesa dhe vetitė e areneve.

Kapitulli : Alkoolet,…. fenolet, eteret….. (Kimi 3, profili natyror)

Temat: Alkoolet, klasifikimi dhe emėrtesa; Vetitė e alkooleve. Reaksionet e zėvendėsimit

nukleofilik; Ndėrtimi hapėsinor I molekulave. Izomeria optike. (Formulat e projeksionit

tė Fisherit jo); Fenolet; Eteret dhe tioeteret(Vetėm eteret); Ushtrime: Emėrtesa dhe vetitė

e alkooleve, fenoleve dhe etereve. Izomeria optike.

Kapitulli : Aldehidet dhe ketonet (Kimi 3, profili natyror)

Temat: Grupi funksionor dhe emėrtesa e aldehideve dhe ketoneve; Pėrfitimi I aldehideve

dhe ketoneve. Pėrfaqsues kryesorė; Vetitė e aldehideve dhe ketoneve. Reaksionet redoks;

Ushtrime:Emėrtesa dhe vetitė e aldehideve dhe ketoneve.

Kapitulli : Acidet karboksilikė dhe rrjedhėsit e tyre (Kimi 3, profili natyror)

Temat: Grupi funksionor. Klasifikimi dhe emėrtesa e acideve karboksilikė;

Pėrfitimi i acideve karboksilikė dhe vetitė.

Kapitulli : Pėrbėrjet organike me azot (Kimi 3, profili natyror)

Tema : Aminat alifatike dhe aromatike; Ushtrime: Emėrtesa dhe vetitė e pėrbėrjeve

organike me azot(aminat). 8.Kapitulli : Amonoacidet, peptidet, protetinat (Kimi 3, profili natyror) Temat: Aminoacidet : Struktura, gatitja, pėrfaqėsuesit (pėrfaqėsuesit jo);

Vetitė e amonoacideve; Peptidet dhe lidhja peptidike; Ushtrime: Struktura dhe vetitė e

aminoacideve(jo tė proteinave).

Pesha e secilės fushė tė pėrmbajtjes

Fusha e pėrmbajtjes : Pėrqindja

Ndėrtimi i lėndės, sistemi periodik. 17 %

Kimi sasiore 16 %

Kinetika kimike. 8 %

Ekuilibrat kimikė. 10 %

Elektrokimia. 11 %

Termokimi. 8 %

Kimi organike. 30 %HISTORI

Udhėzime pėr zbatimin e programit

Programi orientues pėr lėndėn me zgjedhje histori, pėrfshin koncepte mė tė rėndėsishme

tė historisė, si dhe njohuritė dhe shprehitė themelore qė i duhen nxėnėsit nė kėtė disiplinė.

Ky program ėshtė bazuar nė programet ekzistuese tė historisė sė shkollės sė mesme tė

pėrgjithshme. Programi orientues pėr provimin me zgjedhje tė historisė, nė kuadrin e

maturės shtetėrore pėr vitin shkollor 2008-2009, pėrbėn njė dokument tė vlefshėm pėr

shkollat e mesme tė pėrgjithshme, nxėnėsit e interesuar dhe specialistėt e pėrfshirė nė

procesin e vlerėsimit pėr provimet e maturės shtetėrore. Programi pėrmban dhe siguron informacionin e nevojshėm pėr mėsuesit e historisė tė shkollave tė mesme tė pėrgjithshme qė do tė pėrgatisin maturantėt pėr provimin e historisė si lėndė me zgjedhje nė maturėn shtetėrore. Programi orienton nxėnėsit pėr materialet kyē mėsimore, njohuritė, konceptet dhe shprehitė kryesore qė duhet tė zotėrojnė pėr tė pėrballuar me sukses provimin e historisė si lėndė me zgjedhje nė maturėn shtetėrore. Programi pėrbėn njė dokument zyrtar qė duhet zbatuar me korrektesė nga specialistėt e pėrfshirė nė hartimin e bankės sė pyetjeve dhe tezės sė provimit tė historisė si lėndė me zgjedhje pėr maturėn shtetėrore. Ky program duhet shqyrtuar me kujdes nga secili prej grupeve tė tė interesuarve, kujdes i veēantė duhet bėrė nga specialistėt e pėrfshirė nė hartimin e bankės sė pyetjeve dhe tezės sė provimit tė historisė si lėndė me zgjedhje pėr maturėn shtetėrore, tė cilėt nuk duhet tė pėrfshijnė pėr vlerėsim ēėshtje mėsimore qė nuk janė parashikuar nė kėtė program. Banka e pyetjeve dhe teza e provimit duhet tė pėrmbajnė njohuri dhe koncepte tė trajtuara nė tekstet e historisė sė shkollės sė mesme. Mėsuesit qė do pėrgatitin nxėnėsit pėr provimin e historisė duhet ti aftėsojnė nxėnėsit jo vetėm pėr ēėshtjet mėsimore, njohuritė, konceptet dhe shprehitė e pėrcaktuara nė kėtė

program, por duhet tė trajtojnė dhe ēėshtje qė nuk parashikohen nė program, por

pėrmbajnė informacion tė rėndėsishėm pėr tė pėrvetėsuar materialin e zgjedhur pėr

provim. Pėrgatitja e nxėnėsve pėr provimin e historisė, duhet bėrė nė mėnyrė tė vazhdueshme nė mėnyrė qė nxėnėsit tė sigurojnė cilėsinė e nxėnies sė ēėshtjeve mėsimore, koncepteve historike dhe shprehive tė pėrcaktuara nė program.

Histori ( 174 orė )

Lista e koncepteve historike qė duhet tė pėrmbajė testi

Periudha historike. Konceptet kryesore

Historia 1 Historia e Lashtė Botėrore

Kodi i Hamurabit; kuneiform; mbretėria e vjetėr egjiptiane; fazat e organizimit

tė saj; para lindjes sė krishtit; pas lindjes sė krishtit; nome; hieroglife; kultura e

Kretės; kultura e Mikenės; demos; aristokraci; polis; bazile; ligje drakoniane;

eklesia; oligarki; aeropag; institucionalizėm i pėrzier; republika romake; etrusk;

plebe; patrice; konsull; pretor; triumvirat; principat; kolonat; lidhja e

Peloponezit; perandori romake; federatė; krishtėrim; falanga maqedonase;

epoka helenike; despotizėm etj.

Historia 1 Historia Botėrore e mesjetės

Perandoria Bizantine; periudha e Justinianit; vija e Teodosit; islamizėm; kalifat;

babai i Europės; feudalizėm; vasal; senjor; sistem ēifligar; ēiflig vetėrodhues;

Magna Karta; monarki e kufizuar; monarki absolute; sistem kalorsiak; bujkrob;

sheriat; kanunet; jeniēerė etj.

Historia 2 Historia moderne Botėrore

Reformacion; protestianizėm; puritanė; kalvinizėm; kundėrreformė; koncili i

Trentos; jezuitė; e drejta hyjnore; merkantilizėm; Elisabeta I; Pjetri i madh;

puritanėt; presbiterianėt; indipendėntė; parlamenti i gjatė; lord protektor;

revolucion i lavdishėm; revolucion industrial; “laissez-faire”; sipėrmarrje e lirė;

iluminizėm; konfederatė; “liri, barazi, vėllazėrim”; jakobinė; regjim i terrorit;

direktorat; epoka e Napoleonit; zhirondin; legjitimitet absolutist;

konservatorizėm; liberalizėm; radikale; nacionalizėm modern; Garibaldi;

zollverein; nacionalverein; Bismark; ligji mbi homstedin; demokraci liberale;

imperializėm; nacionalizėm i skajshėm; militarizėm etj.

Historia 3 Profili Shoqėror

Historia Botėrore e shekullit tė XX

Ultimatum; Plani Shlifen; Antanta; Blloku Qendror; Kėshilli i tė katėrtėve;

Lidhja e Kombeve; sistemi i traktateve tė Versajės; gjykata ndėrkombėtare e

Hagės; “njė klub kapitalist”; “ njė klub fitimtarėsh”; Kominterni; perandoritė e

mėdha; revolucioni Bolshevik; mrekullia ekonomike; liberalizmi i hershėm;

depresioni i madh; “trusti i trurit”; kursi i ri i Ruzveltit”; Administrata e

Korpusit Civil tė Mbrojtjes”; Ligji mbi Standardet e Ndershme tė Punės”; Parti

Laburiste Parti Konservatore; Republikė Parlamentare; Senat; Republikė

Presidenciale; Kryqet luftarake; Aksioni Francez; Fronti Popullor; deklarata

Bone -Ribentrop; carizmi; Revolucion Bolshevik; totalitarizėm

komunist/fashist; Pushteti i Sovjetėve; Kėshilli i Komisarėve tė Popullit; Parti-

shtet; ĒEKA; KGB; Ushtria e Kuqe; Ushtria e Bardhė; Terrori i Kuq; Politika e

Komunizmit tė luftės; NEP; Socializimi i njeriut; nacionalizėm i

skajshėm;Republika e Vajmarit; Republika sovjetike e Bavarisė; Partia

Nacional-Socialiste; Mein Kampf(Lufta ime); doktrina naziste; “njė shtet, njė

popull, njė udhėheqės”; kajzer; kancelar; Kolona e Pestė; qeverisje autoritare;

kushtetuta e Vidovdanit; zhupani; banovina; Antanta e Vogėl; “regjimi i 4

gushtit”; “Asambleja e Madhe Kombėtare”; Anshlusi; pakti i Mynihut; “Plani i

Bardhė”; luftė e ēuditshme; Operacioni Barbarosa; Gjyqi i Nyrembergut;

OKB; UNICEF; UNESKO; UNHCR; NATO; SEATO; SENTO; KEQĒ; KEE;

KE; EKU; BE;SALT 1; SALT 2; KSBE; OSBE; Traktati i Varshavės; Lufta e

Ftohtė; bllokada ekonomike; Muri i Berlinit; Perdja e Hekurt; Plani Marshall;

liberalizmi modern; shteti i mirėqenies; Kejnsianizmi; ekspansionizmi sovjetik;

proteksionizmi; Republika IV/V; Mrekullia ekonomike; Ostpolitika; Kursi i

Trajtimit tė Drejtė; makartizmi; ligji Taft Hartli; inflacion; ”Kursi i Kufijve tė

rinj”; medicare; mediaid; skandali i uotergeit; Theēerizmi; Reganizmi;

neokonservatorizmi; neoliberalizmi; derregullimi; Akti Unik Evropian; Lufta e

Klasave; udhėheqės totalitar; Destalinizmi; centralizim/decentralizim i

ekonomisė; Gllasnosti; Perestrojka; grusht shteti; “mekanizmi i ri ekonomik”;

komunizmi me fytyrė humane; sovranitet i kufizuar; Solidarnost; Karta 77;

Muri i Berlinit; Presidenca Kolektive; diktatura ushtarake; Pakti i Stabilitetit;

Bipolarizim; multipolarizim; Detanta; Lufta e Yjeve; Rendi i ri Botėror i

Evropės; Doktrina Truman; NATO; etj.

Historia 4 Profili Shoqėror

Historia e popullit shqiptar

Ilir; epir; epirot; dardani; dardan; koloni helene; Urbanizim;

federata fisnore; bazile; shtet skllavopronar; shtet feudal; republika epirote;

lidhja e foinikės; thema; strateg; zhupa; dheu; prevali; epiri i vjetėr; albanoi;

kultura e komanit; dinate; megistanes; parikė; stratiotika; pronia; bashtina;

synergasi; vllazni; nafta e mesjetės; patricati; popullorėt; konti i qytetit; qyteti

komunė; magistra tė betuar; vojvoda; principatė; despotat; despot; sanxhak;

vilajet; ejalet; kaza; nahije; koalicion; lidhja e Lezhės; traktati me Venedikun;

traktati gaetės; shtet i pėrqendruar; kėshilli i lartė; kuvendincave; kėshilli i

luftės; sheriat; kanuname; kararname; kodi i Shkodrės; esnafe; llonxha; qytykė;

qytyku i Elbasanit; kodikė; kallfa; ēiraku; mjeshtri; timar; ziamet; has; regjim

feudal ushtarak; spahi; raja; ēiflig;ēifligar; ēifēi; xhizja; xhelepi; akēe; krahinė

autonome; venome; bajraktar; pashallėk; politikė autonomiste; vali; konfederata

ilirike; divani; akademia e re; arabeska; tyrbe; mesxhide; mektepe; medrese;

tyrbe; teqe; rilindje; tanzimat; principata autonome e mirditės; lidhja kombėtare

shqiptare; naēertania; megali ide; evėtori; kriza lindore; traktati i Budapestit;

traktati i Shėn Stefanit; kongresi i Berlinit; rumeli; komiteti i Stambollit; lidhja

e Prizrenit; “kushtetuta e lidhjes“; kararname; talimati; punė botore; komiteti

kombėtar i lidhjes sė Prizrenit; memorandum; alfabeti i Stambollit; shoqėria e

tė shtypurit shkronja shqip; shoqėria e mėsimit shqip; mėsonjėtorja kombėtare;

lidhja e Pejės; normale; klube; xhonturk; pėrkujtesa e greēės; kuvendi i junikut;

itilafistė; status-quo; lufta ballkanike; kanuni i pėrtashėm; kanuni i jurisė;

principatė sovrane- autonome; KNK; lėvizje vorio-epirote; qeveri vorio-epirote;

shovinizėm; statut organik; asambleja kombėtare; kapitulacione; krahina

autonome e Korēės; traktati i fshehtė i Londrės; statuti i Lushnjes; kėshilli

kombėtar; kėshilli i lartė; senati(si pleqėsi dhe dhomė parlamenti); lėvizje

esatiste; lufta e Vlorės; vija strategjike; republika e Mirditės; statuti i zgjeruar i

Lushnjes; asamble kushtetuese; revolucioni i qershorit; legalitet; regjim legal;

triumfi i legalitetit; SVEA; AIPA; pakti i 1-2 i Tiranės; kėshilli i shtetit;

reforma agrare; moratorium; kontrata tip; agresion fashist; regjimi i pushtimit;

fronti Nacinal-Ēlirimtar; balli kombėtar; dekalogu; ēeta partizane; kėshilla

antifashiste; shtabi i pėrgjithshėm; komiteti pėr shpėtimin e Shqipėrisė;

mbledhja e Mukjes; misione aleate; KANĒ; lidhja e dytė e Prizrenit;

konferenca e Bujanit; pluralizmi pronėsor; sistem monopartiak; sistem totalitar;

incidenti i Korfuzit; lufta e klasave; tufėzat; arėzat; emancipimi i gruas;

integrim euroatlantik; genocid; UDB; shkombėtarizim.

Lista e objektivave tė njohurive qė do tė pėrmbajė testi

Tė hartojė linjėn e kohės ku ngjarjet, figurat, ndryshimet dhe zhvillimet historike tė

studiuara tė vendosen brenda kufijve tė caktuar kronologjikė.

Tė dallojė kohėn dhe vend-formimin e mbretėrisė sė Egjiptit, fazat e organizimit tė

saj, Babiloninė, ligjet e Hamurapit, kulturėn e vendeve tė lindjes sė Lashtė.

Tė identifikojė Greqinė e Lashtė, funksionet e kėshillit tė pleqve, kuvendit tė

qytetarėve, shkaqet e luftės sė demosit me aristokracinė dhe rrjedhimet e saj.

Tė shpjegojė rolin e figurave historike si Soloni, Klisteni, Perikliu, dhe pėrmbajtjen e

reformave tė tyre.

Tė identifikojė kufizimet e demokracisė nė Athinė, karakteristikat e ēdo shtrese tė

popullsisė nė Spartė, institucionet dhe qeverisjen e saj.

Tė evidentojė reformat demokratizuese tė Perikliut.

Tė identifikojė kohėn e formimit, figurat historike, fazat e organizimit tė mbretėrisė

sė Maqedonisė si dhe rrjedhimet e fushatave tė Aleksandrit.

Tė dallojė kohėn e formimit, shtrirjen dhe fazat e organizimit tė Romės.

Tė tregojė reformat qė janė kryer nė Romėn e Vjetėr, shkaqet dhe rrjedhimet e luftės

sė plebejve me patricėt.

Tė vlerėsojė dhe analizojė tiparet kryesore tė periudhės republikane duke evidentuar

rolin e organeve qeverisėse dhe shkallėn e tė drejtave tė popullsisė.

Tė identifikojė shkaqet e krizės sė republikės romake.

Tė tregojė shkaqet e rėnies sė perandorisė romake, si dhe rrjedhimet ekonomike,

shoqėrore dhe politike.

Tė tregojė rrethanat e lindjes sė Krishterimit dhe Islamizmit.

Tė dallojė kohėn e formimit, shtrirjen dhe fazat e organizimit tė perandorisė osmane.

Tė pėrshkruajė pėrmbajtjen e Kodit tė Justinianit, kohėn vendin dhe figurat historike

tė shtetit tė Frankėve.

Tė tregojė shkaqet, kohėn, shtrirjen dhe formimin e shtetit tė Francės dhe Anglisė.

Tė pėrshkruajė pėrmbajtjen e “Kartės sė Madhe tė Lirive” dhe rėndėsinė e saj.

Tė tregojė shkaqet e zbulimeve tė mėdha gjeografike, si dhe rrjedhimet ekonomike,

shoqėrore dhe politike.

Tė analizojė parimet e doktrinės sė Martin Luterit, Kalvinit dhe shkaqet e pėrhapjes

nė Gjermani.

Tė tregojė organizimin e shtetit anglez nė kohėn e mbretėreshės Elisabetė I Tudor,

shkaqet dhe rrjedhojat e procesit tė gardhimit si dhe krizės sė regjimit tė vjetėr nė

Angli.

Tė tregojė shkaqet dhe rrjedhojat e luftės civile nė Angli, Revolucionin e lavdishėm,

si dhe pėrmbajtjen e “Deklaratės sė tė drejtave” e nėnshkruar nga Vilhelmi.

Tė shpengojė pėrpjekjet e Pjetrit tė Madh pėr Evropianizimin e Rusisė.

Tė identifikojė zbulimet teknike dhe rrjedhojat e revolucionit industrial.

Tė analizojė iluministėt francezė, si dhe konceptin e tyre pėr shtetin.

Tė tregojė politikėn e organizimit tė shtetit nė Francė nė kohėn e Luigjit XIV dhe

Luigjit XV, tė perandorisė Gjermane dhe rrjedhojat e Luftės pėr pavarėsi nė

Amerikėn e Veriut. Tė evidentojė rolin e Napoleon Bonapartit si figurė historike, reformat e ndėrmarra prej tij. Tė analizojė organizimin politik tė Anglisė nė kohėn e mbretėreshės Viktoria, tė Gjermanisė nė kohėn e Bismarkut, e tė Italisė sė bashkuar.

Tė identifikojė parimet bazė tė demokracisė liberale dhe pėrpjekjeve tė nacionalizmit

tė skajshėm pėr tju kundėrvėnė kėtyre lėvizjeve.

Tė pėrshkruajė ngjarjet kryesore botėrore si luftėn I, II Botėrore, Konferencat dhe

traktatet qė sollėn ndryshime tė rėndėsishme nė hartėn politike te botės dhe nė

marrėdhėniet ndėrkombėtare, orientimet ekonomike dhe politike tė shteteve, reformat

e rėndėsishme nė Itali, Francė, Angli,Gjermani, SHBA, Spanjė, Jugosllavi nė kohė tė

ndryshme, krijimin dhe misionin e organizmave botėrore si Lidhja e kombeve, OKB,

KE, BE, OSBE, NATO, Traktati i Varshavės, figurat dhe personalitetet kyēe te

historisė botėrore dhe tė shteteve te veēanta qė shėnuan kthese ne zhvillimet e

vendeve pėrkatėse apo rrjedhat botėrore si Ėilson, Klemanso, Ēurēill, Ruzvelt, Leon

Blumi, Lenin, Stalin, Tito, Milosheviē, Musolin, Hitler, Franko, Huan Karlos, Hebert,

Karagjeorgjeviē, Metaksa, Sharl De Gol, Zhan Mone, Etli, Adenauer, Regan, Kenedi,

Klinton, Theēer etj.

Tė tregojė jetėn politike, ekonomike dhe shoqėrore nė Angli, Gjermani Francė, Itali,

SHBA nė vitet 1919-1939 dhe pas Luftės II Botėrore

Tė analizojė dhe konkludojė vendimet e Konferencės sė Versajės, organizimin e

Lidhjes sė Kombeve , Konferencėn e Munihut, e Teheranit/ Jaltės/ Potsdamit, Planin

Marshall, Paktin e Stabilitetit dhe impaktin e tyre nė zhvillimet rajonale apo botėrore.

Tė identifikojė, krahasoje dhe analizoje lindjen, organizimin, reformat e shtetit fashist

Nė Itali dhe atij nazist nė Gjermani.

Tė pėrcaktojnė, krahasojnė dhe analizojnė shkaqet e brendshme e tė jashtme qė e

ēuan Botėn nė 2 Luftėra Botėrore.

Tė analizojė, krahasojė politikat e jashtme e tė brendshme, aleancat dhe marrėveshjet

shteteve shkaktare dhe pjesėmarrėse ne Luftėn e Dytė Botėrore, rrugėn ekonomike

politike tė ndjekur nga Musolini , Hitleri pėr tė sunduar botėn dhe impaktet e

luftėrave mbi jetėn ekonomike politike sociale tė shteteve dhe botės nė tėrėsi.

Tė krahasojė dhe tė pėrcaktojė pikat e takimit dhe ndryshimet midis personazheve

historike si Lenin, Musolini, Hitleri, Franko, Stalini, Metaksai, Milosheviē.

Tė krahasojnė regjimet totalitare tė majta dhe tė djathta dhe tė nxjerrin pėrfundime.

Tė formulojė tendencat e reja tė Botės pas Luftės Parė dhe tė Dytė Botėrore.

Tė identifikojė partitė politike dhe figurat politike mė tė suksesshme nė Britani,

Francė, Gjermani, Itali, SHBA

Tė flasin pėr rrugėn e zhvillimeve ekonomike dhe politike nė BS qė nga Stalini,

Hrushovi e deri tek Gorbaēovi.

Te analizojnė impaktin e reformave Gorbaēov dhe zhvillimeve demokratike nė

Gjermani nė jetėn politike tė Evropės Lindore.

Tė identifikojnė raste konkrete te pasojave tė traktateve dhe veprimeve apo

mosveprimeve tė individėve apo qeverive nė zhvillimet botėrore .

Tė identifikojė tiparet e jetės ekonomike-politike ballkanike pas Luftės sė Dytė

Botėrore dhe sfidat ballkanike nė kuadrin shpėrbėrjes sė ish Jugosllavisė dhe Paktit

tė Stabilitetit.Tė krahasojė, analizojė, interpretojė tiparet e qeverisjes demokratike duke e krahasuar me atė totalitare. Tė listojė nė linjė kronologjike ngjarjet historike qė sollėn regres apo progres nė zhvillimet botėrore.

Tė ndėrtojė kronologjinė e proceseve demokratike nė botėn e pas Luftės II Botėrore.

Tė listojė tendencat e reja tė botės sė pas luftės II - tė nė krahasim me tendencat botės

sė pas Luftės - I .

Tė listojė etapat e shtetit nė historinė e popullit shqiptar

Te pėrcaktojė format e qeverisjes nė shtetet Ilire dhe tė selektojė si tė veēantė formėn

republikane nė Epir.

Tė dallojė dhe pėrcaktojė formėn e qeverisjes nė etapa tė ndryshme tė shtetit shqiptar.

Tė pėrcaktojė kohėn e formimit, tiparet dhe raportet midis tyre tek institucionet nė

Shqipėri.

Tė vendosi raportet shkak pasojė pėr tė gjitha ngjarjet historike.

Tė zotėrojė datat mė tė rėndėsishme historike si: kohėn e formimit tė shteteve, Lidhja

e Lezhės, principatat, Pashallėqet, Lidhja e Prizrenit, Lidhja e Pejės, libri i parė

Shqip, Shkolla e Pare Shqipe, Normalja e Pare, Alfabeti i Parė Shqip, Universiteti i

Parė, Dokumenti i Parė Diplomatik pėr Shtetin Shqiptar, Shpallja e Pavarėsisė,

Konferenca e ambasadorėve Londėr, Koha e Vidit, Revolucioni i Qershorit,

Republika e Zogut, monarkia zogiste, lufta antifashiste, ēlirimi i Shqipėrisė, periudha

komuniste, vendosja e pluralizmit etj.

Tė tregojė dhe interpretojė pėrmbajtjen e tė gjitha traktateve qė lidhen me historinė e

Shqipėrisė.

Tė shpjegojė konceptet baze, duke vendosur ngjarjen dhe kohėn dhe vendin e duhur.

Tė lidhi datat, personazhet me ngjarjen dhe vendet pėrkatėse.

Tė pėrzgjedhė, pėrdori dhe tė analizojė burimet alternative mbi origjinėn dhe

vazhdimėsinė iliri-arbėrore-shqiptare.

Te pėrshkruajė dhe analizojė veprimtarinė dhe rolin e figurave dhe personazheve

historike nė zhvillimin e ngjarjeve historike, si Bardhyli, Agroni, Teuta, Dhimitėr

Fari, Genti, Pirro, Dhimitri i Arbėrit, Teodor Ėngjėllori, Karl Topija, Balshajt,

Muzakajt, Skėnderbeut, Kara Mahmut Pashės, Ali Pashė Tepelenės, Zef Jubanit,

Sami Frashėrit, Abdyl Frashėrit, Ymer Prizrenit, Haxhi Zekės, Gjergj Fishtės, Luigj

Gurakuqit, Hasan Prishtinės, Bajram Currit, Isa Boletinit, Isuf dhe Hodo Sokolit,

Dedė Gjo Lulit, Ismail Qemalit, Vidit, Esat Pashė Toptanit, Turhan Pashė Pėrmetit,

Sulejman Delvinėns, Nolit, Zogut, Enver Hoxhės, Ibrahim Rugova etj.

Tė dallojė pushtuesit e trevave shqiptare, kohėn e pushtimeve dhe rrjedhojat e tyre nė

jetėn ekonomike dhe politike tė vendit..

Tė tregojnė tiparet e artit dhe kulturės shqiptare nė periudha tė ndryshme tė historisė.

Te pėrshkruajė arritjet e shqiptareve nė epokėn e Skėnderbeun, duke evidentuar

rėndėsinė e kėsaj epoke pėr Shqipėrinė.

Tė dallojė elementet shtetėrore ne principata, pashallėqe duke i krahasuar ato.

Tė tregojė e krahasojė simbolet, titujt e princave e pashallarėve nė principata e

pashallėqe tė ndryshme.

Tė pėrcaktojė kufijtė e disa principatave mė tė rėndėsishme dhe pashallėqeve duke

pėrdorur hartat pėrkatėse.

Tė analizojė programin e Rilindjes Kombėtare dhe tė pėrcaktojė oshilacionet e tij

drejt autonomisė dhe pavarėsisė .

Tė listojė arritjet e lidhjes se Prizrenit pėr autonomi dhe pėr tėrėsinė e trojeve

Shqiptare.

Tė pėrcaktojė formėn e qeverisjes nė etapa tė ndryshme tė shtetit Shqiptar.

Tė pėrcaktojė dhe analizoje kuadrin historik tė ngjarjeve mė tė rėndėsishme, si lidhja

e Lezhės, lidhja e Prizrenit, traktati i Budapestit, kongresi i Berlinit, shpallja e

Pavarsisė, konferenca e Londrės, qeverisja e Vidit, kongresi i Lushnjes, Lufta e

Vlorės, Protokolli i Korfuzit, Protokolli i Kapshticės, Protokolli i Tiranės, vendosja e

Republikės, monarkisė sė Zogut, formimi i frontit, krijimi i partive dhe Ballit gjatė

luftės, konferenca e Mukjes, kongresi i Pėrmetit, vendosja e regjimit komunist,

rrėzimi i diktaturės.

Tė analizojė pėrmbajtjen e traktateve, memorandumeve, programeve tė dala gjatė

lėvizjes Kombėtare nė Shqipėri.

Tė analizojė faktorėt qė sollėn pushtimin fashist dhe tiparet e organizimin tė

rezistencės antifashiste tė popullit shqiptar.

Tė dallojė reformat komuniste nga reformat kapitaliste.

Tė rendisė kronologjikisht protokollet, kushtetutat, parlamentet, nė Shqipėri.

Tė krahasojė kushtetutat nė Shqipėri duke argumentuar ndryshimet midis tyre.

Tė selektojė elementėt progresive dhe regresive tė kushtetutave nė Shqipėri.

Tė identifikojė shkaqet, pasojat e vendosjes sė regjimit komunist nė Shqipėri.

Tė analizojė dhe listojė faktorėt qė sollėn ndarjen e Kosovės dhe Ēamėrisė nga

Shqipėria. Tė pėrshkruajė, analizojė dhe inkuadroje ngjarjet nė Shqipėri, zhvillimet ekonomike, politike, arsimore nė Kosovė e Ēamėri nė periudha tė ndryshme.

Tė tregojė politikat e ndjekura nga sėrbėt, malazezėt dhe grekėt ndaj shqiptarėve qė

banojnė nė trojet e tyre, Kosovė, Mal tė Zi dhe Ēamėri duke analizuar impaktin e

tyre mbi popullsinė. Tė rendisė kronologjikisht pėrpjekjet e shqiptarėve nė Kosovė pėr ti shpėtuar procesit tė shkombtarizimit dhe krijimit tė institucioneve tė tyre.

Tė identifikojė pėrkatėsinė e elementeve kulturore tė vendeve tė Lindjes, Greqisė dhe

Romės. Tė pėrcaktojė kohėn dhe kushtet e formimit tė shteteve tė Egjiptit, Babilonisė,

Greqisė, Romės. Tė krahasojė ligjet drakoniane, tė Solonit, Klistenit dhe Perikliut.

Tė krahasojė funksionet e institucioneve shtetėrore tė kohės sė Perikliut.

Tė identifikojė elementėt e veēantė dhe tė pėrbashkėt tė fesė sė krishterė dhe islame.

Tė krahasojė shtetin e frankėve tė Karlit tė Madh me tė Merovingėve dhe

Karolingėve. Tė krahasojė monarkitė Franceze me monarkitė Angleze.

Tė dallojė politikėn e zhvilluar nga udhėheqės tė shteteve tė ndryshme.

Tė vlerėsojė pikėpamjet fetare tė puritanėve dhe katolikėve.

Tė vlerėsojė pikėpamjet e Luterit, Cvinglit dhe Kalvinit.

Tė identifikojė mendimet e iluministėve francezė pėr organizimin e shtetit.

Tė krahasojė politikat e Luigjit XIV dhe Luigjit XV pėr organizimin e shtetit nė

Francė. Tė interpretojė tė dhėnat e paraqitura nė linjėn kohore, me qėllim qė tė dallojė dhe tė pėrcaktojė zhvillimet mė tė rėndėsishme historike nga ato mė pak tė rėndėsishme, qė kanė ndodhur nė njė vend apo grup vendesh brenda tė njėjtės periudhė historike.

Tė dallojė vendin pėrkatės duke analizuar politikėn e zhvilluar nga udhėheqės tė

shteteve tė ndryshme. Tė identifikojė partitė politike dhe rolin e tyre nė Francė, Angli, Gjermani, Itali dhe SHBA duke u nisur nga programi i tyre..

Tė dallojė tė pėrbashkėtat dhe ndryshimet nė mes sistemeve totalitare tė majta dhe tė

djathta. Tė argumentojė rrjedhojat e ngjarjeve historike nė plan pozitiv apo negativ

Tė bėjė dallimin e sistemit totalitar komunist nga ai demokratik..

Tė identifikojė personalitete historike dhe politike nė kohė dhe shtete tė ndryshme.

Tė pėrcaktojnė sfidat Botėrore, Evropiane, Ballkanike, Shqiptare sot.

Tė pėrdori njohuritė historike pėr tė krahasuar shtetet qė u formuan nė Shqipėri sipas

periudhave . Tė evidentojnė figurėn e shtetit ne etapa te ndryshme te historisė se Shqipėrisė duke pėrdorur njohuritė mbi modelet e mėparshme shtetėrore.

Tė pėrcaktojnė formėn e qeverisjes sė shtetit nė etapa tė ndryshme tė historisė sė

Shqipėrisė. Tė argumentojnė shkaqet dhe pasojat e njė fenomeni historik.

Tė vendosin ngjarjen historike ose personazhin historik nė kohėn dhe vendin e duhur.

Tė ndėrtojnė shkallėn e kohės nė njė etapė tė caktuar historike.

Ti inkuadrojnė ngjarjet kombėtare me ato rajonale dhe evropiane.

Tė pėrcaktojnė konceptin e shtetit, monarkisė, republikės, kushtetutės, parlamentit nė

ngjarje tė caktuara tė historisė sė Shqipėrisė.

Tė pėrdori njohuritė e fituara e tė krahasojė shtetin shqiptar si dhe shtetet evropiane

para dhe pas Luftės sė Dytė Botėrore Tė aftėsohen qė pėr aspekte tė ndryshme tė periudhave historike tė pėrfshira nė studim tė pėrdorin nė mėnyrė tė pavarur burime tė ndryshme informacioni, si dokumente historike, foto, harta historike etj. Tė gjejnė dhe tė hulumtojnė burimet kryesore historike tė informacionit pėr ngjarje tė ndryshme duke dalluar burimet primare nga ato dytėsore. Tė vlerėsojnė nė mėnyrė kritike burimet e ndryshme tė informacionit nė kontekstin e tyre historik, tė mbledhin tė dhėna pėr njė ēėshtje tė caktuar dhe tė arrijnė nė pėrfundimet pėrkatėse. Tė formulojnė pyetje historike tė bazuara mbi burime dokumentare primare dhe dytėsore si foto, kujtime, ditare etj, pėr njė problem tė caktuar dhe ti pėrgjigjen atyre. Te listojnė ne linje kronologjike ngjarjet me te rėndėsishme tė historisė si nė tema, kapituj, lėndė. Tė ndėrtojnė shkallen e kohės pėr etapa, figura historike ose koncepte historike. Tė pėrdorin hartėn historike pėr ndėrtimin e ngjarjeve historike dhe anasjelltas. Tė bėjnė punė me projekte, tė pėrdorin historinė gojore, historinė lokale pėr thellimin e njohurive historike. Tė ndėrtojnė opinionet individuale mbi perspektivat e botės, rajonit, apo vendeve tė veēanta.

Tė pėrgatisin ese, debate mediatike, video, kronika historike etj.

SHPERNDARJA E PESHAVE SIPAS FUSHAVE

1. Historia e Lashtė Botėrore 13 orė 7.5 %

2. Historia Botėrore e Mesjetės 8 orė 4.5 %

3. Historia Moderne Botėrore 22 orė 13 %

4. Historia Botėrore e Shekullit tė XX 44 orė 25 %

5. Historia e Popullit Shqiptar 87 orė 50 %

SHPERNDARJA E PESHAVE SIPAS LINJAVE

Historia e Lashtė Botėrore ( Historia 1 )

1. Lindja e Mesme e Lashtė. 2orė 15 %

2. Greqia e Lashtė e Maqedonia. 6 orė 46 %

3. Roma e Lashtė 5 orė 39 %

Historia Botėrore e Mesjetės ( Historia 1 )

1. Bota mesjetare 4orė 50%

2. Zhvillimi i monarkive nė Evropė 3orė 38 %

3. Perandoria osmane 1 ore 12 %

Historia Moderne Botėrore ( Historia 2 )

1. Shoqėria nė fillimet e kohės moderne. 4 orė 18 %

2. Konsolidimi i monarkive absolutiste. Fillimet e

krizės nė qeverisje. Vitet 1500 – 1789. 4orė 18 %

3. Ndryshime nė jetėn ekonomike dhe sociale nė

shek. XVII – XVIII. 1 orė 5 %

4. Idetė e reja dhe kombet e reja. 5 orė 23 %

5. Reaksioni dhe progresi nė vitet 1815 – 1850. 2 orė 9 %

6. Nacionalizmi dhe konsolidimi i komb - shteteve.

Epoka e nacionalizmit 1850 – 1871. 3 orė 13 %

7. Fillimet e qeverisjes sė demokracisė liberale.

ne vitet 1871 – 1900. 2 orė 9 %

8. Qytetėrimi nė pragun e shekullit tė XX. 1 orė 5 %

Historia Botėrore e Shekullit tė XX ( Historia 3. Profili Shoqėror )

Thellimi i krizės sė shek. XX. Lufta e Parė Botėrore. 1 orė 2 %

Traktatet e Paqes. Problemet e pazgjidhura. Prirjet e zhvillimit. 3 orė 7 %

Demokracitė Perėndimore nė vitet 1918 – 1938. 4 orė 9 %

Totalitarizmi komunist e fashist. 8 orė 18 %

Vendet e Ballkanit. 3 orė 7 %

Marrėdhėniet Ndėrkombėtare. 1 orė 2 %

Lufta e Dytė Botėrore. 3 orė 7 %

Marrėdhėniet ndėrkombėtare. Riorganizimet politike pas luftės. 2 orė 5 %

Demokracitė Perėndimore. Konsolidimi i demokracisė dhe lulėzimi ekonomik

nė vitet 1945 – 1974. 9 orė 20 %

Kriza e mesit tė viteve 1970. Neoliberalizimi e Neokonservatorizmi. 4 orė 9 %

Blloku komunist, dėshtimi i komunizmit. 3 orė 7 %

12. Vendet Ballkanike. 2 orė 5 %

13. Mbarimi i Luftės sė Ftohtė. Problemet e sotme globale. 1 orė 2 %

Pėrmbajtja e listuar sipas teksteve tė Historisė :

Nr. Kapitulli. Tema

Teksti 1 . Lindja e Mesme e Lashtė

Qytetėrimi nė Mesopotami.

Qytetėrimi Egjiptian.

Historia 1 Historia e Lashtė Botėrore

Greqia e Lashtė Maqedonia

Fillimet e qytetėrimit grek. (Mjedisi gjeografik nė qytetėrimin grek)

Athina. Sparta. (Sparta, lokalizimi, veēoritė e zhvillimit ekonomik e shoqėor;

Organizimi i qeverisjes. Ligjet e Likurgut) Epoka e ndritur e demokracisė

Athinase. (Reformat e Perikl;iut; Kufizimet e demokracisė). Mbretėria e Maqedonisė (Filipi II i Maqedonisė; Aleksandri dhe fushatat e tij nė lindje). Trashėgimia e Greqisė sė Lashtė. Kulltur

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Metropol

Publikuar nga: Metropol

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos