Provimet me zgjedhje, pyetjet qė do tė kenė testet

SHKRUAN: Jonida Tashi 05-02-2011 11:17

Ministria e Arsimit publikon zyrtarisht shpjeguesit e provimeve me zgjedhje tė Maturės 2011, ku tregohen se si do tė jenė modelet e testeve pėr secilėn lėndė. Gazeta boton sot tė plotė shpjeguesit pėr gjashtė provime me zgjedhje tė Maturės: Fizikė, Kimi, Biologji, Histori, Gjeografi dhe Njohuri pėr shoqėrinė. Nė kėto materiale jepen modele pyetjesh sipas linjave tė programeve orientuese tė Maturės Shtetėrore pėr provimet me zgjedhje.

Testet e provimeve me zgjedhje tė Maturės, do tė pėrmbajnė: i historisė 20 pyetje, formati i tė cilave do tė jetė 10 pyetje me alternativa dhe 10 me zhvillim. Pėrgjigjja e saktė e ēdo pyetjeje me alternativa do tė vlerėsohet me njė pikė. Kurse pyetjet e hapura do tė jenė tė strukturuara dhe do tė vlerėsohen me aq pikė sa kėrkesa do ketė pyetja. Nė total, testi i ēdo provimi me zgjedhje tė Maturės do tė vlerėsohet me 40 pikė dhe do tė ndėrtohet nė tre nivele: 40 % e pyetjeve janė tė nivelit tė parė, 40 % tė nivelit tė dytė, 20 % tė nivelit tė tretė. Shpėrndarja e pyetjeve nė test do tė bėhet sipas linjave tė programit dhe peshės qė zė secila linjė nė programet orientuese tė Maturės Shtetėrore 2011.

 

Publikoje në:

Disktutime, lajme dhe informacione nga jeta e perditshme

Informacione mbi artikullin

Gazeta Mapo

Publikuar nga: Gazeta Mapo

Tė tjera lajme interesante

Regjistrim

Ju mund tė regjistroheni pėr RSS ose pėr tė marrė e-mail me lajmet mė tė fundit.

Regjistrohuni per RSS feed


Ky opsion do tė rivendose dhe njėherė rregullat a paracaktuara tė shfaqjes sė lajmeve nė faqe.

Ri-vendos